Kuchařská škola
Život bez jídel a nápojů si asi nedovede představit nikdo. Nakupováním potravin, jejich přípravou a konečnou úpravou v kuchyni se zabýváme téměř každý den. Kuchařská škola, na které stránkách právě jste, vám všechny tyto činnosti ulehčí. Zjistíte, co všechno má být ve vaší kuchyni, jak nakupovat a uskladňovat nejrůznější suroviny a potraviny i jak je připravit pro konečnou kuchyňskou úpravu. Samozřejmě zde nechybí základní kuchařské techniky a postupy, připravili jsme pro vás i mnoho různých rad a triků, které vám vaření usnadní a urychlí. Věříme, že pro vás pobyt v kuchyni přestane být nutností a stane se i zábavnou činností, které výsledkem bude jedinečný kulinářský zážitek. Podívejte se na lekce, které jsou pro vás připravené ve spolupráci s šéfkuchařem Radkem Šubrtem kompletně na videu!
Videonávod nebo videorecept je v mnoha případech výstižnější než fotografie nebo text - a s pomocí videa „vyučuje“ i naše Kuchařská škola. S názorným profesionálním postupem šéfkuchaře Radka Šubrta pro vás bude vaření víc než snadné...
Základem chutného a kvalitního jídla jsou kvalitní potraviny, ale i správné vybavení kuchyně. Samozřejmě je také nutné dodržovat receptury a doporučené tepelné zpracování. V některých případech se používají i speciální kuchařské techniky.
Nakupování surovin a potravin na vaření v dnešní době vypadá jako poměrně jednoduchá záležitost. Koupit se dá v současné době téměř vše, ale - a to je podstatné - v různé kvalitě, která je velmi důležitá pro konečnou chuť, konzistenci i vůni připraveného jídla.
- 1Nákup na farmářském trhu
- 2Nákup v supermarketu
- 3Zelenina - nákup, zpracování a příprava, skladování
- 4Maso - nákup, zpracování a příprava, skladování
- 5Ryby - nákup a příprava
- 6Mořské plody - nákup, uchování a příprava
- 7Kaviár - nákup a uchování
- 8Sýry - nákup, uskladnění, příprava a používání
- 9Rýže - nákup a správný výběr
- 10Houby - nákup, příprava a uchování
- 11Nákup lanýžů
- 12Ořechy - nákup, druhy, skladování a využití
- 13Ovoce - nákup, zpracování, uskladnění
Základem chutného pokrmu jsou kvalitní suroviny, které je ve většině případů nutné před jejich zpracováním a úpravou připravit. Základem přípravy surovin je vybavení kuchyně, a také alespoň minimální znalosti, jak jednotlivéi ingredience používat a v mnoha případech uvařit.
Receptur, podle kterých se připravují nejrůznější pokrmy, jsou tisíce. Většina z nich je ale různou obměnou několika základních postupů, bez znalosti kterých se v kuchyni neobejdeme. Maso, zelenina, těstoviny a další suroviny i potraviny se podle nich připravují na celém světě.
- 1Polévky a vývary
- 2Maso - tepelné zpracování
- 3Ryby - tepelné úpravy
- 4Mořské plody - tepelné úpravy
- 5Omáčky
- 6Sýr v teplé kuchyni
- 7Zelenina - tepelné úpravy a saláty
- 8Těsta pro "slanou" kuchyni
- 9Zapékané těstoviny a brambory
- 10Nejlepší zálivky a dresinky na saláty
- 11Chutné domácí bylinkové máslo
- 12Vynikající domácí pesto
- 13Perfektní tatarský biftek
Různé druhy těstovin nebo uzenin, steaky, pizzy a další gastronomické lahůdky, které jsou připravené doma, jsou mnohem lepší než kupované. Všechny se dají zvládnout při dodržení základních receptur.
Kuchyně Francie, Itálie, Číny, Japonska a několika dalších zemí se v současnosti připravuje a konzumuje téměř po celém světě. Mnoho jídel některých národních kuchyní se připravuje a servíruje téměř po celém světě, jiná se ale dají v původní kvalitě připravit jen v zemi, kde vznikla.
Stolování a servírování je souhrn různých pravidel přípravy a úpravy stolu, používání příborů i správného pořadí servírovaných jídel a jejich konzumace. Patří sem samozřejmě také zasedací pořádek u stolu a chování.
Teplé i studené, nealkoholické i alkoholické nápoje jsou nezbytnou součástí stravování. V některých zemích se pije víno, v jiných pivo, někde je více oblíbený čaj, jinde káva… nápoj by ale vždy měl odpovídat servírovanému jídlu a měl by být podáván ve správné sklenici nebo hrnku.