Jetel luční
JETEL LUČNÍ – latinsky Trifolium pratense. Na světě je známých asi 300 druhů.
Magický i léčivý…
Jetel je jednou z nejvýznamnějších českých pícnin. Kromě léčivých účinků má i význam lidový a magický. Klasicky má tři lístky, ale často se hledají jeho mutace, dvojlístek či čtyřlístek. Dvojlístek značí nového milence a čtyřlístek je pro štěstí.
Původ, historie, rozšíření
Původ jetele můžeme hledat v Evropě a v přilehlých částech Asie a Afriky. U nás se pěstuje od roku 1771. Vyskytuje se u nás ve všech nadmořských výškách.
Vzhled, chuť a vůně…
Jetel dorůstá výšky od 10 cm do 1 m. Lístky mají na líci výraznou bělavou nebo červenohnědou půlměsícovitou skvrnu. Na rubu jsou lístky místy chlupaté a beze skvrny.
Květenství je o průměru 2–4 cm. Květy mají červené, někdy narůžovělé nebo zcela bílé korunní lístky.
Jetel má velmi příjemnou chuť.
Odrůdy
jetel zvrhlý (Trifolium hybridum)
jetel prostřední (Trifolium medium)
Zdraví a vitamíny
Jetel obsahuje důležité vitaminy, minerály a chlorofyl. Jetel obsahuje glykosidy, třísloviny, flavonoidy, barviva, fenolické látky, pryskyřice, silice, tanin a flavonové substance pratol a pratensol. Jetel je nektarodárná rostlina, za jeden den vyprodukuje 0,8–0,9 mg nektaru s cukernatostí 45–63 %.
Použití jetele v gastronomii
Připravujeme z něj nápoj – jetel s kopřivami rozmixujeme v čerstvé pramenité vodě a necháme ustát. Kvítky nebo lístky můžeme také přidat do polévek nebo salátů.
Léčivé účinky
- má silné dezinfekční účinky
- používá se na léčbu nevolností
- ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy či nachlazení
- zmírňuje potíže spojené s menopauzou