Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Devon sausage – vařený

Salám jinak nazývaný také „polony“ nebo „luncheon sausage. Devon sausage je měkký, vařený salám vyrobený z vepřového masa. Tento masný výrobek je podobný boloňskému salámu, dlouhý je 50cm a široký 11cm. Podává se nakrájený na plátky většinou v obložených chlebech nebo houskách.

Dílo

Všeobecné označení pro vykutrovanou, tedy rozmělněnou a zamíchanou hmotu, která slouží jako základ pro masné výrobky.

Dílo na paštiku

Tímto termínem se označuje náplň z rozmělněného masa, která je základní hmotou pro výrobu masových paštik.

Diot fumé – fermentovaný, sušený

Jedná se o vepřovou klobásu okořeněnou muškátovým oříškem a česnekem. Někdy Diot fumé obsahuje sezonní zeleninu. Klobása bývá sušená nebo uzená, měří 15cm a široká je 3cm. Podává se nejčastěji ohřátá v červeném víně s cibulkou.

Ditali

Jedná se o těstoviny ve tvaru kloboučků. Jsou neplněné.

Ditalini

Ditalini jsou těstoviny ve tvaru menších náprstků.

Dížovka pevná

Vyskytuje se ve východních částech Atlantiku od Norska po Maroko, včetně Severního moře. Schránka dížovky pevné je masivní, světlobéžová, oválného tvaru. Dosahuje délky 4cm, povrch pokrývají nepravidelné soustředné prstence. Vhodným způsobem tepelné úpravy je dušení v páře, dížovky se také přidávají do rybích polévek.

Dlouhé a asijské těstoviny

Dlouhé těstoviny Dlouhých těstovin je mnoho druhů. Jejich výroba i příprava je stejná jako u ostatních druhů těstovin, nutností je ale větší hrnec a samozřejmě i dostatek vody. Některé druhy je možné vyrobit doma jen s použitím speciálního strojku na těstoviny. Základní druhy dlouhých těstovin Špagety - Dlouhé tenčí kulaté nudle jsou nejčastěji používané dlouhé těstoviny, které se uvaří ve vodě a poté zalévají různými omáčkami s masem i bez a…

Dobromysl obecná

DOBROMYSL OBECNÁ – latinsky Origanum vulgare, též známá jako oregano, dobráček, červená lebeda, divoká marjánka. Voňavá, léčivá i krásná Dobromysl obecná je nám známější jako oregano, tato bylinka je nejen velmi chutná, ale navíc prospívá našemu zdraví a zdobí zahrádku. Původ, historie a výskyt Pochází ze Středozemí, ale najdete ji i na našich loukách. V zahrádkách se pěstuje od nepaměti a má pověst zázračně léčivého koření. Doma je i v Malé…

Doktorskaya - vařený

Jedná se ruský masný výrobek – výživný měkký salám hladké konzistence. Vyrábí se z hovězího a vepřového masa, vajec a mléka. K ochucení slouží muškátový oříšek a kardamom. Originální verze tohoto salámu je neuzená, k dostání jsou i uzené varianty. Salám Doktorskaya měří 26cm a široký je 6cm. Podává se studený, nakrájený na plátky.

Domácí výroba těstovin

Těstoviny se vyrábí z nekynutého a chemicky nekypřeného těsta. Rozlišujeme těstoviny vaječné a bezvaječné. Dále se můžeme setkat s těstovinami semolinovými, celozrnnými pšeničnými nebo špaldovými, ječnými nebo žitnými. V obchodech zdravé výživy jsou dnes k dostání také těstoviny z bezlepkové mouky - pohankové, kukuřičné nebo rýžové. Domácí těstoviny Doma vyrobené těstoviny mají nesrovnatelně lepší chuť a nutriční vlastnosti něž těstoviny…

Domácí výroba uzenin

Při domácí výrobě klobás, salámů a podobných masných výrobků je nutné zachovávat naprostou čistotu. Maso vždy skladujeme v chladu, zvlášť pokud je určené pro spotřebu bez tepelné úpravy. Při práci s čerstvým masem vždy používáme jednorázové gumové rukavice. Základní vybavení Domácí výroba masných výrobků  je poměrně složitá a je k ní nutné mít i nezbytné základní vybavení. Ruční mlýnek na maso – postačí ruční mlýnek, který se šroubuje na…

Donka dalmátská

Je rozšířená nejen u pobřeží Dalmácie, ale v celém Středozemním moři a Atlantském oceánu. Ulita donky dalmátské je zelenavě zbarvená, kuželovitě tvarovaná. Má sedm závitů pokrytých ostny. Vhodným způsobem tepelné úpravy je vaření.

Donka rohatá

Je rozšířená mezi Koreou a Japonskem. Ulita donky rohaté dorůstá do délky 10cm. Je zbarvená zlatohnědě, její vršek je špičatý. Tento plž se cení zejména v Japonsku, chutné maso se používá při přípravě polévek. Hodí se také k dušení nebo grilování.

Dřevěné piliny

Jedná se o různě hrubé piliny, drtiny nebo hobliny z přírodního dřeva. Používají se jako surovina pro vyvíjení udícího kouře.

Droby

Jsou to vnitřní orgány z těla jatečného zvířete, které se při porážce vyjímají, například mozek, srdce, plíce, játra, ledviny, jazyk.

Droëwors – sušený

Jedná se o sušenou klobásu vyrobenou z hovězího masa, která obsahuje velmi málo tuku. Droëwors se vyrábí také z pštrosího masa nebo ze zvěřiny. Maso není fermentované, ale trvanlivost klobásy se obvykle prodlužuje octem. Klobása Droëwors je kořeněná, ne však pálivá. Dlouhá je 60cm a široká jen 2cm.

Droge worst – fermentovaný, sušený

Jinak také metworst, ale od německého métského salámu se Droge worst zcela odlišuje. Jedná se o hrubě mletou vepřovou klobásu, výrazně kořeněnou. V severním Nizozemsku se fermentuje a potom se suší na vzduchu. Klobása měří 22cm a široká je 4,5cm. Podává se nakrájená na plátky.

Drsnoplodík moravčinový - ajowan

Jinak adžvajen nebo indický kmín. Ajowan chutná výrazně a silně voní po tymiánu, s lehce hořkou a ostrou příchutí. Je klasickým kořením arabské a indické kuchyně. Patří do luštěninových pokrmů a do fritovaného pikantního pečiva z vaječného těsta. Ajowan se hodí i ke grilovaným drůbežím pokrmům a k nakládané zelenině. Bývá součástí směsí kari. Toto koření je možné zakoupit v obchodech s indickými a arabskými potravinami. Uchovává se vzduchotěsně…

Drůbeží maso - pečení, smažení, pošírování

Drůbeží maso se nejčastěji peče, případně se z něj vaří vývary a polévky, některé druhy a části drůbeže se opékají nakrájené na nudličky nebo smaží jako řízky. Velmi chutné je i drůbeží maso pošírované. Pečení je u všech druhů drůbeže v podstatě stejné, liší se od sebe především délkou tepelné úpravy a případně ingrediencemi, které k masu přidáváme. Opékání a smažení se využívá hlavně u kuřecích a krůtích prsou, která se porcují na nudličky nebo…

Druhy rizota

Rizoto je jedním ze základních jídel italské a především milánské kuchyně. Správně připravené rizoto by mělo být připraveno podle originálních italských receptur. Pokud se připraví jiným způsobem – například jednoduše tak, že se do běžně uvařené rýže jen přimíchají další suroviny, nelze ho nazývat rizotem, ale jen „z rýže uvařeným jídlem“. Druhy rizota Originální italská rizota se připravují podle několika základních receptur, které se od sebe…

Druhy steaků a vhodné maso

Na pečení nebo grilování hovězích steaků je vždy potřeba vybrat správný druh hovězího masa - ne všechny jsou vhodné na grilování. Některé typy masa se připraví na rozžhaveném grilu s dokonalým výsledkem, ale jiné – např. blade steak – tedy více prorostlý s kostí, nebo hovězí plec – jsou chutné, jen když se připraví pomalu při mírné teplotě a vlhku, které vznikne při orestování a následném dušení. Výběr správného druhu masa je proto na grilování…

Druhy tepelných úprav

Tepelné zpracování je u mnoha surovin a potravin nutností, kdy je musíme nějakým způsobem ze syrového stavu přeměnit do stravitelné podoby. Zároveň tímto způsobem dochází i k změnám a zlepšení chuti, aroma a vzhledu.  Způsob tepelné úpravy volíme nejen podle druhy potravin, ale samozřejmě i vzhledem k druhu konečného pokrmu. Lze ji poměrně výrazně zkrátit vhodným výběrem surovin a jejich základní přípravou, ale i použitím správného varného…

Duhový cihlový okoun

Vyskytuje se u východního pobřeží USA.Ryby dorůstají do délky 60cm. Maso je chutné, vhodné na všechny způsoby tepelné úpravy.

Durian

DURIAN je rod třiceti druhů tropických stromů, z kterých ale jen devět plodí jedlé ovoce. Mezinárodně nejznámější je durian cibetkový – latinsky Durio zibethinus, ostatní druhy mají jen lokální význam. Exotické ovoce, které nevoní, ale báječně chutná Plody durianu nepříjemně páchnou, ale mají nezaměnitelnou lahodnou chuť. Dužinu plodů je možné konzumovat v různém stupni zralosti a používá se především k ochucení mnoha potravin v kuchyni…

Dürre im Kranz – vařený

Tento Brühwurst je tmavý, vrásčitý, vyrobený z libového hovězího a vepřového masa. Masová směs je proložená malými kousky tuku a okořeněná bylinkami. Tvaruje se do věnce, potom se spařuje, udí a suší. Dürre im Kranz je dlouhý 34cm a široký 4cm. Podává se studený, nakrájený na plátky.

Dušená šunka

Tento výrobek se nasolí, naplní do střeva nebo do formy a poté se tepelně opracuje v páře nebo v horké vodě. Teplota ve středu výrobku je 60-70 stupňů Celsia. Některé druhy šunky se ještě před záhřevem krátce udí.

Dušení

Dušení na rozdíl od vaření probíhá v uzavřeném hrnci nebo pekáči, potraviny můžeme dusit přímo na sporáku, ale také v troubě. Na sporáku nejčastěji dusíme maso, ryby a zeleninu, v troubě masové závitky, hovězí pečeni, rýži nebo třeba i kroupy. Potraviny je možné dusit v hrnci nebo i v pánvi. Opečením masa před dušením snížíme ztrátu cenných látek. Ve stejné varné nádobě, kde budeme maso dusit, opečeme nejdříve plátky, závitky nebo rolády ze…

Dušení hovězího masa

Dušení hovězího masa  je v některých případech časově poměrně náročné, ale výsledná jídla, pokud se připravují opravdu pečlivě, jsou chutná a šťavnatá. Hovězí pečeně připravujeme dušením šťavnatých částí hovězího masa, jako je například kýta, plec nebo roštěná. Porcujeme je na kusy o váze půl až jeden kilogram, v některých případech ale i jeden a půl až dva kilogramy. Pro dobu dušení j ale důležitější než váha šířka kusu masa, které krájíme tzv…

Dušení ryb

Dušení ryb je poměrně jednoduchá a velmi rychlá tepelná úprava. Takto připravené ryby jsou chutnější a maso také ztratí méně hodnotných látek, než třeba při vaření. K dušení jsou vhodné ryby větší a masitější, rozdělené na porce. Ryby s nevýraznou chutí je dobré před dušením marinovat. Dušení probíhá v nižším širším kastrolu nebo větší pánvi pod pokličkou na mírném ohni, případně v ohnivzdorné zakryté míse v troubě. Dušení do změknutí v…

Dušení ryb, mořských plodů a zeleniny

Dušení je velmi šetrný způsob přípravy různých potravin, protože téměř neztrácejí své výživné hodnoty, vitamíny, minerální a jiné látky, které obsahují. Dušení některých druhů masa trvá poněkud déle, ale například ryby nebo zeleninu tímto způsobem připravíme poměrně rychle. Dušení ryb a mořských plodů Ryby a mořské plody dusíme ve vodě i ve vývaru, ale můžeme je dusit i v horkém tuku nebo na zelenině. Rychlé dušení v horkém tuku -  v hlubší…

Dusičnan (ledek, sanytr)

Je to sůl kyseliny dusičné. Zajišťuje údržnost masných výrobků a stabilizuje jejich barvu.

Dusitanová nakládací sůl

Jde o směs kuchyňské soli a dusitanu (nitritu). Používá se při nakládání. Jsou pevně stanovené hraniční hodnoty povoleného množství této soli.

Dýchání

Jde o proces odpařování vlhkosti v průběhu zrání syrových šunek nebo fermentovaných salámů.

Dýně

DÝNĚ - správně tykve - latinsky Cucurbita pepo -  jsou na celém světě velmi oblíbený druh zeleniny. Dýní se na světě pěstuje mnoho různých druhů a odrůd, všechny - dokonce i dýně okrasné - jsou jedlé. Do rozsáhlé skupiny tykví patří také patizon, cuketa a rondini. Zelenina s mnoha možnostmi použití v kuchyni Historie a současnost V jižní a střední Americe rostly dýně již před více než 10 000 lety. V současné době je známo několik set různých…

Edamer

EDAMER je nizozemský sýr určený ke krájení. Historie Po mnoho století se Edamer vyráběl tradičním způsobem ze syrového mléka, dnes se mnohem častěji setkáme se Edamerém vyrobeným z pasterizovaného mléka ve výrobních závodech. Vzhled, chuť, vůně… Edamer má tvar koule o průměru 13 cm, jeho hmotnost je zhruba 1,5 kg. Je obalen červeným parafínem, který brání vysychání sýru. Těsto má pevnou konzistenci a zlatožlutou barvu. Obsah tuku v sušině je…

Eichsfelder Feldkieker – fermentovaný, sušený

Tento Rohwurst se vyrábí z krájeného vepřového masa. Obvykle měl charakteristický kapkovitý tvar, protože se narážel do vepřového měchýře. Následně se udil a sušil, proces trval až 1 rok. V současnosti se Eichsfelder Feldkieker vyrábí v různých tvarech, dlouhý je 20cm a široký 13cm.

Elektrické přístroje

Elektrické přístoje jsou nedílnou součástí všech kuchyní a mnohé z nich se používají každý den i opakovaně.  Vzhledem k rozvoji technologií a moderním materiálům můžou mít různý tvar i velikost, základním kritériem pro jejich výběr, pořízení i funkce ale zůstává poměr spotřeby energie a výkonu. Řada současných elektrických přístrojů má svůj původ u původních mechanických ručních přístrojů. Způsob jejich používání a využití zůstal v podstatě…

Eliche

Eliche jsou spirálovité těstoviny. Hodí se k jemným omáčkám, dobře totiž přijímají jejich aroma.

Eliche Tricolori

Jak název napovídá, jedná se o trojbarevné těstoviny. Mají tvar spirálek.

Ementál

EMENTÁL je tvrdý švýcarský sýr s charakteristickými dírami. Původ Ementál pochází z údolí řeky Emme v Kantonu Bern poblíž úpatí Alp. V Severní Americe a Austrálii je někdy také zván „Swiss cheese“, tedy švýcarský sýr. Vzhled, chuť, vůně… Bochníky Ementálu jsou kulaté, mají průměr 75-95 cm a výšku 17-25 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 70-120 kg. Pro tento sýr jsou typická oka různé velikosti, která mají na svědomí mléčné bakterie. Těsto je…

Emmentalerli – vařený

Jedná se o hrubozrnný pepřovitý Brühwurst vyrobený z vepřového masa. Emmentalerli navzdory názvu neobsahuje žádný sýr. Je lehce vyuzený, vaří se nebo griluje. Měří 17cm a široký je 2cm.

Epoisses de Bourgogne

EPOISSES DE BOURGOGNE je měkký sýr pocházející z Francie. Původ a historie Původ tohoto sýra najdeme ve Francii již v 16. století, lokální recept, údajně vymyšlený v komunitou cisterciánů v L'Abbaye de Citeaux, později přebírá na několik set francouzských farem. Kolem druhé světové války výroba stagnuje, ale v roce 1956 ho znovu vrací do hry dvojice zemědělců Robert and Simone Berthautovi a sýr znovu sklízí úspěch. Vzhled, chuť, vůně… …

Esrom

ESROM je dánský sýr určený ke krájení. Původ a historie Sýr Esrom se začal vyrábět ve stejnojmenném klášteře Esrom v Dánsku již v 11. či 12. století. Jeho popularita se vrací na začátku 2. poloviny 20. století. Současnost V současnosti je tento sýr geograficky chráněn Evropskou unií, která dovoluje Esrom vyrábět pouze ve vymezeném dánském regionu. Vzhled, chuť, vůně… Chuť vyzrálého Estromu je výrazně pikantní, mladý chutná jemně kořeněně.…

Extrawurst – vařený

Extrawurst je vyrobený z jemně mletého hovězího a vepřového masa se slaninou. Směs se ochucuje černým pepřem a česnekem, potom se spařuje. Extrawurst je dlouhý 25cm a široký 10cm. Podává se studený, nakrájený na tenké plátky.

Faggot – syrový

Faggot je masný výrobek z mletého vepřového bůčku, jater, srdce a někdy plic. Masová směs se ochucuje šalvějí a tvaruje do placiček. Placičky se potom zabalí do vepřové síťky a pečou se. Podávají se s cibulovou omáčkou. Faggot měří 12cm a široký je 7cm.

Fagottini

Jedná se o malé těstovinové taštičky. Jsou plněné.

Falukorv TSG – vařený

Falukorv je vuřt uzený v horkém kouři, vyrobený ze směsi hovězího nebo telecího a vepřového masa. Tento masný výrobek musí obsahovat více než 40% masa a musí být zahuštěný bramborovým škrobem. Falukorv se vaří a před podáváním se smaží nebo chvíli povaří. Měří 20cm a široký je 5cm.

Farfalle

Farfalle jsou známé italské těstoviny ve tvaru motýlků. Mají zářivě žlutou barvu. Jsou vhodné zejména k delikátním zeleninovým pokrmům, podávají se také k rybám.

Farfalline

Farfalline jsou těstoviny ve tvaru malých, drobných motýlků. Jsou vhodné především do polévek.

počet položek na stránku

×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist