Americká kuchyně

Kuchyně USA se všeobecně nepovažuje za tu nejlepší, ale zná ji celý svět. Hranolky, hamburgery nebo colu si můžete dát v KFC nebo Mac Donald´s na každém kontinentu…

Kuchařská škola

Americká kuchyně je podobně jako například australská kombinací kuchyně původní a přistěhovalecké. V první etapě svého vývoje byla ovlivněna kuchyní indiánskou. Indiáni totiž přistěhovalce naučili využívat a také pěstovat místní potraviny, především brambory, kukuřici a rajčata. Do tohoto základu pak postupně přistěhovalci přidávali kuchyni anglickou, italskou, francouzskou, německou a holandskou, ale i mnohé další. Tak vlastně ani typická americká jídla nejsou původní – americký hamburger má totiž původ u námořníků v německém Hamburku, sendvič pochází z Velké Británie a bramborové hranolky s největší pravděpodobností jako první usmažili ve Francii…

Velká země – mnoho kuchyní

Najít skutečně originální americké jídlo je velmi složité. Kuchyně je ovlivněna původní indiánskou kuchyní, která se prolíná s mnoha kuchyněmi evropskými. Spojené státy jsou navíc země s velkou územní rozlohou a tak se kuchyně značně odlišují i podle regionů. Najdeme zde kuchyni jižanskou, která se ovšem skládá ještě z kuchyně kreolské, kajunské nebo soulské. Pacifická kuchyně v sobě zase zahrnuje kalifornskou, havajskou a aljaškou. Aby to bylo ještě víc komplikované, jižanskou i pacifickou kuchyni ještě doplňují kuchyně texaská, mexická a yankeeská.  

Typicky americké…

Tradiční jižanské kuchyni se velmi často setkáme s indickým kořením a arašídy, typické menu je kuřecí polévka, různá jídla s fazolemi nebo třeba smažená zelená rajčata. Kajunská jídla se připravují především z drůbeže a mořských plodů, specialitou kreolské kuchyně je rýže na všechny možné způsoby, v soulské kuchyni se nejčastěji používá vepřové a kuřecí maso, v oblibě mají i různé polévky. Kreolská kuchyně je ovlivněná francouzskými přistěhovalci, jídla jsou kořeněná, velmi často se používá česnek, pepř, tymián a papričky cayenne. Typická pro tuto kuchyni je omáčka Tabasco, jako příloha se nejčastěji podává rýže nebo fazole.

Kalifornská kuchyně je vyhlášená delikatesami, mezi které patří například telecí medailonky, avokádo, kapari nebo těstovinové saláty s mandlemi. Rádi si připravují i různé koktejly. Havajská kuchyně je kombinací kuchyně portugalské, americké, japonské, čínské, korejské a polynéské. Celkem pochopitelně se v ní nejčastěji objevují ryby, mořské plody a ananas. V aljašské kuchyni se nejvíce používá losos, tresky, krevety a krabi.

Texasko-mexická kuchyně je proslavená svými hovězími steaky, zeleninovými polévkami, fazolemi, omeletami a tortillami. Pokud máte rádi kuřecí křidýlka Bufallo, pečeného krocana nebo fazolový salát, tak v tom případě jste v kuchyni yankeeské.

Zapomenout nesmíme ani na tex-mex – styl vaření, ovlivněný mexickou kuchyní, který je rozšířený především ve státech na hranicích s Mexikem, Texasem, Novým Mexikem a Arizonou. I tex-mex se už ale dostal do světa, můžete si ho vychutnat například v pražské restauraci Gate v Karlíně nedaleko metra Sokolovská, nebo v Řepích v restauraci Sportovka

Obrázek

Fastfoody

Základním představitelem americké kuchyně ve světě je ale rychlé občerstvení – fastfood, které je zároveň i velmi důležitou součástí stravování v USA. Nejznámější je zcela jistě pečený plátek mletého masa v housce s přísadami, všeobecně nazývaný hamburger. Variant hamburgerů mají v Americe neuvěřitelné množství. V nabídce jsou ale i pizzy, sendviče, párky v rohlíku nebo smažená obalovaná kuřecí křidélka a mnoho dalších nenáročných jídel, nechybí smažené hranolky a cola.  

Obrázek

Restaurace s rychlým občerstvením mají vynikající marketing a reklamu, pro provozovatele jsou navíc velmi ekonomické a výdělečné. V samotných Spojených státech jsou oblíbené i proto, že jídlo v nich i velmi levné. Tento způsob stravování není právě zdravý, je ovšem ukázkou typického amerického životního stylu – v poledne „něco“ rychle sníst a pak zase pracovat…To ale neznamená, že by se v Americe nevařilo – naopak! V domácnostech za oceánem se vaří, peče i snaží, i když ne v takové míře jako u nás. Pokud ale mají čas, pak rádi muži i ženy připravují večeři nebo grilování pro své rodiny a přátele. Domácí vaření, nebo spíš pečení, pak v maximální míře probíhá o Vánocích a na svátek Díkuvzdání. Oblíbené jsou nejrůznější steaky, opečené brambory, hranolky, saláty a dresinky, zmrzlina, sladké koláče a k snídani třeba palačinky s javorovým sirupem. Na západním a východním pobřeží si velmi často dopřávají ryby i mořské plody, a například humři z Maine patří k nejlahodnějším na celém světě.

Speciality kuchyní USA

Americká kuchyně nejsou jen hamburgery, hranolky a steaky… Je to kuchyně mnoha chutí i vůní, svým způsobem vlastně opravdu „světová“.

Yambalava je jídlo z kreolské kuchyně. Připravíte si ho z vařené rýže, vepřového nebo drůbežího masa, zeleniny – především rajčat a koření. Ve výsledku se podobá španělské paele a pokud chcete být dokonalí, tak místo masa použijte originální francouzskou klobásku Andouile.
Gumbo také patří do kreolské kuchyně a je to dušená směs nebo velmi hustá polévka z masa, vývaru a různé zeleniny, samozřejmě značně okořeněná. Místo mnoha druhů zeleniny se může použít jen okra – plod ibišku jedlého, který je oblíbenou zeleninou v Asii, Africe a také ve Středomoří.
LocoMoco si velmi často připravují v havajské kuchyni. V podstatě se jedná o typicky americký plátek hamburgerového masa, vajíčka, slaninu, klobásu a další podobné potraviny, které se servírují s rýží.
Poke je salát ze směsi ryb nebo mořských plodů smíchaných s rajčaty, cibulkou, mořskými řasami a oříšky a považuje se za velmi tradiční jídlo havajské kuchyně.
Mochi jsou v USA velmi oblíbené rýžové koláčky.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.