Jídelní hůlky

Čínská a japonská kuchyně je v současnosti poměrně rozšířená a tak jídelní hůlky – japonsky hashi –  se v současnosti dají koupit nejen ve specializovaných internetových obchodech, ale i v mnoha prodejnách s kuchyňskými potřebami a hypermarketech.

Kuchařská škola

Japonské a čínské jídelní hůlky je nutné považovat za druh speciálního příboru.

Vyrábí se z dřeva, kostí i kovu, nejčastěji se ale používá kvalitní bambus. Cena nejlevnějších hůlek pro jednorázové použití je poměrně nízká, lakované jsou podstatně dražší.

Čínské a japonské jídelní hůlky mají odlišnou délku - čínské jsou většinou delší než japonské, které jsou také tenčí. 

Obrázek

Tvar hůlek je ustálený a vychází z jejich dlouholetého používání

  • spodní část je u čínských hůlek tenčí a kulatá, u japonských bývá i špičatá
  • horní část je výrazně silnější než spodní, většinou má hranatý tvar

Technika používání hůlek je u čínských i japonských stejná - z hůlek se v prstech vytvoří „kleště“, kterými se jídlo vkládá do úst.

Správné používání jídelních hůlek

Ke konzumaci jídla hůlkami je potřeba pouze jedna ruka. Hůlky se většinou drží v pravé ruce, a to více na jejich konci než uprostřed. Silnější konce hůlek jsou u sebe.

  • Spodní hůlka se nepohybuje a měla by být v úžlabí mezi palcem a ukazovákem. Opírá se o spodní část kloubu palce a ke kloubu silně přitlačuje prsteníčkem.
  • Horní pohyblivá hůlka je mezi palcem a špičkou druhého a třetího prstu – drží se téměř stejně tužka. Pomocí horní hůlky, kterou se pohybuje, se přichytávají kousky jídla a vkládají se do úst.
  • Jednotlivá sousta se odebírají shora a musí se vybrat ještě před vložením hůlek do misky -  jídlo se hůlkami nepřebírá ani nemíchá, pouze se jimi uchycuje a přenáší do úst.
  • Hůlky se do misky s jídlem ani do rýže nezapichují - je to velmi nezdvořilé, protože  tímto způsobem se rýže obětuje zesnulým.

Použité hůlky se nikdy nepokládají na stůl. Na jejich odložení se používá chopsticks rest - různě tvarovaná podložka např. ze dřeva, kamene, skla a jiných materiálů, případně tzv. kobylka nebo misky. Odkládací  podložky nebo nádoby jsou umístěny vždy nalevo od talíře a zabraňují ušpinění ubrusu nebo kutálení hůlek po stole.

Další zásady etikety při používání jídelních hůlek

  • hůlkami se neťuká o nádobí, stůl ani o hůlky mezi sebou
  • jídelní hůlky se neolizují
  • hůlkami se neukazuje kolem sebe
  • držení hůlek v pěsti je považováno za výhružné gesto.
  • podle čínské etikety je velmi nezdvořilé ponechat v misce jídelní hůlky rozevřené do tvaru písmene "V", protože tento tvar se považuje za symbol smrti.
  • překládání jídla jiným osobám vlastními hůlkami je naprosto zakázané - toto gesto je vyhrazeno pouze pozůstalým pro přenášení kostí po kremaci zemřelého.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.