Jídelní příbory

Základem stolování je nejen jídelní nádobí, ale i příbory. V současné době se používají především příbory nerezové, k dostání jsou v mnoha tvarech a také v různé kvalitě. Na některá jídla – například ryby – jsou určené příbory speciální.

Kuchařská škola

Základní třídílný jídelní příbor se začal používat až v 17. století. V dobách starověku se používala pouze lžíce, postupem času k ní přibyl nůž a později ještě vidlička.

Příbory se v dávné minulosti nejprve vyráběly ze dřeva, později se k jejich výrobě začaly používat různé kovy.

Stříbrné, postříbřené nebo pozlacené příbory se používají i v současnosti především při slavnostních příležitostech. Jsou exklusivní, ale mají určité nevýhody – doporučuje se oddělené ukládání, leštění speciální utěrkou, ruční mytí…

V určitém období byly příbory z hliníku, v současnosti s již téměř nepoužívají. Jeho jedinou výhodou byla malá hmotnost, ale nemohly se mýt v myčce nádobí, byly méně mechanicky odolné a také zdraví škodlivé.

Dnes je nejrozšířenějším materiálem nerezová ocel, která se používá nejčastěji v kvalitě 18/10.  Nerezové příbory z kvalitní oceli mají v podstatě neomezenou dobu používání. Snadno se čistí a mohou se mýt v myčce nádobí. Jsou odolné proti rezivění a nepřijímají žádné chutě. Povrchové úpravy jsou různé – na trhu jsou příbory lesklé, matné, pískované, leštěné… ale i postříbřené nebo pozlacené. K dostání jsou jak s kovovou, tak s plastovou nebo dřevěnou rukojetí.

Mezi poměrně často používané patří i jednorázové plastové příbory. Využívají se ale jen při cestování, v provozovnách s rychlým občerstvením nebo na některých gastronomických akcích a festivalech. Na jídelním stole by se objevit neměly.

Obrázek

Typy jídelních příborů 

Příbory se rozlišují především podle

  • počtu osob – 4 – 16 – 24 – 60 dílné soupravy
  • příležitosti – svatba, narozeninové a rodinné oslavy…
  • typu konzumovaných jídel – maso, ryby, saláty, dary moře, ovoce, deserty  

Standardní příborové sady se skládají z

  • polévkové lžíce
  • vidličky a nože
  • čajové, případně kávové lžičky, která se může použít i jako dezertní

Mezi příborové náčiní patří i

  • kleště na cukr
  • lžíce na těstoviny
  • překládací příbor – na překládání jídel z mís na talíře např. na hostinách nebo rautech
  • dranžírovací příbor – vidlička a speciální nůž, používaný na konečné porcování masa

Speciální druhy jídelního náčiní se používají na některé mořské plody, šneky nebo fondue.

Dětské příbory

Příbory pro děti jsou ergonomicky uzpůsobené tak, aby se dětem pohodlně jedlo a zároveň si neublížili. Jsou samozřejmě menší a lehčí, lžíce je širší, hroty vidličky jsou zaoblené a nůž není ostrý.

Při pořizování dětského příboru je důležitá především jeho kvalita a bezpečnost. Příbory by měly být od certifikovaných výrobců.

Na rukojetích mnoha dětských příborů jsou různé barvy nebo obrázky, ale design není v tomto případě to hlavní. Nebezpečné mohou být nejen ostré hrany, ale i nekvalitní materiál.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.