Pánve

Do základního vybavení kuchyně patří mimo hrnce, kastroly, rendlíky nebo pekáče také pánve.  V případě zařizování kuchyně novým nádobím je dobré pánve pořídit společně s hrnci. Pokud se dokupují, měly by být především materiálově co nejvíce podobné ostatnímu varnému nádobí. 

Kuchařská škola

Pánve by v kuchyni měly být minimálně dvě - jedna větší pro přípravu masa, druhá menší na smažení vajíček, omelet a dalších podobných jídel. Při pořizování pánví je důležitá nejen jejich velikost a tvar, ale i kvalita zpracování a také materiál, z kterého jsou vyrobeny.

Obrázek

Využití pánví

Možností použití pánví je poměrně mnoho, a pánve se také podle nich rozlišují

  • na smažení a opékání většiny surovin je možné použít téměř každou pánev s klasickým tvarem, nejlépe samozřejmě se silnějším dnem. Na smažení bramborových hranolků je vhodné použít pánev hlubší.
  • na rožnění se nejlépe hodí speciální pánve, které mají na vnitřní straně silnějšího dna speciální drážky. Maso se díky této struktuře lépe propeče a zůstává šťavnaté.
  • na omelety, smažená vajíčka a další podobné pokrmy stačí lehčí menší pánve, které ale mají dobrou tepelnou vodivost a rozkládají teplo po celém povrchu.  
  • na palačinky a lívance se používají speciální pánve - tzv. lívanečníky - které mají dno s čtyřmi menšími prohlubněmi.
  • WOK je hluboká a směrem nahoru se rozšiřující pánev, která umožňuje smažení, pečení, dušení i vaření. Pánve WOK jsou díky universálnosti použití velmi oblíbené.
  • grilovací pánve jsou těžší a mají silnější dno než běžné pánve. Na vnitřní straně dna jsou drážky, které zajišťují dostatečné propečení masa. Mimo silného dna je u těchto pánví na grilování vzhledem k jejich váze důležitá i rukojeť, která musí umožňovat snadnou manipulaci. Pánve čtvercového tvaru jsou v tomto případě s ohledem na jejich použití výhodnější než pánve kulaté. 

Obrázek

Pro standardní vybavení kuchyně stačí většinou jedna menší a jedna větší pánev s poklicemi, případně kvalitní pánev WOK, která nahradí tu větší. V ideálně vybavené kuchyni by ještě měla být lehčí pánev na omelety a podobné pokrmy a lívanečník.  Pánev na rožnění je výhodná v případě, kdy se v kuchyni opravdu často připravuje maso.

Tvary pánví a doplňkové vybavení

Tvar pánví je většinou kulatý, k dostání jsou ale i pánve oválné, čtvercové nebo mírně obdélníkové.  Kulaté ale v podstatě jako jediné plně vyhovují všem kuchyňským činnostem, na které se pánve používají. Z ostatních tvarů je možné ještě „doporučit“ k běžnému využití pouze čtvercové. Oválné nebo obdélníkové spíš pouze zajímavě vypadají, pro používání v praxi se ale už moc nehodí.  

Doplňkové vybavení pánví tvoří vlastně pouze  poklice a různé mřížky a rošty.

Poklice není při pořizování pánví k sadě varného nádobí často ani potřeba kupovat, protože velmi často se na pánve dají použít ty, které jsou u hrnců a kastrolů. 

Mřížky a rošty jsou většinou vyrobeny z nerezu a v pánvi brání především připalování surovin ke dnu.

Materiály, z kterých jsou pánve vyrobeny

Výrobní materiály a moderní technologie nabízejí i u pánví velké množství možností zpracování v různé kvalitě, ale také mnoho různých typů a jejich využití. Především použitý materiál ale významně ovlivňuje nejen konečnou chuť a kvalitu pokrmů, ale i dobu jejich přípravy a tím také spotřebu energií.

Obrázek

  • Nerezové pánve se většinou vyrábí z oceli 18/10 - tj. ocel s 18% chrómu a 10 % niklu, a skutečně kvalitní mají dno silné 0,5 až 2 centimetry.  Jejich životnost je v podstatě neomezená, šetří energii a potraviny v nich vydrží dlouho horké. Můžou se používat na plynu, elektrice i indukci. Nevýhodou je větší váha, náročnější údržba i vyšší cena.
  • Pánve s teflonovým nepřilnavým povrchem patří mezi nejoblíbenější. Jsou cenově dostupné, nepotřebují vymazávat tukem nebo olejem, jejich údržba je poměrně jednoduchá. Korpus, na který se nanáší teflonová horní vrstva je vyroben z karbonové oceli nebo ze speciálního potravinářského hliníku. Kvalitní pánve mají silné dno.
  • Litinové pánve mají i přes svoji větší váhu mnoho výhod. Jsou odolné a energeticky úsporné - po zahřátí dlouho udržuje teplo. Můžou se použít na plynu, elektrice i aukčním ohřevu, snadno se udržují. Litina je slitina železa a uhlíku, kterého obsah by měl být minimálně 2,15 %. Kvalitní litinové pánve vydrží velmi dlouho.
  • Smaltované pánve jsou i vzhledem k ceně velmi rozšířené. Na korpusy ze speciální oceli nebo hliníku se nanáší horní vrstva smaltu, která může mít různou barvu a velmi snadno se udržuje. Vzhledem k vynikající tepelné vodivosti jsou i energeticky úsporné. Může se používat na všech typech sporáků i na indukčních deskách. 
  • Titanové pánve se velmi snadno udržují a jsou téměř nezničitelné. Základem je korpus z potravinářského hliníku nebo karbonové oceli, na který se nanese horní vrstva ze speciální  titanové směsi. Nepřilnavý povrch umožňuje vaření bez tuku i vody. Při pořizování titanového nádobí je ale nutné  počítat s vyšší cenou.
  • Měděné pánve mají vnější stranu je z 90% z mědi, vnitřní z 10 % z nerezové oceli. Měď má vynikající tepelnou vodivost, nerez rozloží teplo po celém povrchu, a proto jsou energeticky úsporné. Jsou velmi kvalitní, určitou nevýhodou je náročnější údržba a vyšší cena. Levnější variantou je měděné nádobí s vnitřní plochou z teflonu.
  • Pánve s keramickým povrchem umožňují smažení i bez tuku, a to dokonce při teplotách okolo 400 stupňů Celsia. Na základním koprusu z karbonové oceli nebo speciálního hliníku je keramická směs, která může mít různé barvy. Mají dlouhou životnost, snadno se udržují, můžou ho využít nejen k pečení a smažení, ale také k servírování.

Typ sporáku a způsob ohřevu

Pánve musí být vhodné pro typ sporáku a způsob ohřevu, na kterém budou používány. Mnohem důležitější než tvar nebo velikost je materiál, z kterého jsou vyrobeny.   

Obrázek

  • Pro elektrické sporáky s litinovými, sklokeramickými nebo halogenovými plotýnkami je vhodné pouze nádobí se silnějším dnem. Tenké dno se vlivem teploty prohne a to pak má velmi negativní vliv nejen na samotné smažení, opékání, pečení nebo vaření, ale také na spotřebu energií. U sklokeramických a halogenových plotýnek navíc hrozí jejich poškození vlivem přehřátí v určitých místech, která nedoléhají ke dnu pánve. 
  • Na sklokeramické desky s indukčním ohřevem je možné používat pouze pánve z magnetického kovu. Nejjednodušeji se pozná, když se na dno přiloží malý magnet. Při indukčním ohřevu se vytváří mezi cívkou v plotýnce a dnem varné nádoby elektromagnetické pole a k vlastnímu ohřevu dochází až v pánvi. Z tohoto důvodu se pro indukční ohřev ani jiné nádobí než magnetické nedá použít.
  • Na plynové sporáky není potřeba používat žádné speciální nádobí, ale i v tomto případě se slabé dno může vlivem teplot prohnout. Pak dochází nejen k snížení životnosti nádobí, ale pokrmy se na některých místech připalují, na jiných se nedopékají.

Při nákupu pánví se nevyplatí šetřit. Dražší, ale kvalitní pánev vydrží mnohem déle, suroviny se v ní nepřipalují a také spoří čas i drahou energii.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.