Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Žampion

Někdy se žampionu také říká pečárka. Jde vesměs o žampion dvouvýtrusný nebo polní (Ag. campestris) či pařeništní (Ag. vaporarius). Tato houba je nejčastěji používaná v gastronomii, mladé plodnice se dají jíst syrové, například když se nastrouhají v jemných plátcích na vaječnou smaženici nebo na nudle s máslem. Lze je také zamíchat do salátů.

Zampone di Modena PGI – vařený

Zampone di Modena je delikatesou vyrobenou z mletého vepřového masa, tuku a kůží. Masová směs se zašívá do kůže z vepřové nožičky, potom se suší a vaří. Zampone di Modena se podává tradičně na Nový rok s vařenou čočkou. Tento masný výrobek měří 18cm a široký je 6cm.

Zapékané těstoviny a brambory

Zapékané těstoviny Zapékání těstovin je v podstatě kuchařská klasika. Různé recepty na zapékané flíčky se šunkou nebo uzeným masem jsou i ve velmi starých kuchařkách.  Doma připravené zapečené těstoviny se dají různě obměňovat a přitom se nejedná o jídlo příliš složité, náročné na přípravu a také může být podle použitých surovin i poměrně levné. Těstoviny vhodné k zapékání Původně se zapékaly doma připravené široké nudle, tzv. fleky  nebo…

Zapékání - gratinování

Zapékání je ve většině případů již konečná úprava jídla. Potraviny nebo jejich směs s ostatními ingrediencemi se zapékají - gratinují- v tukem vymazané zapékací míse v  předehřáté troubě při teplotách od 175 do190° C a horním ohřevu. K zapékání se používá i tzv. salamandr - elektrický přístroj s vrchním ohřevem podobný grilu. Suroviny zapékáme rozložené v ne příliš vysoké vrstvě. Přelíváme je rozšlehanými vajíčky, smetanou nebo sýrovou omáčkou,…

Zásady správného stolování

Správné stolování a chování u stolu by mělo být samozřejmostí. Vychází z několika zásadních pravidel, která by se měla běžně dodržovat. Základní zásady chování u stolu Usedání ke stolu Žena usedá jako první, teprve potom muž a žádný muž se neusadí, dokud některá z žen stojí. Výjimkou je, pokud se jako první usadí například při oslavě narozeni hlavní osoba, kterou je muž – ten může usednou jako první. Při slavnostních příležitostech a ve vybrané…

Zásoby v chladničce

Chladničky se vyrábějí v různých velikostech a mají také různé vnitřní uspořádání. Chladnička by měla mít obsah minimálně 120 litrů, udržuje se v ní teplota - 1 až - 10 °C a není určena k uchování zmrazených potravin. Ve většině případů je její součástí i mrazicí box, kde je možné uchovat menší množství zmrazených potravin a vyrobit led. Boxy jsou označeny jednou, dvěma nebo třemi hvězdičkami. Ty označují nejnižší možnou teplotu, kdy jedna…

Zásoby v mrazáku

Mrazničky se vyrábí v různých velikostech, a podle toho také vypadá jejich vnitřní uspořádání.  Ve většině případů jsou to jednotlivé zásuvky s rozdílnou velikostí. Teplota je regulovatelná a umožňuje i méně než - 18 °C. V mrazničce bychom měli mít stále k dispozici: maso - kuřecí, vepřové, hovězí ryby - celé nebo naporcované zeleninu  - nakrájenou nebo nastrouhanou prolisovaný česnek nakrájenou cibuli bylinky - nasekanou pažitku, bazalku,…

Zavařování

Zavařování je v podstatě velmi jednoduchý způsob konzervace vysokými teplotami. Připravené produkty se vloží samostatně nebo s vhodným nálevem do sklenice. Ta se uzavře víčkem a ponoří v závislosti na zavařovaném obsahu na určitou dobu do horké nebo vařící vody, kde dojde vlivem vysokých teplot k sterilizaci  - zahubení všech škodlivých mikroorganismů i bakterií - a také k vytlačení vzduchu. Po následném ochlazení ve sklenici vznikne podtlak a…

Zavinutka podvojná (Monarda didyma)

Patří do čeledi hluchavkovitých. Trvalka je vysoká 80-150cm, listy jsou podlouhlé, zubaté. Květy mají červenou barvu. Tato bylinka příjemně, aromaticky voní. V kuchyni se používá čerstvá i sušená. Nať k sušení se musí seříznout ještě před rozkvětem. Čerstvé lístky slouží k ozdobení salátů, sušené listy je možné přidat také k jiným sušeným substancím a získat čaje různých chutí. Zavinutka podvojná pomáhá při nemocech z nachlazení.

Závojenka červenající

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od března do června. Závojenka červenající se podobá závojence podtrnce, liší se většinou víceméně pravidelným, světlejším, nehygrofánním kloboukem. Dužnina a povrch třeně po poranění červenají. Závojenka červenající roste obvykle pod švestkami a příbuznými kultivary. Podobná závojenka Saundersova má nepravidelný, špinavě bělavý až světle šedohnědý, vodnatě skvrnitý klobouk, velké výtrusy a roste…

Závojenka podtrnka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od března do května až června. Klobouk závojenky podtrnky měří 30-120mm, je kuželovitý až vyklenutý, ve stáří téměř plochý, na okraji zvlněný, hygrofánní, lesklý. Za vlhka je zbarvený tmavě hnědě až šedohnědě, někdy s červenavým nádechem. Vysychá do béžově hnědé nebo šedohnědé barvy. Lupeny jsou zoubkem připojené, bělavé nebo našedlé, potom růžové až růžově hnědavé. Třeň o rozměrech 40-100x5-20mm je…

Zázvorovník lékařský - zázvor

Jinak zázvorový kořen nebo ginger. Používáme kořen, čerstvý, sušený, nakládaný nebo mletý na prášek. Zázvor má aromatickou, kořenitou a ovocnou chuť. Jeho vůně je kořenitě ostrá. S oblibou se toto koření používá v kuchyních Dálného východu a Anglie. Hodí se k drůbeži, jehněčímu, mořským plodům i k rybám. Patří také do pokrmů kari a do jídel "z jednoho hrnce". Mletým zázvorem se ochucují ovocné dezerty a saláty, vykrajované pečivo či perníčky. Je…

Zdobení polévek

Polévky se před servírováním zdobí především zelenou natí, bylinkami nebo i kořením. Bylinky se přidávají buď nasekané, nebo jako snítka uprostřed talíře. Koření se sype z mlýnku. Použít se mohou i různé samostatně připravené zavářky – rýže, noky, těstoviny… Ingredience na zdobení K zdobení polévek se používá mnoho různých bylinek, koření i potravin. Bylinky - libeček, koriandr, pažitka, petržel, bazalka, kopr Koření – pepř, paprika, chilli…

Zedoarie

Jedná se o vysoce aromatické koření příbuzné kurkumě dlouhé. Zedoarie pochází z Indie a Indonésie. Zdrojem koření jsou tlusté, masité oddenky zbarvené žlutě a podzemní část stonku. Krájí se na plátky a suší. Zedoarie se používá v jihoafrické kuchyni, v západní Evropě je v podstatě neznámá, nahrazuje ji zázvor. Existují dva druhy zedoarie – Curcuma zerumbet s dlouhým oddenkem a Curcuma zedoaria, která má oddenek okrouhlý a silný. Rostliny se…

Želatina

Označení degradačního produktu bílkoviny kolagenu. Získává se zejména z vepřových nebo hovězích kůží a kostí. Uvolněná bílkovina se čistí, suší a dodává v plátcích či v prášku. Lze ji použít k tvorbě aspiků a k melírování.

Zelenina - nákup, zpracování a příprava, skladování

Zeleninu nakupujeme především s ohledem na kvalitu, ale také na potřebné množství. Pokud je to jen trochu možné, neměla by cena být hlavním kritériem. Zeleninu je možné v současnosti koupit na mnoha různých místech. Nejčerstvější je samozřejmě přímo u pěstitelů nebo na trhu, je ale také dražší. Ve velkých obchodech s největší pravděpodobností dostaneme zeleninu z dovozu, která už tak čerstvá ani vzhledem k dopravě být nemůže. Kvalitní zelenina…

Zelenina - tepelné úpravy a saláty

Mezi nejčastější studené zeleninové pokrmy patří především různé druhy salátů, zelenina se v nich často doplňuje o těstoviny i další suroviny. Při přípravě teplých pokrmů se zelenina vaří, dusí, smaží i griluje.  Ratatouille Ratatouille – vyslovuje se „ratatuj“ – je tradiční francouzské zeleninové jídlo, které se připravuje především v okolí města Nice. Vaří se často i v Katalánsku, kde mu říkají xamfaina, a také na Malorce, kde je známé pod…

Zeleninový ocet

Tento ocet se vyrábí např. z rajčat, mrkve, červené řepy, okurek nebo z chřestu. Nikdy není vyrobený ze směsi, vždy z jednoho druhu zeleniny. Zeleninové octy jsou čiré, s výjimkou octa z mrkve a červené řepy. Obsahují 5% kyseliny, aromatické látky, minerální látky a vitaminy, např. beta karoten. Obsah zbytkového alkoholu je až 0,5% obj. Zeleninové octy chutnají nakysle a vždy po té zelenině, ze které byly vyrobeny. Používají se k ochucení…

Zelí

HLÁVKOVÉ ZELÍ - latinsky Brassica oleracea convar Capitata, anglicky cabbage, francouzsky chou, německy Kohl, italsky cavolo - je košťálová zelenina s hladkými listy, vyšlechtěná z brukve zelné. Pěstuje se v bílé nebo červené formě, obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek.. Zdravá zelenina po celý rok Bílé i červené hlávkové zelí je velmi oblíbená a také často využívaná zelenina. Vzhledem k obsahu pro lidský organismus potřebných látek,…

Želírování

Želírování, kterým z ovoce získáme marmelády, džemy a želé, je závislé na pektinu, který každý druh ovoce obsahuje v různém množství. Víc pektinu je v méně zralých plodech, ale protože při dlouhodobějším vaření ovoce ztrácí mnoho důležitých vitamínů a dalších látek, přidává se pektin,  želírovací cukr, nebo cukr a kyselina citronová přímo do směsi a proces tepelné úpravy pak trvá maximálně 5 minut. Ovoce vhodné pro želírování - s nižším obsahem…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist