Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Gastroslovník
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Vybrat kategorii
Zrnivka rumělková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk zrnivky rumělkové měří 30-80mm, v mládí je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, na okraji zvlněný, dlouho podvinutý, zrnitý. Zbarvený je oranžově hnědě, rumělkově až cihlově červeně. Lupeny jsou vykrojené a úzce zoubkem připojené, zbarvené bíle až krémově. Třeň o rozměrech 30-50x6-10mm je válcovitý, na bázi většinou ztlustlý, světle oranžový, na vrcholu bíle vláknitý…

Ztracená a sázená vejce, omeleta, majonéza

Celá vajíčka i samotné žloutky nebo bílky se v kuchyni využívají velmi často při přípravě různých jídel ale i k přímé spotřebě. Kuchyňské úpravy vajec nejsou nijak složité a zvládne je určitě každý. Ztracená vejce Ztracená vejce jsou velmi zajímavou možností přípravy a servírování vajíček vařených bez skořápky, a není to až tak pracné a složité - mimo surovin potřebujeme ještě trochu šikovnosti a trpělivosti. Základem je totiž uvaření vajec bez…

Zubatec obecný

Je rozšířený do Biskajského zálivu až po Senegal a také ve Středozemním moři. Ve střední Evropě se prodává jen málokdy. Ryby střední velikosti jsou růžově zbarvené, starší ryby jsou šedomodré. Mají silné zuby – odtud název zubatec. Patří k největším evropským mořanovitým, dosahují délky až 1m. Maso je vhodné ke smažení, grilování nebo pečení.

Zungenwurst – vařený

Jedná se o Kochwurst vyrobený z kusů vepřového masa, kůže, sádla a jazyka. Masová směs se spojuje vepřovou krví a ovesnými vločkami. Tlačenka Zungenwurst je sulcovitá, dlouhá 25cm a široká 10cm. Podává se studená, nakrájená na plátky.

Zvěřina - tepelné úpravy

Servírovaná zvěřina má být měkká a šťavnatá, v žádném případě vysušená. Protože maso bývá většinou libové, s nízkým podílem tuku, je riziko vysušení poměrně značné. Zvěřinu je třeba obalit slaninou, těstíčkem nebo maso během úpravy často přelévat výpekem. Teplota během tepelné úpravy zvěřiny nesmí být příliš nízká a doba tepelné úpravy příliš krátká. Podmínky usmrcení zvěře jsou zpravidla nekontrolované a chlazení začíná až po určité době – lze…

Zvěř parohatá

Jedná se o podskupinu spárkaté srstnaté zvěře. Patří sem jelenovití. Společným znakem čeledi je paroží, které mají jen samci. Parohy jelenů, jelenců, srnců a daňků vyrůstají z výběžků čelní kosti (pučnice). Rozvětvené paroží samci každý rok shazují, zpravidla na jaře a v zimě, po čase jim naroste nové. Samice s parožím najdeme jen u sobů.

Zvěř rohatá

Turovití, zástupci zvěře rohaté (kamzíci, divoké kozy, ovce, kozorožci, zubři, antilopy), parohy neshazují. Rohy (u mufloní zvěře toulce) mívají často obě pohlaví, samice mají rohy menší. Rohy jsou duté, nerozvětvené, pevně srostlé s lebeční kostí a pokrývá je vrstva rohoviny.

Zvěř spárkatá, černá a nízká

Pojem spárkatá zvěř zahrnuje všechny lovné kopytníky. Jejich společným znakem jsou kopyta (spárky). Spárkatá zvěř je souhrnným označením pro jelenovité, turovité a pro černou zvěř. Vysoká a nízká zvěř jsou pojmy nesouvisející s výškou zvěře, souvisí s historií myslivosti. Jako vysoká zvěř se označují (nebo označovaly) kulinářsky vysoce ceněné druhy zvěře. K vysoké zvěři se dříve řadila veškerá spárkatá zvěř, ale i tetřevi. Srnčí zvěř se…