Beefsteak protažený uzeným bůčkem
46 min.
Ingredience
- 1kilogramFazole bílé
- 150gramůCibule
- 3lžíceSůl
- 2kilogramyHovězí svíčková
- 150gramůVepřový bok uzený
- 300gramůOlej slunečnicový
- 250gramůMáslo čerstvé
- 20gramůJalovec
- 20gramůPepř černý mletý
- 1lžíceSůl mořská
- Kuřecí základ Ambiente [47000]
- 4,5kusyBobkový list
- 150gramůCibule
- 195gramůKarotka
- 2,25kilogramyKuřecí skelety
- 15gramůNové koření celé
- 30gramůOlej olivový
- 1,5gramyPepř černý celý
- 3litryVoda pitná
Počet porcí:
10Nutriční hodnoty v jedné porci
Kalorie
1096 kcal
Bílkoviny
69 g
Tuky
53 g
Sacharidy
70 g
Vláknina
2 g
Cukr
2 g
Postup přípravy
- 1Den předem zalijeme studenou vodou jeden kilogram bílých fazolí a necháme je namočené přes noc.
- 2Dále, také den předem, nakrájíme ze svíčkové 200 g steaky, které prošpikujeme plátkem dobrého uzeného bůčku. Takto připravené maso dáme marinovat na 12 hodin v nasucho opraženém a rozdrceném jalovci, drceném černém pepři a slunečnicovém oleji.
- 3Druhý den fazole slijeme a opláchneme. Uvaříme z nich fazolovou kaši. Na olivovém oleji dorůžova opečeme nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme fazole a koriandrové lístky. Zalijeme kuřecím základem Ambiente a na mírném ohni vaříme, až jsou fazole úplně měkké a popraskají. Uvařené fazole scedíme, rozmačkáme na kaši a podle chuti osolíme. Hotovou kaši uložíme v teple.
- 4Potom rozpálíme gril a nakrájené steaky pečeme na stupeň medium na středním plameni asi 6-8 minut z každé strany. Správný steak by měl být vysoký 3-3,5 cm a neměl by se na grilu obracet více než jednou, hotový osolíme až na talíři hrubou mořskou solí.
- 5Steaky servírujeme ozdobené plátkem čerstvého másla s fazolovou kaší, jinou přílohou může být brambora pečená ve slupce, rozříznutá a přelitá zakysanou smetanou s česnekem.
- 7Kuřecí základ Ambiente [47000]:
- 8Kuřecí kostry nasekáme nadrobno, očištěnou zeleninu nakrájíme na kostky.
- 9Na dno velkého rozpáleného hrnce nalijeme olivový olej, přidáme kuřecí kosti a lehce opečeme dozlatova. Zalijeme ledovou vodou a pomalu přivedeme k varu. Po celou dobu vaření sbíráme pěnu. Jakmile se vývar začne vařit, stáhneme plamen na minimum. Vývar se nesmí vařit, měl by se pouze „táhnout“.
- 10Přidáme připravenou zeleninu a koření a necháme „táhnout“ 3-4 hodiny. Vývar scedíme přes hustý cedník a necháme vychladnout.
- 11Pokud se na povrchu udělají mastná oka, sebereme je.
- 12Pokud správně dodržujeme postup, bude vývar čirý. Pokud se zakalí, špatně jsme sbírali pěnu, nebo se vývar vařil. Potom bude lépe, uděláme-li nový.
Komentáře
Pro možnost přidání komentáře je třeba být přihlášen.