Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Parmice pruhovaná

Vyskytuje se ve Středozemním a Černém moři, zřídka také v Severním moři. Parmice pruhovaná žije v menších hloubkách nad drsný dnem nebo nad písečným podkladem. Živí se korýši a měkkýši, k vyhledávání potravy slouží dlouhé vousy. Je běžně k dostání na trzích ve Středomoří, do střední Evropy se dováží zpravidla pod francouzským označením rougets de roche. Parmice pruhovaná se od parmice nachové odlišuje tvarem hlavy, červenými a žlutohnědými…

Parmice skvrnitá

Vyskytuje se podél pobřeží západního Atlantiku a dále na jih až k pobřeží Brazílie. Žije v hloubkách do 90m, především nad písčitým a skalnatým dnem. Parmice skvrnitá je důležitou hospodářskou rybou. Svůj vzhled je schopná měnit, během chvilky jsou hlava a tělo pokryté červenými skvrnami. Parmice skvrnitá se pozná podle tmavých skvrn na bocích podél postranní čáry. Maso je vhodné k pošírování, dušení a vaření v páře. Po konzumaci parmice…

Parmice západoafrická

Vyskytuje se od atlantského pobřeží Maroka až po Angolu. Parmice západoafrická žije ve středních hloubkách s písčitým a bahnitým dnem. Charakteristickým znakem ryb je silný trn na zadním okraji skřelí a barevná kresba, sestávající ze 3-4 červených podélných linií. Ryby dosahují délky max. 55cm, většinou měří jen 30cm. Parmice západoafrická se běžně prodává mražená, z kulinářského hlediska není ale tak hodnotná jako parmice nachová a parmice…

Parmigiano reggiano

PARMIGIANO REGGIANO je tvrdý sýr původem z Itálie, jedná se o pravý italský parmezán. Vzhled, chuť, vůně… Parmazán má tvar válce o průměru 35-45 cm, výšce 18-24 cm a hmotnosti 24 kg. Těsto má slámovou barvu, zrnitou konzistenci a je při krájení drobivé. Kůrka je zlatožlutá, 6 mm silná. Obsah tuku v sušině je 32 %. Tento sýr není ostrý, ale je přitom pikantní a aromatický. Výroba Vyrábí se z kravského mléka, částečně odtučněného, do kterého…

Parmská šunka

Parmská šunka je jednou z nejznámějších italských specialit. Vyrábí se sušením kvalitní, nasolené vepřové kýty na vzduchu. Proces zrání trvá nejméně 1 rok. Parmská šunka má růžovou až červenou barvu a jemnou, lehce kořennou chuť. Konzumujeme ji nejlépe čerstvou, nakrájenou na tenké plátky.

Parmský salám

Stejně jako Felino se Parmský salám vyrábí na severu Itálie. Jeho vynikající vyváženou chuť a vysokou kvalita zaručuje především kvalitní vepřové maso z malých rodinných farem, pečlivý výběr dalších ingrediencí a tradiční způsoby zpracování. Parmské salámy jsou jemné a mírně kořeněné, mají kratší trvanlivost než sušené salámy. 

Paromola

Tento druh kraba je rozšířený v severozápadním Atlantském oceánu, hojně se vyskytuje také v západním Středozemním moři. Paromola žije v hloubce asi 300m- Poznávacím znakem je poslední pár nohou – je kratší a otočený na hřbetní stranu, konce nohou jsou hákovitě zalomené. Na čele jsou tři ostré trny. Hřbetní krunýř je protáhlý, dosahuje v průměru délky 10-15cm. Maso je chutné, vhodné k vaření. Paromola se příležitostně objevuje na trzích s…

Parówka – vařený

Parówka se vyrábí z jemně mletého vepřového nebo hovězího masa, které se někdy doplňuje drůbežím masem. Tento masný výrobek je obdobou frankfurtského párku, je však zavalitější. Párky Parówka se převazují provázkem, krátce se vaří a před podáváním se znovu povaří. Měří 12cm a široké jsou 2cm. Některé verze těchto párků obsahují i sýr.

Pasine

Pasine je souhrnný název pro všechny drobné těstoviny, používané do polévek. Jedná se o ditali, risi, acini di pepe a stelline.

Pasírování

Pasírování je prolisování a rozmačkání různých druhů potravin nebo připravovaných jídel, která se tak rozmělní a zbaví nežádoucích součástí – košťálů, slupek, pecek nebo zrníček. Pasíruje se především doměkka uvařená zelenina do polévek a omáček, zelenina do protlaků, ovoce do ovocných pyré, džemů nebo zavařenin. Výsledkem pasírování je hustá tekutina, kaše, pyré nebo omáčka. K pasírování se používají různá síta, přes která se potraviny nebo…

Passendale

PASSENDALE je polopevný sýr určený ke krájení původem z Belgie. Původ a historie Sýr se začal vyrábět v belgickém městě Passendale v roce 1932 jednou místní rodinou. V roce 1978 se inspirována tradicí rozjíždí širší produkce v místním bývalém pivovaru. V roce 1991 je výroba převzata firmou Dutch Campina, v roce 2007 se firma dostává do rukou společnosti Bongrain, která se dostává na vrcholné příčky belgických sýrových žebříčků. Sýr Passendale…

Pasta All´uovo

Pasta All´uovo jsou vaječné těstoviny.

Pasta Integrale

Pasta Integrale jsou celozrnné těstoviny.

Paštiky

Tímto výrazem označujeme náplň uzavřenou do těsta, která se peče. Po vychlazení se přelévá želé. Existují ale také masové paštiky, které nemají těstový obal.

Pasztetowa – vařený

Pasztetowa je roztíratelná klobása vyrobená z vepřového masa a jater. Ochucená je majoránkou, některé verze mohou obsahovat i krupici. Klobása někdy bývá jemně vyuzená, měří 25cm a široká je 5cm. Podává se na čerstvém chlebu nebo pečivu.

Pata Negra

Pata Negra je krájitelný fermentovaný salám. Vyrábí se z masa černých prasat a je považovaný za nejchutnější svého druhu. Salám má silnou, nezaměnitelnou chuť a představuje jeden z nejdražších salámů.

Patna

PATNA je mezinárodní název pro velmi kvalitní druh dlouhozrnné rýže (Oryza sativa). Výskyt a historie Rýže patna se tradičně pěstuje v Indii, konkrétně v okolí řek Indu a Gangy a také města Patna, podle nějž získala rýže svůj název. Pro zdejší obyvatele je základní potravinou už po tisíciletí a někteří z nich jí říkají také Parimal. Vzhled a vlastnosti Patna se vyznačuje dlouhými tenkými zrnky bílé barvy. Jsou dokonce delší než rýže basmati…

Pavučinec anýzový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do října. Klobouk pavučince anýzového měří 50-110mm, je polokulovitý, vyklenutý, potom plochý nebo uprostřed vmáčklý, slizký. Zbarvený je měděně hnědě, ve stáří červenohnědě, na okraji je šedozelený, modrozelený až olivový. Lupeny jsou vykrojeně připojené, v mládí zbarvené citronově žlutozeleně, potom olivově hnědě. Třeň o rozměrech 40-70x8-20mm je v mládí žlutozelený, později hnědnoucí, na…

Pavučinec elegantní

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk pavučince elegantního měří 40-120mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, někdy uprostřed vmáčklý, slizký. Zbarvený je slámově nebo oranžově žlutě až zlatožlutě, s olivovým nádechem. Je tmavěji hnědavě vláknitý. Lupeny jsou vykrojeně připojené až krátce sbíhavé, husté, zbarvené slámově až sírově žlutě, poté olivově hnědavě, nakonec skořicově. Na ostří jsou jemně…

Pavučinec fialový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk pavučince fialového měří 50-150mm, je zvoncovitě vyklenutý, potom plochý s tupým hrbolkem, podvinutý, jemně plstnatě šupinkatý. Zbarvený je tmavofialově až černofialově. Lupeny jsou zaoblené připojené, řídké, tlusté, zbarvené tmavofialově, ve stáří jsou rezavě hnědě poprášené. Třeň o rozměrech 80-120x10-30mm je kyjovitý, na bázi až hlízovitý, vláknitě šupinkatý. Zbarvený je…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist