Valentýnské lahůdky

V současnosti mají zamilovaní v České republice v podstatě dva svátky – původní 1. květen a nový svátek svatého Valentýna, který se celosvětově slaví 14. února.  Valentýn je ve znamení dárků, srdíček a také dobrého jídla, různých lahůdek a pití. 

Ještě před vznikem svátku svatého Valentýna se ve starém Římě slavil svátek zamilovaných Luprecalie. Tento svátek zrušil papež Gelasius I. a patronem všech zamilovaných se stal svatý Valentýn. Až do 20. století to ale byl svátek poměrně neznámý, dnes se ale každý rok 14. února slaví po celém světě a jeho součástí jsou mimo jiné i nejrůznější lahůdky a romantické večeře…

Původ svátku svatého Valentýna

O vzniku tradice Valentýna existuje několik legend, ale která je ta správná se už asi nikdy nedozvíme. Podle té nejznámější byl Valentýn křesťanský kněz ve starém Římě v 3. století za vlády císaře Claudia II. Císař tehdy údajně zakázal vojákům svatby, protože tvrdil, že svobodný muž je mnohem lepší voják. Kněz Valentýn ale i přes tento zákaz dál zamilované páry - a tedy i budoucí vojáky – oddával. Císař se o tom dozvěděl, kněze nechal uvěznit a pak 14. února popravit. Valentýn se ve vězení zamiloval do dcery dozorce, a když mu dovolili před popravou napsat jeden jediný vzkaz, poslal ho své milované a podepsal „Od Tvého Valentýna“. To bylo vlastně i první valentýnské přání…

Svatý Valentýn v moderní době

V roce 1907 se jeden americký obchodník, kterého společnost s přáními k různým výročím byla před krachem, rozhodl svátek svatého Valentýna obnovit. Nápad se osvědčil, lidé si Valentýna oblíbili a už za 2 roky měla firma s přáními mnohonásobně vyšší tržby. Slavení svátku zamilovaných 14. února se postupně šířilo dál do celého světa. Podobně jako Vánoce nebo Velikonoce se i tento svátek stal významnou komerční záležitostí. Zamilovaní si dávají nejrůznější dárky a květiny, posílají si přání - v současnosti i sms a e-maily. Nedílnou součástí Valentýna je i čokoláda a mnoho dalších lahůdek, dobré pití a romantické večeře, v posledních letech dokonce i víkendové pobyty. Můžete na nich jen tak lenošit a relaxovat, nebo Valentýna prožít i trochu akčnějším způsobem, případně vše spojit. Vydejte se třeba na Karlštejnsko, kde najdete mnoho romantických míst, a kde vám MMXpivotel poskytne dobré jídlo, pití i příjemné ubytování...

Valentýnské lahůdkové potěšení

Přísloví, že „láska prochází žaludkem“ platí na svátek svatého Valentýna víc než jindy. Zamilované páry si velmi často dopřávají romantické večeře v restauracích, mnoho hotelů nabízí pobyty, spojené samozřejmě i speciálním menu a třeba i snídaní do postele. Valentýnské gastronomické lahůdky si ale můžete připravit i doma – zde je několik tipů.  

Valentýnský zamilovaný koktejl

Vynikající osvěžující koktejl, kterým určitě mile překvapíte.

Ve sklenici rozmačkejte dužinu z limetky a smíchejte ji s třtinovým cukrem. Pak přilijte 6 cl vodky a 3 cl jahodového džusu, vše promíchejte, přidejte led nebo ledovou tříšť a zcela nahoru dejte ještě celou jahodu a snítku máty.

Jahody v hořké čokoládě

Na svatého Valentýna určitě nesmí chybět jahody a čokoláda, kterým jsou navíc připisovány i afrodiziakální účinky.

Obrázek

Suroviny

500 gramů jahod

250 gramů hořké čokolády

strouhané mandle

Postup

Jahody důkladně omyjte. V hrnci s vodní lázní rozpusťte čokoládu a smíchejte ji s nastrouhanými mandlemi.  Jahody pak napíchněte na dřevěnou špejli, namočte v rozpuštěné čokoládě a nechte je na talířku, dokud čokoláda neztuhne.

Můžete zvolit i jiný způsob – nastrouhané mandle do rozpuštěné čokolády nepřidávejte a použijte je až na jahody obalené v čokoládě.

Nastrouhané mandle se dají nahradit i kokosem.

Valentinské fondue

Jahody v hořké čokoládě si můžete připravovat i společně u fondue, a samozřejmě si do čokolády můžete namáčet i jiné druhy ovoce…

Obrázek

Valentinské linecké pečivo

Z jednoduchého lineckého těsta a rybízového nebo jahodového džemu můžete snadno upéct originální řezy nebo srdíčka… Fantazii se meze nekladou. 

Obrázek

Ryby a další afrozidiaka jako suschi

Stejně jako čokoláda a jahody mají afrodiziakální účinky i ryby, mořské plody, kaviár a také chilli. Pokud nejste tak úplně na sladké, můžete si připravit třeba suschi ve tvaru valentýnských srdíček…

Základem dobrého suschi je speciální rýže, inspiraci na přípravu najdete v těchto receptech.

  Obrázek

Přejeme vám  lahůdkového zamilovaného Valentýna

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.