Nejlepší zálivky a dresinky na saláty

Zálivky na saláty můžeme rozdělit podle jejich základní suroviny. Zálivky z octa a oleje se nazývají vinegrety - vinaigrette. Zálivky z  mléčných výrobků se připravují ze smetany nebo jogurtu.

Kuchařská škola

Vinegrety

Tyto čerstvě vymíchané zálivky povzbuzují chuť k jídlu a spojují v sobě výhody tekutin rozpustných ve vodě i tuku. Většinou se míchají za studena v poměru 1:2 až 1:3 kyselé tekutiny k oleji. Na lžíci octa se tedy dává 2 – 3 lžíce oleje. Kyselá tekutina se nejdříve rozmíchá se solí, protože sůl se rozpouští pouze ve vodnaté tekutině. Olej se přidává později a vydatným mícháním se rozptýlí na drobné kapky. Takto vzniklá tekutá emulze se stabilizuje přidáním hořčice, podobně jako žloutek, působí jako emulgátor. Dále se přidá čerstvě namletý pepř, šalotka a bylinky a nakonec se zálivka dobře promíchá. Podává se ihned, aby se těžší olej neusadil na dně. Takto připravená zálivka s bylinkami se hodí k zeleným listovým salátům. Prostřednictvím dalších přísad, jako jsou různá koření a bylinky, kapary, sardelka a další, je ale možné vinegrety libovolně variovat: sardelový se hodí k robustnějším salátům, artyčokům a rybám. Lanýžový vinegret je vhodný k pórku, bramborům nebo telecímu masu.

Dresink Caesar

Obdobou vinegretu je dresink Caesar. Česnek se utře se solí. Vejce, worcesterová omáčka, sardele a citronová šťáva se rozmixuje na jemné pyré. Všlehá se nejprve kukuřičný a pak olivový olej. Nakonec se přidá parmazán, pepř a tabasco.

Obrázek

Zálivky z mléčných výrobků

Jogurt a crème fraîche jsou základní surovinou mnoha zálivek. Crème fraîche je zakysaný mléčný výrobek původem z Francie, vyráběný z kravského mléka s obsahem nejméně 30 % tuku v sušině.

Zálivky z mléčných výrobků se kombinují s bylinkami, ovocem nebo sýry. Bílé zálivky z jogurtu nebo smetany se dají přidáním různých druhů octa, šťávy citrusových plodů, bylinek a koření různě měnit.

Rokfórová zálivka

Rokfór protřeme přes cedník pomocí stěrky. Rozmačkaný sýr pak důkladně promícháme metlou s jogurtem, pomerančovou šťávou, solí a pepřem. Přilejeme olej a nakonec opatrně vmícháme šlehačku a ocet.

Jogurtovo-bylinková zálivka

Jogurt vymícháme do hladka s olejem a citrónovou šťávou, osolíme, opepříme a přimícháme bylinky.

Jogurtová zálivka s červeným pomerančem

Jogurt dohladka vymícháme s olejem z vlašských ořechů a slunečnicovým olejem. Přidáme pomerančovou šťávu, kůru a koření a nakonec vmícháme pomerančovou dužinu a meduňku.

Parmazánová zálivka

Sýr nastrouháme a dohladka vymícháme s crème fraîche a jogurtem. Přimícháme sardele a ocet, do zálivky prolisujeme česnek, osolíme a opepříme.

Zálivka s ovčím sýrem

Česnek oloupeme a nasekáme nadrobno. Ovčí sýr rozmixujeme spolu s citrónovou šťávou, česnekem a olejem na jemné pyré. Přimícháme nasekané olivy, feferonku a petrželku. Hotovou zálivku nakonec osolíme a opepříme.

 Dresink Tisíc ostrovů

Jogurt nejprve vymícháme dohladka s majonézou. Pak přimícháme kečup, chilli omáčku a limetkovou šťávu. Dresink okořeníme kajenským pepřem nebo tabascem a mořskou solí. Nakonec do něj vmícháme nasekanou červenou papriku.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.