10 způsobů, jak využít starší ovoce
Letní ovoce právě dozrává a kromě supermarketů jsou ho plné i farmářské trhy a pouliční stánky. Možná se těšíte i z vlastní úrody nebo jste obdrželi část sklizně od sousedů, přátel či rodiny. Ať už si ovoce kupujete či za něj platit nemusíte, určitě by byla škoda, kdyby se plody zkazily a museli jste je vyhodit. Proto vám přinášíme deset tipů, jak zužitkovat ovoce, které už není tak docela ve formě.
Když jíme ovoce jen tak samotné, máme na něj vysoké nároky. Chceme, aby měly plody dokonalý tvar, byly hezky zbarvené, nebyly nikde omačkané, oschlé ani scvrklé, nesmí být přezrálé, jinak se nám rozmáčknou v ruce, ale ani nedozrálé, protože nemají pěknou barvu a jsou kyselé. Jen málo kusů ovoce všechny tyto požadavky splňuje, a to, že se nám líbí v obchodě, neznamená, že za pár dní se jejich senzorické vlastnosti nezmění. Ve skutečnosti je ke konzumaci vhodné a zdravotně nezávadné jakékoliv ovoce, které není plesnivé nebo shnilé (nahnilé části můžeme vykrojit a zbytek ovoce zpracovat). Nevzhledné kousky je vhodné zpracovat tak, aby nebyly jejich vady vidět. Vždyť i ovoce, které se kvůli svému vzhledu nedostane na pulty obchodů, je využito např. k výrobě moštů.
1. Smoothie
Smoothie je oblíbeným ovocným nápojem, který může nahradit i snídani nebo svačinu. Sice se dá koupit téměř v každém obchodě, domácí výroba je ale mnohem levnější a navíc můžete zužitkovat omačkané kusy ovoce. Libovolné druhy ovoce pokrájejte na menší kousky, vypeckujte a případně oloupejte. Vložte je do mixéru, existují speciální smoothie makery, vystačíte si ale i s obyčejným stolním mixérem. Přidat můžete sušené ovoce, med, sirup či jiné sladidlo a nezapomeňte na tekutinu, tou může být voda, mléko, kefír, jogurt, ovocná šťáva, čaj apod. Vše promixujte a ihned podávejte, anebo uchovávejte v lednici nejdéle dva dny.
2. Ovocné nanuky a zmrzliny
V létě vám jistě přijde vhod dobrá zmrzlina, a pokud si ji sami vyrobíte, bude vaše potěšení z ní ještě větší. Připravit můžete klasickou smetanovou, ale i ovocnou zmrzlinu bez mléčných výrobků, která je tedy vhodná i pro alergiky na laktózu a pro vegany. Okrájené ovoce zmrazte, poté ho rozmixujte dohladka a podávejte. Anebo ho čerstvé rozmixujte, v případě potřeby doslaďte a dochuťte citronovou nebo limetkovou šťávou a naplňte do forem na nanuky nebo do vymytých kelímků od jogurtu. Vložte dřívko, dejte do mrazáku alespoň na 6 hodin a užívejte si ledové ovoce.
3. Marmeláda
Možná dostáváte domácí zavařeniny od svých rodičů nebo prarodičů, vyrobit marmeládu ale zvládne úplně každý. Rozvařte ovoce s krystalovým nebo krupicovým cukrem (podle sladkosti či kyselosti ovoce asi 800 až 1100 g cukru na 500 g ovoce), přidejte dvě nebo tři lžíce kyseliny citronové, a pokud chcete marmeládu s gelovitou konzistencí, pak i pektin (dávkování najdete na obalu). Pár minut provařte, plňte do připravených vymytých a sterilizovaných zavařovacích skleniček (sterilizace provádějte horkou vodou nebo zahřátím v troubě). Zavíčkujte, skleničky na několik minut obraťte dnem vzhůru. Nechte vychladnout a skladujte ve spíži, po otevření pak v lednici.
4. Ovocný jogurt
Mnozí z nás si rádi pochutnají na ovocném jogurtu, četli jste si ale někdy jeho složení? Jogurty často obsahují škroby, konzervanty, barviva a aromata, a přitom je tak snadné vyrobit si přírodní jogurt, který chutná ještě lépe než ten kupovaný. Kupte si velké balení bílého jogurtu (selský, řecký, nízkotučný, zkrátka který vám vyhovuje) nebo si ještě lépe vyrobte jogurt vlastní (s jogurtovačem je to hračka, ale dá se to zvládnout i bez něj, třeba v domácí pekárně nebo v peřinách). Bílý jogurt smíchejte s očištěným ovocem, je jen na vás, jestli ovoce rozmixujete, anebo ho jen vidličkou rozmačkáte, aby byly v jogurtu ovocné kousky. Ovoce přisladíme medem, javorovým sirupem nebo třtinovým či kokosovým cukrem (pokud používáme cukr, necháme ho dobře rozpustit) a smícháme s bílým jogurtem. Konzumujeme nejlépe ihned nebo skladujeme v lednici nejdéle dva dny.
5. Sušení
Nedokonalé ovoce můžete usušit na zimu, je to skvělá a zdravá svačinka pro děti i dospělé, a také je možné ho použít k přípravě různých dezertů. V létě se vše rychle kazí, a proto není příliš vhodné nechat ovoce sušit volně třeba na lince. Použijte raději sušičku na ovoce nebo zapněte troubu na 50°C. Pamatujte na to, že ovoce sušením změní barvu (například jasně oranžové meruňky nehezky zhnědnou), což je naprosto přirozené, komerčně vyráběné sušené ovoce vypadá lépe proto, že je ošetřováno sířením. Také je sladší, protože bývá doslazováno. Doma usušené ovoce sice nebude vypadat tak lákavě, ale rozhodně bude zdravější.
6. Bublanina, koláč a jiné moučníky
Pokud rádi pečete, můžete přebytky ovoce využít do bublanin, koláčů a dalších moučníků. Hodí se spíš zralejší ovoce, může být i trochu omačkané nebo oťukané. Klidně můžete smíchat i více druhů, abyste zužitkovali vše, co doma máte. Receptů na letní moučníky byste našli spoustu, zkuste se ale zeptat své maminky, babičky, tchyně nebo jiné ženy z rodiny na jejich nejoblíbenější. Protože jak známo, léty prověřené rodinné recepty jsou prostě nejlepší.
7. Omáčka na lívance, panna cottu apod.
Připravujete lívance, palačinky, panna cottu, pavlovu nebo jiný podobný dezert a nevíte, čím ho přelít? Vyzkoušejte domácí ovocnou omáčku! Použít můžete jakékoliv ovoce, nejlepší jsou ale lesní plody. Ovoce očistěte, případně pokrájejte a vložte do hrnce, podlijte trochou vody, přiklopte a duste do změknutí. Podle chuti přidejte sladidlo a citronovou šťávu, vyzkoušet můžete i bylinky (mátu, tymián, bazalku, meduňku…) nebo koření (skořice, anýz, hřebíček, chilli, pepř…). Rozvařené ovoce můžete propasírovat nebo ho nechat tak, jak je. V troše vody si dobře rozmíchejte asi lžičku kukuřičného nebo bramborového škrobu, směs vlijte do horké omáčky a ještě chvíli zahřívejte, už ji ale nevařte. Až směs zhoustne, můžete omáčku podávat. Na talíři si dobře rozumí se zakysanou smetanou nebo tvarohem.
8. Ovocné knedlíky
Kdo by si aspoň jednou za rok rád nedal ovocné knedlíky? Mohou být jahodové, borůvkové, ostružinové, třešňové, meruňkové, broskvové, švestkové nebo třeba mirabelkové, z kynutého těsta, bramborového, tvarohového, odpalovaného nebo spařovaného. Zkrátka fantazii se meze nekladou. Naplněné syrové knedlíky můžete zamrazit a použít je místo kupovaných polotovarů vždy, když se vám nechce vařit nebo nemáte mnoho času. Ovocné knedlíky podávejte přelité smetanou ke šlehání a posypané strouhaným tvarohem, posypané moučkovým cukrem a přelité rozpuštěným máslem, přelité zakysanou smetanou a posypané kakaem nebo jakkoliv jinak.
9. Sirup
Hitem posledních let jsou domácí limonády, v nabídce je má již téměř každá restaurace a kavárna. Vyrobit si je můžete i doma, vyjdou vás mnohem levněji a můžete si je dopřávat klidně každý den. Základem každé limonády je ovocný nebo bylinkový sirup zalitý sodovkou (případně neperlivou vodou), často bývá součástí limonády i na kousky pokrájené ovoce, snítky máty a kolečka citronu (používejte jen chemicky neošetřené nebo je nejprve zbavte kůry). Sirup pro výrobu limonády se připravuje podobně jako marmeláda. Omyté a očištěné ovoce povařte se stejným hmotnostním množstvím cukru krupice nebo krystal a jedním či dvěma citrony (lze použít i kyselinu citronovou). Směs přeceďte nebo rozmixujte, podle toho, jestli chcete mít sirup hladký, anebo byste v něm radši měli i dužninu. Horký sirup nalijte do sterilních zavařovacích sklenic, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru, poté nechte vychladnout. Otevřené sirupy uchovávejte v lednici.
10. Ocet
Věděli jste, že si můžete doma vyrobit svůj vlastní ocet? Použít ho můžete při vaření a přípravě nápojů, jako oplach vlasů po mytí nebo k výrobě ekologických čisticích prostředků. Ocet lze vyrobit z ovoce, vína, rýže apod., nás bude samozřejmě zajímat ten ovocný. Nejčastěji se používají jablka a hrušky, dobře ale poslouží jakékoliv ovoce, jednotlivé druhy octa se pak budou lišit chutí. Očištěné a okrájené ovoce vložíme do sterilní skleněné lahve nebo zavařovací sklenice tak, aby dosahovalo do třetiny až poloviny nádoby, a zalijeme filtrovanou nebo převařenou vodou. Překryjeme gázou nebo na hrdlo položíme víčko, ale neutahujeme. Nádobu necháme v pokojové teplotě pracovat, každý den kontrolujeme, jestli je ovoce potopené a jestli neplesniví. Jakmile směs přestane bublat, můžeme ji přecedit, zbytky ovoce vyhodit a ocet přelít do čisté sklenice. Uzavřeme, skladujeme na tmavém místě a používáme nejdříve po půl roce, chuť octa se totiž časem zlepšuje.