Dejte vejce malovaný…
Chodí to tak rok co rok – muži a chlapci se dnes vrací z koledy s košíkem plným natvrdo uvařených a obarvených vajec, a jejich manželky a maminky si lámou hlavu, jak je smysluplně využít. Každá rodina má jistě vlastní vaječné recepty, možná vám ale ty naše přijdou vhod – přece jen vajíčková pomazánka se rychle omrzí…
Pro nejednu hospodyňku je velikonoční vaječná koleda zlým snem, když ale znáte ty správné postupy, může se změnit v požehnání. Zvlášť pokud se vám podaří získat domácí vajíčka od slepiček, které pobíhají volně po dvorku či výběhu, ty totiž obsahují mnoho bílkovin i vitaminů A, B2, B5 a B12, zdravé tuky, fosfor a selen. Přitom má každé vařené vajíčko jen okolo 80 kcal, díky čemuž je velmi vhodné pro všechny, kdo drží dietu nebo se snaží nabrat svalovou hmotu.
Jak zužitkovat vejce od Velikonoc
Aby se touto cennou potravinou, jíž vařená vejce nepochybně jsou, příliš neplýtvalo a všechny velikonoční zásoby se zužitkovaly, představíme vám teď několik skvělých a nenáročných receptů. Kromě nich samozřejmě můžete vejce nakrájená na plátky využít jako zdroj proteinů ve školní svačině – zkuste třeba kombinaci tmavého toustového chleba, másla nebo žervé, vajec a baby špenátu. Vajíčka samozřejmě nesmí chybět ani na chlebíčcích a chuťově i nutričně obohatí každý salát.
Vejce v sojové omáčce
Zní to podivně, ale jakmile ochutnáte, budete chtít další! Vařená vejce naložená v sojové omáčce mohou posloužit jako lehká večeře, svačina nebo předkrm, jejich příprava zabere jen pár minut. Musíte s ní ale začít včas, vejce potřebují na vstřebání neobyčejné chuti několik hodin.
-
3 – 6 natvrdo uvařených vajec
-
150 ml kvalitní světlé sojové omáčky
-
1 lžíce červeného vinného octa
-
2 jarní cibulky
-
2 šalotky
Ve vyšší nádobě (např. v kuchyňské odměrce) smícháme sojovou omáčku a červeným vinným octem. Vařená vajíčka oloupeme a ponoříme do připravené marinády, nádobu zakryjeme a uložíme na hodinu nebo dvě do lednice. Během této doby je několikrát promícháme, aby byla všechna vajíčka zcela ponořená. Poté je vyjmeme, a buď znovu uložíme do lednice, anebo necháme ohřát na pokojovou teplotu a podáváme. Před podáváním si nadrobno nasekáme jarní cibulku a dozlatova orestujeme nasekanou šalotku. Vejce rozkrojíme na poloviny a posypeme jarní cibulkou a šalotkou. Kdo má rád, může je ještě posypat opraženými sezamovými semínky.
Zapečená vejce se sýrem
Co uvařit k večeři ve všední den? Ideálně něco rychlého, co vyžaduje jen naskládání do pekáčku a o zbytek se postará trouba. Přesně takový je tenhle recept – na stole je dříve, než se ostatní členové domácnosti stačí zeptat, co bude k večeři. Zapečená vejce podávejte s čerstvým pečivem nebo s vařenými novými bramborami.
-
8 natvrdo uvařených vajec
-
100 ml plnotučného mléka nebo smetany na vaření (12% tuku)
-
100 g čedaru (nebo jiného tvrdého sýra dle chuti)
-
1 lžíce másla
-
hrst čerstvé petrželky
-
špetka mletého pepře
Troubu předehřejeme na 200°C a vložíme do ní pekáček. Vařená vejce nakrájíme na kolečka (práci nám značně usnadní kráječ na vejce), sýr nahrubo nastrouháme, petrželku najemno nasekáme. Když je trouba vyhřátá, vyjmeme pekáček a necháme v něm rozpustit lžíci másla. Na dno vyskládáme vajíčka, rovnoměrně je posypeme pepřem (nejlépe čerstvě mletým) a strouhaným sýrem. Pekáček vložíme do trouby, a to co nejvýše. Můžeme zapnout gril, pokud tento program trouba má. Necháme zapékat asi 5 minut nebo dokud se sýr nerozteče a na povrchu nezezlátne. Zapečená vejce vyjmeme z trouby, posypeme připravenou sekanou petrželkou a podáváme.
Vaječné kari
Oblíbený pokrm asijské kuchyně můžete připravovat s kuřecím masem, se zeleninou či s luštěninami. A překvapivě také s vařenými vejci! Jelikož už máte vejce uvařená, zabere vám příprava tohoto pikantního hlavního chodu jen pár minut. Nezapomeňte dát ještě před jejím začátkem vařit rýži, která se ke kari podává jako příloha – nejlépe se hodí jasmínová nebo basmati.
-
8 natvrdo uvařených vajec
-
1 cibule
-
4 stroužky česneku
-
2 jarní cibulky
-
1 limetka
-
100 g bílého jogurtu (nejlépe řeckého typu)
-
650 g rajčatové omáčky marinara
-
1 až 1½ lžíce kari koření
-
2 lžíce oleje nebo ghí
-
špetka mletého pepře a soli
-
čerstvý zázvor o velikosti palce
Vařená vejce oloupeme a nakrájíme na měsíčky (opět nám pomohou některé kráječe na vejce), cibuli oloupeme a nakrájíme na tenká půlkolečka, česnek utřeme, oloupaný zázvor najemno nastrouháme a jarní cibulky nakrájíme na kolečka. V hlubší pánvi nebo hrnci rozpálíme olej nebo ghí a vsypeme cibuli, česnek a zázvor, za občasného míchání restujeme, dokud cibule nezměkne (asi 5 minut). Vmícháme kari koření, pepř a sůl a necháme provonět, poté přidáme omáčku marinara a vařená vejce. Přivedeme k varu a prováříme 2 až 3 minuty, při míchání dáváme pozor, abychom nepoškodili vejce. Vaječné kari podáváme s nakypřenou rýží, posypané jarní cibulkou a pokapané bílým jogurtem a limetkovou šťávou. Pokud chcete pokrm podávat stylově, všechna zmíněná dochucovadla podávejte zvlášť na mističkách nebo talířcích, limetky nakrájené na měsíčky podle počtu osob.