Nepečené cukroví nejsou jen vosí hnízda...
Do Štědrého dne zbývá už jen pár dní, přípravy jsou v plném proudu a nejspíš máte všechno cukroví napečené. Občas se ale může stát, že z nějakého důvodu nemáte na pečení čas. V takových chvílích se lidé často uchylují k nákupu již hotového cukroví, ale to určitě jako domácí chutnat nebude. Skvělý způsob, jak si zachovat dobrou cukrářskou pověst je v takovém případě cukroví nepečené.
Pro výrobu nepečeného cukroví samozřejmě není podmínka, že nemáte cukroví pečené. Naopak, většina rodin má na vánočním stole perníčky a vanilkové rohlíčky, linecké a různé další druhy cukroví. Nepečené cukroví pak může být ještě dalším druhem, který se dá připravit krátce před vánočními svátky. Nepotřebuje čas na uležení jako třeba linecké, a tak je ideální volbou pro všechny, kdo chtějí na poslední chvíli rozšířit svůj "sortiment" a obohatit svou rodinu o skvělé dobroty, které jsou navíc hotové za pár minut.
Rychlost a jednoduchost přípravy jsou hlavní důvody, proč je nepečené cukroví tak oblíbené. Jedinou výjimkou jsou asi vosí hnízda, s kterými je poněkud víc práce, než třeba s nepečenými kuličkami. Většina lidí dodržuje osvědčené postupy, je ale velice snadné vymyslet i vlastní recept. Nemusíte totiž řešit, zda se cukroví správně upeče, jestli se těsto při rozvalování bude trhat a na jakou tloušťku ho vlastně vyválet, jestli se v troubě nerozteče a tak dále a tak dále. U nepečeného cukroví můžete prostě jen smíchat, co doma najdete a možná dokonce objevíte recept, který se zařadí mezi nejoblíbenější a nejchutnější.
Nejlepší suroviny na nepečené cukroví
Všechno nepečené cukroví má dvě složky - suché ingredience, které z velké části udávají chuť cukroví, a tekuté nebo lepivé ingredience, díky nimž drží ty suché pohromadě. Budeme jim raději říkat spojovací, ne vždy totiž musí být tekuté. Pak jsou samozřejmě ještě přísady pro dochucení, kterých použijete jen malé množství. Při výrobě nepečeného cukroví vždy suché i spojovací suroviny míchejte ve vhodném poměru tak, aby těsto drželo pohromadě a příliš nelepilo.
Suché přísady
- mleté ořechy nebo semínka
- strouhaný kokos
- mleté piškoty nebo sušenky
- rozdrobené těsto - např. dortové nebo na muffiny a podobné druhy
- strouhaný perník
- ovesné vločky
- strouhaná čokoláda
- kakao
- moučkový cukr
- sušené mléko
- mletá káva
- marcipán
Suroviny na spojení
- med
- sirup - javorový, datlový nebo agávový
- rozmixované sušené ovoce - datle, meruňky, švestky…
- vaječné bílky
- marmeláda
- máslo
- olej - kokosový, mandlový, z vlašských nebo lískových ořechů…
- karamel
- rozehřáté marshmallows
- kondenzované mléko
- alkohol - rum, griotka, vaječný koňak…
- marcipán
Na dochucení
- mleté nebo drcené koření - skořice, hřebíček, muškátový oříšek, anýz, chilli, kajenský pepř…
- zelený čaj Macha
- citronová nebo pomerančová kůra
- extrakty - vanilkový, mátový, mandlový…
Možná jste si všimli, že marcipán je v přehledu vhodných surovin na nepečené cukroví uvedený dvakrát. Je to proto, že může sloužit jako pojivo např. pro drcené sušenky, zároveň ale pouze z něj bez dalších přísad můžete třeba vytvářet různé tvary a ty pak obalovat v kakau, mletých oříšcích nebo strouhaném kokosu.
Kuličky, oválky a další tvary
Nejjednodušší možností, co z těsta na nepečené cukroví vytvořit, jsou kuličky nebo oválky, které pak ještě můžete obalit v nějaké sypké surovině nebo namáčet v rozpuštěné čokoládě. Další možností je vyválet z těsta dlouhý váleček a ten nakrájet na špalíčky, před krájením váleček můžete zabalit do plátu marcipánu. Pokud chcete mít obzvlášť originální nepečené cukroví, vyválejte ho na plát silný asi půl centimetru a potom z něj vykrájejte tvary, na které použijete klasická vykrajovátka na pečené cukroví.
Lenka Ambrožová