Silvestrovské pohoštění
Pokud chcete být fit i na Nový rok, musíte na Silvestra zvolit správné složení pití a občerstvení. Kdo chce hodně pít, musí také průběžně jíst.
Oslavy Silvestra jsou spojeny s množstvím dobrého pití a jídla. Víno i různé druhy alkoholických nápojů a o půlnoci šampaňské, chlebíčky, jednohubky, půlnoční guláš nebo česnečka… to všechno k Silvestru prostě patří.
Občerstvení - ode všeho něco
Silvestrovské občerstvení většinou řešíme různými chlebíčky, jednohubkami, chuťovkami, smaženými brambůrkami, praženými mandlemi nebo slanými oříšky.
Chlebíčky, jednohubky a chuťovky mažeme nejrůznějšími pomazánkami. Oblíbené jsou sýrové, ale vyhýbat bychom se neměli třeba ani česnekovým, které významně pomáhají neutralizovat alkohol. Těžké pomazánky s vajíčky a majonézou nebo bramborové saláty už tak vhodné nejsou. Chutným zpestřením můžou naopak být třeba plátky uzeného lososa nebo slané matjesy, cherry rajčátka v kombinaci s mozarellou, sušené švestky v anglické slanině…
Připravit můžeme i teplé občerstvení. Různé na slano plněné šátečky z listového těsta, smažené kuličky z mletého masa nebo malé kuřecí řízečky se dají konzumovat i studené.
Chybět samozřejmě nemůžou ani nějaké sladkosti, cukroví od Vánoc jistě ještě nějaké zbylo. K chuti přijde i nakrájená syrová zelenina, ale také různé ovoce, jako třeba hroznové víno, mandarinky nebo meloun.
Po půlnoci přijde k chuti hovězí guláš s chlebem, ovar s křenem nebo třeba i „jen“ klasická česnečka.
Silvestrovské občerstvení by mělo být různorodé a nápadité. Pokud vás bude na konci roku víc, je dobré se předem domluvit, co budete pít, a tomu také občerstvení přizpůsobit.
Mnoho různých tipů na chutné a zajímavé občerstvení najdete i v našich receptech!
Kompletní menu na Silvestra
Silvestrovské pohoštění může mít mnoho podob, a fantazii se v tomto případě žádné meze nekladou. Pokud se vám nechce nic vymýšlet, můžete využít náš tip.
K večeři před zahájením silvestrovských oslav je ideální nějaké pikantnější pečené nebo dušené vepřové, drůbeží i hovězí maso, případně masová směs se zeleninou. Vhodnou přílohou je rýže nebo brambory, případně i jen pečivo. Pokud zvolíme guláš, pak se raději vyhneme knedlíkům.
Po hlavním večerním jídle přijde vhod káva nebo čaj, sladký moučník a vánoční cukroví.
V dalším průběhu silvestrovského večera už se podává v podstatě jen různé studené občerstvení, teplé jen výjimečně. Po půlnoci ale přijde k chuti například vařené vepřové maso s křenem, guláš nebo čočka.
Studené občerstvení je nejrozšířenější. Dá se připravit z různých surovin a může mít mnoho podob. Základem je pečivo, uzeniny a sýry, vařená vajíčka a zelenina, ale také pomazánky.
Oblíbené jsou především obložené chlebíčky. Na plátky pečiva se mažou pomazánky, na ně se pokládají uzeniny, sýry, plátky vajíček, rybičky, okurky, kapie… Podobně se připravují i jednohubky.
Připravit můžeme také obložené mísy a talíře. Různé druhy masa, uzenin a sýrů naaranžujeme na vhodný podnos a doplníme je vařenými vajíčky a čerstvou nebo sterilovanou zeleninou.
Jednoduše připravenou chuťovkou jsou i předem upečené slané tyčinky nebo plněné šátečky z listového nebo jiného křehkého těsta, které jsou k dispozici celý večer.
Na přípravu složitější, ale také chutné jsou různé šunkové i sýrové rolády, aspiky a huspeniny, nebo slané dorty, které působí na stole velmi efektně. Vytvoříme je z několikrát příčně rozkrojeného bochníku chleba. Jednotlivé části promažeme pomazánkou a povrch dortu ozdobíme uzeninami, sýry, vajíčky, rajčaty, okurkou…
Teplé občerstvení není tak běžné jako studené, ale vyhýbat se mu určitě nemusíme, a ani jeho příprava není ve většině případů nijak dlouhá a náročná.
Můžeme mít připravený například guláš, který snadno ohřejeme a podáváme s pečivem. Vařené vepřové nebo uzené maso s křenem, hořčicí a pečivem je také vítaným zpestřením. Servírovat můžeme i ohřáté nebo opečené uzeniny, nejčastěji párky a klobásy.
Nepatrně víc času zabere příprava zapékaných toustů. Potřebné suroviny si ale můžeme připravit předem. Krajíčky toustového chleba pak jen potřeme máslem, přidáme plátky šunky a sýra, případně olivy, nakrájená rajčata a tousty dáme krátce zapéct.
Chutné je i teplé slané pečivo, například záviny a taštičky z listového nebo křehkého těsta, které můžeme plnit různými slanými náplněmi. Většinou se také dají připravit předem jako polotovar a pak jen krátce upéct. V mnoha případech ale můžou být i zcela upečené a před podáváním se jen ohřejí.
Alkohol ano, ale…
K oslavám Silvestra samozřejmě patří i alkohol, pivo, víno a šampaňské. Kombinace různých druhů alkoholu určitě příliš vhodná není, jeho účinky může poněkud omezit tučnější občerstvení, ale nesmí ho být mnoho. Alkohol navíc způsobuje zvýšenou ztrátu vody a minerálů, a tak nesmíme zapomenout ani na nějaké nealkoholické nápoje a minerální vody, šťavnaté ovoce a zeleninu. Alkohol velmi dobře neutralizuje například kysané zelí.
Co dělat, když to s oslavami přeženete
Bolesti hlavy, nevolnost a další různé příznaky nadměrné konzumace pití a jídla můžou občas potkat každého. Léčba není nijak složitá.
V první řadě nechte svůj žaludek a trávení odpočinout, a pokud vám není bez jídla fyzicky špatně, alespoň půl dne nic nejezte. Pijte jen zásadotvorný čaj a dejte si čerstvě uvařený vývar ze zeleniny.
Nic nepokazíte rýží, která je neutrální potravinou. Uvařenou rýži přidejte do zeleninového vývaru, případně ji promíchejte s jemně nakrájenou uvařenou zeleninou. Můžete ji klidně konzumovat celý den. Rýžový vývar také spolehlivě uklidní rozbouřený žaludek.
Zcela určitě ale jděte na procházku, je to mnohem lepší, než ležet s mokrým studeným hadrem na čele. Čerstvý vzduch okysličí váš organismus, metabolismus se opět rozhýbá a vaše tělo se rychleji zbaví všech škodlivých látek.
V žádném případě si nic nevyčítejte! Pokud se do podobných situací dostáváte skutečně jen výjimečně, lidské tělo se s tím poměrně rychle vyrovná. Jednou za čas se to může opravdu stát každému.
Zdeněk Urban