Staré pečivo nemusí končit v koši na odpadky
Jistě to také znáte. Ve snaze dobře zásobit svou rodinu nakoupíte celý pytel rohlíků nebo housek, bagety, velký pecen chleba, balík toustového chleba a k tomu třeba ještě nějaké celozrnné pečivo. K večeři se nesní ani polovina,spousta jídla zbyde. Druhý den se ještě dá jíst, ale o den později už je pečivo dobré leda tak pro hospodářská zvířata. Anebo ne?
Pečivo je základní složkou našich jídelníčků, v obchodech nám nabízejí širokou škálu druhů, a tak nemusíme péct domácí. Přebytky většinou vyhazujeme. Různé podoby pečiva se konzumují po celém světě, a protože ne všichni na planetě pro něj jednoduše mohou zaskočit do supermarketu, vznikla řada způsobů, jak využít ztvrdlé pečivo. Jestli i vy chcete přestat pečivo vyhazovat a zároveň ušetřit trochu peněz, vyzkoušejte naše recepty.
Proč vůbec staré pečivo používat?
Tato otázka asi napadne každého. Proč bych se měl pokoušet oživit dva dny staré pečivo, když si mohu za pár korun koupit čerstvé? Kdybyste ale tuhle řečnickou otázku pronesli v chudších zemích, tamější obyvatelé by asi jen kroutili hlavou. Je třeba si uvědomit, jak obrovské množství jídla se v Evropě a Spojených státech vyhodí, zatímco v ostatních oblastech lidé hladoví. Samozřejmě tím, že nevyhodíte starý rohlík, nezachráníte děti v Africe. Pomůžete ale omezit plýtvání jídlem, jehož výroba stojí mnoho peněz (započítejte také náklady na pěstování obilí, energie potřebné k semletí zrn na mouku, dopravu surovin k výrobci a dále k prodejci). Kdyby každý z nás využil vše, co nakoupí, pomohli bychom nejen ekonomice, ale také přírodě.
Ze starého pečiva mohou vzniknout chutná jídla
Jestliže vás předchozí odstavec neoslovil, možná vás o výhodách zpracování starého pečiva přesvědčí tento. Starší pečivo je nezbytnou surovinou pro přípravu řady pokrmů italské, španělské i dalších kuchyní. Vlastně i třeba pro poctivé české houskové knedlíky je nejlepší jeden nebo dva dny staré pečivo. A zkoušeli jste někdy dělat topinky z čerstvého chleba? Každý přece ví, že na ně se nejvíce hodí už trochu tužší bochník. A do třetice všeho dobrého – řízek obalený ve strouhance z čerstvých rohlíků prostě nikdy nebude takový, jaký ho chceme mít.
Rychlé tipy se starým pečivem
Starší chléb se nabízí použít na topinky nebo obalit v rozšlehaném vejci a opéct. Bílé a celozrnné pečivo, které už není krásně měkké, ale ještě úplně neztvrdlo, můžete zkusit „oživit“ rozpečením v troubě. Buď jen tak, nebo je rozkrojte a naplňte šunkou, sýrem, zeleninou nebo jinou oblíbenou náplní. Vytvoříte tak pochoutku podobnou italskému panini. Dva dny staré pečivo také využijete k přípravě houskových knedlíků, nádivek a krutonů do polévky. Hodně tvrdé pečivo, které už se k ničemu jinému nehodí, dosušte a namelte na strouhanku. Ta domácí je mnohem lepší než kupovaná, navíc tím můžete značně ušetřit.
Nejlepší pokrmy ze starého pečiva
Salát panzanella
Panzanella pochází z Toskánska, a tak v ní nesmí chybět rajčata. Další nezbytností je červená cibule, vinný ocet (nejlépe také červený) a panenský olivový olej. Co ale učiní z obyčejného zeleninového salátu se zálivkou nezapomenutelný zážitek pro chuťové buňky, jsou kousky ztvrdlého pečiva. V originálním receptu je ciabatta, s klidem ale můžete použít i klasickou bagetu, světlý i tmavý chléb, veku nebo třeba housky. Výsledek bude vždy skvělý.
-
4 rajčata
-
1 okurka
-
1 červená cibule
-
350 g bílého pečiva
-
3 lžíce olivového oleje
-
2 lžičky červeného vinného octa
-
špetka soli
-
špetka pepře
-
hrst čerstvých bazalkových lístků
Bílé pečivo nakrájíme na kostky, které podle chuti buď necháme tak, jak jsou, anebo je na pečicím plechu zakápneme trochou olivového oleje a v rozehřáté troubě opečeme do křupava. Rajčata a okurku omyjeme a nakrájíme na kostky, červenou cibuli nahrubo nasekáme. V míse smícháme všechnu zeleninu s pečivem, zakápneme olejem a octem, ochutíme solí a pepřem a dozdobíme bazalkovými lístky. Salát necháme několik minut odpočinout, šťáva ze zeleniny a zálivka by se měla před podáváním zcela vsáknout do pečiva.
Hráškový krém s krutony
Hrášková krémová polévka je klasika, která neomrzí. Nejlepší je posypaná křupavými domácími krutony a opečenou slaninou. Podávejte je zvlášť na talířku, aby si každý mohl nabrat dle své chuti. Když se pro tuhle polévku rozhodnete, nesnažte se z ní udělat dietnější jídlo tím, že použijete smetanu na vaření. Jen s vysokoprocentní smetanou ke šlehání bude krém dokonalý. A to platí nejen pro ten hráškový.
-
1 menší cibule
-
4 plátky anglické slaniny
-
400 g mraženého hrášku
-
300 g pečiva
-
600 ml zeleninového vývaru
-
100 ml smetany ke šlehání
-
3 lžíce másla
-
4 lžíce zakysané smetany
-
špetka soli
-
špetka pepře
V hrnci zpěníme máslo a orestujeme na něm nadrobno nasekanou cibuli. Přisypeme mražený hrášek, podlijeme ho vývarem, přilijeme smetanu a na mírném plameni vaříme 10 minut. Mezitím si nakrájíme pečivo na kostky a nasucho je opražíme na pánvi nebo v troubě. Plátky slaniny opečeme na pánvi, pokud se přichytávají, podlijeme je trochou vody. Slaninu necháme zchladnout a poté ji nalámeme na malé kousky. Když je polévka uvařená, sejmeme ji z plotny a opatrně rozmixujeme ponorným mixérem dohladka. Pokud chceme, můžeme si předem několik kuliček hrášku odebrat a pak je do polévky vrátit před servírováním. Krém dochutíme solí a pepřem, nalijeme do hlubokých talířů či misek, ozdobíme po lžíci zakysané smetany a podáváme společně s miskou krutonů a slaninových vloček.
Sýrový koláč se slaninou
V našich končinách jsme zvyklí na koláče s tvarohem a rozinkami, povidly, mákem nebo ořechy. Ve Francii, Británii a dalších zemích si zase oblíbili koláče se slanou náplní. K nim patří i tenhle neobyčejně návykový koláč s čedarem, vejci a slaninou. Jeho základ tvoří pokrájené starší pečivo, třeba rohlíky, housky, toustový chléb, bagety nebo veka. Koláč může posloužit jako vydatná snídaně, lehký oběd nebo rychlá večeře. Nejlepší je ještě teplý.
-
700 g pečiva
-
200 g anglické slaniny
-
230 g strouhaného čedaru
-
6 vajec
-
300 ml mléka
-
hrst čerstvé petrželky
-
sůl
-
pepř
Vejce v míse rozšleháme s mlékem, ochutíme solí a pepřem. Pečivo nakrájené na kostky přidáme do mísy a necháme alespoň hodinu stát, aby nasáklo tekutinu. Do směsi vmícháme většinu na kostičky nakrájené slaniny a strouhaného čedaru, přidáme i nasekanou petrželku. Těsto přemístíme do vymazané a vysypané dortové formy, posypeme zbytkem čedaru a slaniny a pečeme v předehřáté troubě na 180°C nejdříve 25 minut přikryté, poté dalších 10 minut odkryté dozlatova. Před vyjmutím koláče z formy ho necháme trochu zchladnout, pak ho krájíme jako dort a servírujeme.
Polévka salmorejo
Určitě znáte studenou španělskou polévku gazpacho. Za její příbuznou můžeme prohlásit salmorejo, které pochází z horké Cordoby. Připravuje se z rajčat a suchého bílého pečiva, nesmí chybět olivový olej a česnek. Nezaměnitelnou chuť dává salmoreju sušená šunka jamón a natvrdo vařená vejce, kterými se misky polévky zdobí.
-
8 rajčat
-
2 vejce
-
1 stroužek česneku
-
200 g bílého pečiva
-
100 g šunky jamón serrano
-
180 ml panenského olivového oleje
-
1 lžíce červeného vinného octa
-
špetka soli
-
špetka pepře
Vejce uvaříme natvrdo. Rajčata omyjeme, slupku nakrojíme do kříže a vložíme je do odolné skleněné nebo porcelánové mísy. V rychlovarné konvici uvaříme asi litr vody a přelijeme jím rajčata, přikryjeme a necháme pár minut stát. Poté půjde slupka snadno sloupnout. Oloupaná rajčata rozčtvrtíme a rozmixujeme dohladka. Z pečiva okrájíme kůrku (tu nebudeme potřebovat) a střídku namočíme do rozmixovaných rajčat asi na 5 minut. Poté přidáme vinný ocet, utřený česnek, sůl a pepř a znovu dohladka rozmixujeme. Nakonec po malých dávkách přiléváme olej, mezi jednotlivými dávkami polévku vždy promixujeme. Ochutnáme a podle chuti přidáme sůl, pepř, ocet nebo česnek, polévku vychladíme. Podáváme ji posypanou na kostičky nakrájenými vařenými vejci a šunkou jamón.