Tapas: Silvestrovské pohoštění ve španělském stylu
Poslední den v roce se musí pořádně oslavit! Už víte, jaké pohoštění na Silvestra přichystáte? Pokud byste rádi zkusili vyměnit okoukané jednohubky s pomazánkou a obložené chlebíčky za něco světového, lahodného a neobvyklého, zauvažujte o španělských tapas.
Tapas je typ jídla, který se ve Španělsku a Latinské Americe podává k vínu při rodinných a přátelských setkáních. Tapas rovněž dostanete nebo si můžete koupit ke drinku v barech a Španělé rádi podnikají večerní pochůzky po městě – v každém baru, který potkají, si dají jeden drink a jeden druh tapas a pak pokračují zase dál. Navzdory rozšířenému přesvědčení tapas nejsou předkrmy, nepodávají se před hlavním chodem. Jako tapas můžeme označit jakékoliv malé jídlo, které je podáváno při výše zmíněných příležitostech, nemusí tedy být ani ryze španělské. My se ale zaměříme právě na španělské pochoutky, které můžete tento rok podávat jako silvestrovské pohoštění.
Historie tapas
Slovo tapas je odvozeno od španělského slovesa tapar, což znamená přikrýt. Podle nejrozšířenější teorie vzniku tapas byly dříve sklenky s vínem podávány přikryté plátkem šunky, sýra nebo pečiva, aby do nich nepadal hmyz (podle jiné teorie to bylo proto, aby se zakrylo aroma nekvalitního vína uvnitř sklenky). Později se začaly sklenky přikrývat talířkem, na němž bylo drobné občerstvení. I dnes se tapas podávají na talířcích, ty už se však nepokládají na skleničky, nýbrž na stůl, a členové rodiny nebo přátele je společně sdílejí.
Nemocný král
Existuje ještě jiná teorie o vzniku tapas. Jednomu španělskému králi (nejspíše Alfonsu X. Kastilskému) bylo jeho lékaři řečeno, že kvůli své nemoci nesmí pít alkoholické nápoje, aniž by k nim přikusoval i nějaké jídlo. Nato král vydal zákon, který nařizoval, aby k alkoholu bylo vždy podáváno malé občerstvení.
Nejoblíbenější španělské tapas
Některé druhy tapas vyžadují delší pobyt v kuchyni, jiné jen naskládání ingrediencí na talířky nebo mělké mističky. Některé jsou součástí studené kuchyně, jiné se tepelně upravují. Vždy připravte více druhů tapas, aby si každý mohl vybrat, co mu chutná. Jednotlivé druhy kombinujte dle libosti, všechny se k sobě hodí.
Španělská tortilla
-
400 g brambor
-
1 cibule
-
8 vajec
-
3 stroužky česneku
-
4 lžíce olivového oleje
-
2 lžíce másla
-
sůl
-
pepř
V pánvi si rozehřejeme olivový olej a máslo. Cibuli oloupeme a nakrájíme na větší kostky, oloupaný česnek pokrájíme nadrobno. Cibuli i česnek vhodíme do pánve a necháme zesklovatět. Brambory oloupeme, podélně rozkrojíme na čtvrtiny a každou čtvrtku nakrájíme na tenké plátky. Tyto plátky dáme do pánve k cibuli a česneku a opékáme asi 15 až 20 minut, dokud brambory nezměknou. V míse prošleháme vejce se solí a pepřem, vlijeme do pánve, přiklopíme pokličkou a pečeme asi 20 minut. Potom omeletu opatrně obrátíme a pečeme, dokud nejsou vejce ztuhlá. Tortillu rozkrájíme jako dort na 6 nebo 8 dílků a ihned podáváme.
Plněné papričky
-
20 nakládaných nepálivých červených papriček
-
3 ančovičky
-
100 g sýru feta
-
hrst rukoly
Rukolu a ančovičky nadrobno nasekáme a smícháme s fetou rozdrobenou na malé kousky. Touto směsí plníme papričky, podáváme vychlazené.
Krokety se sušenou šunkou
-
200 g sušené šunky
-
100 g hladké mouky
-
300 g strouhanky
-
350 ml mléka
-
100 ml kuřecího vývaru
-
2 vejce
-
8 lžic olivového oleje
-
špetka mletého muškátového oříšku
-
sůl
-
pepř
-
olej na smažení
Olivový olej rozehřejeme v hlubší pánvi, vsypeme hladkou mouku a 3 minuty opékáme, občas mouku promícháme, aby se nepřipálila. Postupně za stálého míchání přiléváme kuřecí vývar a mléko. Přidáme muškátový oříšek, sůl a pepř a zahříváme do zhoustnutí. Vmícháme na drobné kostičky nakrájenou sušenou šunku a ještě 3 minuty zahříváme, potom sporák vypneme, směs necháme zchladnout na pokojovou teplotu a poté ji uložíme alespoň na 3 hodiny do lednice. Poté ze směsi rukama tvarujeme kuličky nebo válečky, obalujeme je v rozšlehaných vejcích a strouhance a nakonec smažíme po malých dávkách v dobře rozpáleném oleji. Krokety osušíme od přebytečného tuku a ihned podáváme.
Patatas bravas – křupavé brambory
-
4 středně velké brambory
-
400 g rajčatové passaty
-
2 lžíce olivového oleje
-
1 ½ lžičky dijonské hořčice
-
1 lžička tabasca
-
1 lžička uzené papriky
-
1 lžička červeného vinného octa
-
sůl
-
olej na smažení
Brambory oloupeme a nakrájíme na asi dvoucentimetrové kostky, posypeme solí dle libosti. V hrnci či fritéze rozehřejeme olej a brambory v něm postupně všechny osmažíme dokřupava. Necháme je na papírové utěrce okapat. V menším hrnci rozehřejeme 2 lžíce olivového oleje, přidáme rajčatovou passatu a zahříváme asi 5 minut. Stáhneme plamen a přidáme hořčici, tabasco, vinný ocet a uzenou papriku. Brambory vsypeme na talíř, pokapeme rajčatovou omáčkou a podáváme.
Česnekové krevety
-
24 mražených nebo čerstvých krevet
-
4 stroužky česneku
-
8 lžic olivového oleje
-
2 lžíce suchého bílého vína
-
½ lžičky mleté uzené papriky
-
hrst čerstvé hladkolisté petržele
-
sůl
Krevety očistíme, česnek oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. V pánvi rozehřejeme olivový olej, vhodíme do něj česnek a smažíme dozlatova. Ztlumíme plamen, přidáme krevety, uzenou papriku a bílé víno a restujeme asi 3 až 5 minut, dokud nejsou krevety propečené. Pokrm přemístíme na talíř a posypeme nadrobno nasekanou petrželkou.
Špízy Banderillas
-
1 sklenice malých nakládaných okurek
-
1 sklenice nakládaných perlových cibulek
-
1 sklenice zelených oliv
-
1 plechovka artyčokových srdíček
-
1 sklenice nakládaných nepálivých paprik
-
1 plechovka ančoviček
Na špejle střídavě napichujeme všechny ingredience. Před podáváním špízy vychladíme.
Flamenquines – rolky z kotlety
-
8 plátků vepřové kotlety
-
8 plátků sušené šunky
-
3 vejce
-
200 g strouhanky
-
50 g hladké mouky
-
sůl
-
olej na smažení
Kotlety opatrně rozklepeme do tvaru čtverce nebo obdélníku, každou z nich trochu posolíme a překryjeme plátkem sušené šunky. Kotlety zavineme do rolky a spoje zpevníme párátkem. Rolky obalujeme v hladké mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance a smažíme v rozpáleném oleji dozlatova.
Ceviche
-
600 g libovolné ryby s bílým masem (co nejčerstvější)
-
½ červené papriky
-
½ červené cibule
-
8 cherry rajčat
-
1 malá chilli paprička
-
1 lžička soli
-
½ lžičky tabasca
-
šťáva za 3 citronů a 3 limetek
Rybu vykostíme a zbavíme kůže, maso nakrájíme na kostky o velikosti asi 1,5 cm a vložíme do skleněného pekáčku. Přidáme na kostky pokrájenou papriku a červenou cibuli, nasekanou chilli papričku a čtvrtky cherry rajčat. Smícháme limetkovou a citronovou šťávu, tabasco a sůl a vlijeme do pekáčku, promícháme a zakryjeme potravinovou folií. Pekáček vložíme do lednice, po hodině jeho obsah promícháme a vložíme zpět do lednice. Rybu necháme marinovat ještě několik hodin (třeba přes noc) a poté podáváme.
Masové koule v rajčatové omáčce
-
250 g mletého hovězího masa
-
100 g strouhanky
-
20 g parmezánu
-
3 stroužky česneku
-
2 šalotky
-
1 konzerva loupaných rajčat (450 g)
-
2 lžíce olivového oleje
-
2 lžíce červeného vína
-
½ lžičky sušeného tymiánu
-
snítka čerstvého rozmarýnu
-
snítka čerstvé bazalky
-
sůl
-
pepř
Mleté hovězí maso smícháme se strouhankou, nastrouhaným parmezánem, utřeným česnekem, nadrobno nasekanými šalotkami, sušeným tymiánem, solí a pepřem. Z této hmoty tvarujeme kuličky, bude jich asi 12 až 15. V hlubší pánvi si rozehřejeme olivový olej a kuličky na něm ze všech stran orestujeme. Přidáme rajčata z konzervy, červené víno a nadrobno nasekaný rozmarýn. Přiklopíme pokličkou a vaříme asi 20 minut, dokud není maso hotové. Podle chuti omáčku osolíme a opepříme, vmícháme nasekanou bazalku a podáváme.
Jablečný salát s vlašskými ořechy
-
100 g majonézy
-
1 velké zelené jablko
-
3 jarní cibulky
-
1 řapík celeru
-
2 středně velké brambory
-
8 celých vlašských ořechů
-
3 lžíce citronové šťávy
-
hrst rozinek
Brambory si předem vcelku ve slupce uvaříme a necháme zchladnout, poté je nakrájíme na kostičky. Jablko zbavíme jádřince, nakrájíme na kostky a pokapeme citronovou šťávou. Řapíkatý celer oloupeme a nakrájíme na plátky, jarní cibulku nakrájíme na kolečka, vlašské ořechy rozlámeme na menší kousky. Všechny ingredience smícháme a necháme v lednici asi hodinu odležet.