Tex-mex hity, které nestárnou
Stejně jako se indické, vietnamské a levantské pokrmy u nás stávají běžnými a vznikají i stánky s rychlým občerstvením, které se na tyto kuchyně specializují, zabydlely se u nás i pochoutky tex-mex kuchyně. Že jste o ní ještě neslyšeli? Možná do ní patří i vaše oblíbené jídlo, jen o tom nevíte!
Chili con carne, enchiladas, fajitas, nachos… to vše jsou pokrmy typické pro kuchyni tex-mex. Jednoduché, levné, a přitom tak dobré! Pokud máte rádi pálivé nebo potřebujete zařadit do jídelníčku víc luštěnin, tex-mex je pro vás to pravé. V tomto článku si o této svérázné kuchyni něco řekneme a naučíme se připravovat její největší hity.
Původ
Nedá tolik práce přijít na to, že označení tex-mex pochází ze zeměpisných názvů Texas a Mexiko. Jedná se o pokrmy lidí Tejano (což ve španělštině znamená Texasan), tedy potomků hispánských osadníků v Texasu a dalších severních mexických státech (v 19. století byla část území dnešních Spojených států včetně Texasu součástí Mexika). K současné podobě této kuchyně přispěli také mexičtí přistěhovalci. Samotný název tex-mex je nejspíše odvozen od zkratky železnice Texas – Mexiko, která byla používána v jízdních řádech: Tex. Mex.
Tex-mex vs. mexická kuchyně
Často lidé říkají, že milují mexickou kuchyni, a přitom mají na mysli tex-mex. Ačkoliv někteří šéfkuchaři tex-mex chápou jako jednu z regionálních větví mexické kuchyně, odlišuje se natolik, že bývá často z mexické kuchyně vyčleňována. Tex-mex totiž využívá suroviny, které v mexické kuchyni najdeme jen velmi zřídka, nebo alespoň v mnohem menší míře. Názvy pokrmů mexické a tex-mex kuchyně se mohou shodovat, pokaždé ale označují něco jiného. Jako příklad si uveďme populární enchiladas – v klasické tex-mex verzi máme žlutý sýr typu čedaru zabalený v tortille a zalitý červenou omáčkou z chilli a mletého hovězího, to je často doplněno fazolemi a rýží. Naproti tomu enchiladas, které se připravují v Mexiko City, obsahují bílý sýr a zelenou omáčku ze zeleniny tomatillo nebo omáčku mole verde.
Klíčové suroviny tex-mex
Tex-mex kuchyně je známá použitím několika surovin, které se v různých obměnách a kombinacích vyskytují ve většině pokrmů. Patří mezi ně:
-
žlutý sýr Velveeta (podobný čedaru)
-
fazole
-
kukuřice
-
červené chilli papričky
-
papriky
-
rajčata
-
avokádo
-
hovězí maso, nejčastěji mleté
-
římský kmín
Popularita tex-mex
Tex-mex bylo vždy jídlem spodních společenských vrstev, už na konci 18. století se chili con carne (které mimochodem vzniklo v San Antoniu kolem r. 1700) prodávalo za pár drobných v pouličních stáncích. S příchodem průmyslově zpracovaných potravin v 50. letech 20. století se dostalo tex-mex do celého světa s nálepkou levného, mastného jídla plného zakysané smetany a tučného sýra. I v dnešní době jsou tex-mex pokrmy často připravovány z polotovarů a jsou chápány jako rychlé jídlo s sebou nebo k donášce do domu, naštěstí ale existují restaurace, které vaří poctivě z výchozích surovin a snaží se tex-mex i mexickému jídlu obecně navrátit reputaci.
Tex-mex recepty
Chili con carne
-
500 g mletého hovězího masa
-
20 g hořké čokolády (70% kakaa)
-
1 cibule
-
1 červená paprika
-
2 stroužky česneku
-
4 sušená rajčata
-
1 plechovka loupaných rajčat (400 g)
-
2 plechovky fazolí červená ledvina (celkem 800 g)
-
250 ml červeného vína
-
250 ml hovězího vývaru
-
1 lžíce rajčatového protlaku
-
2 – 3 lžičky mletého chilli
-
2 lžičky římského kmínu
-
1 lžička mletého koriandru
-
½ lžičky sušeného oregana
-
¼ lžičky kajenského pepře
-
1 lžíce olivového oleje
-
sůl, pepř
Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme na kostičky. V hrnci si rozehřejeme lžíci olivového oleje a cibuli s česnekem orestujeme, poté přidáme mleté hovězí maso a dále restujeme do zhnědnutí, přisypeme veškeré koření, promícháme, aby byl každý kousek masa obalený, a restujeme asi minutu. Přidáme loupaná rajčata, rajčatový protlak, čokoládu a fazole, zalijeme hovězím vývarem a červeným vínem. Promícháme a na mírném plameni vaříme alespoň hodinu a půl. Na poslední půlhodinu přidáme na kostky nakrájenou červenou papriku, osolíme a opepříme. Chili con carne podáváme s rýží nebo quinoou, guacamole a ledovým salátem.
Dip queso
-
450 g žlutého sýra, např. čedaru
-
1 menší cibule
-
2 čerstvé papričky jalapeños
-
200 ml smetany na vaření (12% tuku)
-
1 lžíce olivového oleje
-
hrst čerstvého koriandru
V hrnci rozehřejeme olivový olej a orestujeme na něm na kostičky nakrájenou cibuli a papričky jalapeños. Vlijeme smetanu. Sýr si nakrájíme na tenké plátky, z nichž odtrháváme kousky a za stálého míchání je vkládáme do hrnce, vždy počkáme, než se sýr rozteče, a teprve poté přidáváme další. Když jsme takto zpracovali všechen sýr, můžeme ještě přilít další smetanu, pokud chceme dip řidší. Vypneme plamen a do omáčky vmícháme nasekaný koriandr. Ihned podáváme, a sice s lupínky nachos, které si do dipu namáčíme.