Začala sezona dýní – připravte si s námi lahůdky z Hokkaido
Různé druhy dýní jsou teď všude kolem a nemusí z nich být jen dekorace na Halloween. Z dýní si můžete připravit třeba výbornou polévku, upéct koláč nebo udělat chutnou marmeládu. Vyzkoušejte s námi lahůdky z Hokkaido!
Dýně mají mnoho odrůd a druhů, u nás jsou nejvíce známé tykve máslové, špagetové a Hokaido, která v oblíbenosti bezkonkurenčně vede. Kvalitní dýně má velmi příjemnou chuť, většinu druhů je možné ji připravovat na sladko i na slano a zažít tak mnoho kulinářských dobrodružství.
Hokkaido
Dýně Hokkaidó, které se říká se jí také kaštanová dýně, může být zelená nebo tmavě oranžová – ta je u nás známější. Zelená odrůda je mírně zploštělá, plody váží kolem 3 kilogramů a dužina je sytě oranžová.
Oranžová Hokkaidó má plody vážící 1 až 2 kilogramy, dužnina má příjemně mírně sladkou a oříškovou chuť. Jejich další velkou výhodou je, že v optimálních podmínkách vydrží i značně dlouhé uskladnění a můžete si na ní pochutnat třeba i na Vánoce. Navíc čím delší je doba uskladnění, tím vyšší je obsah vitamínů a zdravých cukrů.
Zdravé tykve
Tykve obsahují velmi mnoho látek, které jsou prospěšné našemu zdraví. Ženy ocení především vitamín A - betakaroten, který příznivě působí na pleť a ta je pak jemná a hladká. Čím více je dýně žlutá, tím více betakarotenu obsahuje.
Mimo betakarotenu jsou v dýni i vitamíny B a C, obsahuje i řadu minerálních látek, především železo, draslík, vápník a hořčík, je v ní i důležitá vláknina. Velmi příznivé jsou i kalorické hodnoty a je i snadno stravitelná.
Jak poznat kvalitní dýni…
Sezona dýní začíná v říjnu, nejvíce jich na trhu je od konce října přibližně do poloviny listopadu. Některé druhy je ale vzhledem k jejich šlechtění a pěstování možné koupit po celý rok. Pokud nemáte vlastní dýni na zahrádce a musíte ji koupit, pak skutečně důkladně vybírejte.
Kvalitní zralá dýně je sytě zbarvená a pevná, slupka musí být hladká a tvrdá, měla by na ní být stopka. Opravdu dobrá dýně obsahuje mnoho dužiny a je tedy poměrně těžká, v lehčích plodech bude s největší pravděpodobností mnoho semínek a dužina bude vyschlá. Nedozrálé tykve v podstatě nemají žádnou chuť a jejich povrch je lesklý, staré dýně jsou vybledlé a vláknité. Nikdy nekupujte dýni, která nemá stopku!
Rozkrojená dýně, zabalená v potravinářské fólii, vydrží v chladničce přibližně týden.
… a jak dýni uvařit
Hokkaido jsou jediné druhy dýní, které se před tepelnou úpravou nemusí loupat. Může se vařit i se slupkou, která perfektně změkne. Před vařením dýni rozkrojte, případně odřízněte horná část, a lžičkou z ní odstraňte semínka a vlákna. Dužina má výbornou chuť, ale nesmíte ji převařit – v ústech by vám pak připadala suchá a „šupinatá“.
Z Hokkaido si můžete připravit různé polévky, omáčky i nádivky, můžete ji grilovat i zapékat, jsou z ní vynikající zavařeniny – marmelády i džemy.
Dýňové recepty
Zpestřete si svůj jídelníček a připravte si lahůdky z dýně Hokkaido! Není to nijak složité a chuť vás určitě nadchne…
Mimo receptů na oblíbené dýňové polévky jsme pro vás připravili ještě například báječné rizoto, vynikající koláč a také dýňový džem.
Dýňové rizoto
Suroviny
-
polovina dýně Hokkaido
-
300 gramů rýže – ideálně arborio
-
300 gramů kuřecích prsou
-
1 litr vývaru ze zeleniny
-
1 mango
-
4 lžíce másla
-
40 gramů sýru Parmezán
-
2 lžíce oleje
-
rukola
-
pepř a sůl
Postup
Dýni opláchněte studenou vodou, zbavte ji semínek i vláken, nakrájejte na kostičky a ty nechte 10 minut vařit ve vroucím zeleninovém vývaru. Měkkou dýni ve vývaru tyčovým mixérem rozmixujte do hladka.
V studené vodě opláchnuté a osušené kuřecí maso nakrájejte na kostičky, stejně nakrájejte i mango.
V hluboké pánvi rozehřejte olej s dvěma lžícemi másla a krátce v ní osmahněte kostičky masa. Pak do pánve nasypte rýži a opékejte ji, až je mírně zlatavá a průhledná. Pak do pánve nalijte dvě deci dýňového vývaru, vše promíchejte a nechte vařit, až se většina vývaru odpaří. Postup opakujte – třeba i několikrát – dokud rýže nezměkne. Rýže během vaření s vývarem získá neopakovatelnou chuť.
Do směsi rýže s masem přimíchejte rukolu, kostičky manga a zbylé máslo, vše ještě podle chuti opepřete a osolte. Pánev odstavte ze sporáku a rizoto nechte ještě přibližně 5 minut pod poklicí. Servírujte posypané nastrouhaným parmazánem.
TIP: Místo kuřecích můžete použít i krůtí prsa, případně libové vepřové maso.
Hokkaidó koláč – hrníčkový bez vážení
Suroviny
-
dýně Hokkaido
-
3 vejce
-
1 hrnek moučkového cukru
-
1 hrnek oleje
-
1 hrnek mléka
-
2,5 hrnku polohrubé mouky
-
1 vanilkový cukr
-
1 prášek do pečiva
-
1 lžíce medu
Postup
Očištěnou dýni nastrouháte na hrubším struhadle a smícháte s medem.
Vejce v misce ušleháte s cukrem a smícháte s olejem. V druhé míse smícháte mouku s vanilkovým cukrem, práškem do pečiva a skořicí, pak přidáte ušlehaná vejce a vytvoříte těsto. Pokud bude příliš husté, zředíte ho mlékem.
Těsto nalijete do vymazané a vysypané pečící formy a rozprostřete na něj nastrouhanou dýni. Koláč upečete v troubě, předehřáté na 175° Celsia do zlatova.
TIP: Místo medu můžete použít rozehřátou čokoládu
Džem z dýně Hokkaido
Suroviny
-
1 dýně Hokkaido
-
2 šálky cukru krupice
-
100 gramů ovoce - čerstvá jablka nebo hrušky, případně sušené meruňky, rozinky nebo švestky
-
1 vanilkový cukr
-
skořice celá
Postup
Dýni uvaříte do měkka a pak ji rozmixujete na hladké pyré. Do pyré přimícháte krupicový i vanilkový cukr a na kostičky nakrájené ovoce. Směs necháte za stálého míchání 20 minut vařit na mírném ohni.
Do sklenic dáte kousky vanilky, nalijete do nich džem, zavíčkujete a necháte vychladnout.
TIP: Sklenice s džemem můžete také nechat klasickým způsobem sterilovat.