Bábovka
Babovka je oblíbený druh sladkého pečiva, které je typickým pečivem v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, ale také na Slovensku, v Polsku, Rakousku a jižních částech Německa. Tvarem a složením se bábovce nejvíce podobná italská Panettone a francouzská Baba au rhum.
Kuchařská škola
Tradiční bábovka má ustálený typický tvar, nejčastěji se peče z třeného nebo kynutého těsta, může mít i tmavou – kakaovou, a světlou – vanilkovou, část. Do těsta se poměrně často přidávají různé dochucující ingredience, jako třeba rozinky nebo mandle. Upečenou bábovku je možné i pokrýt polevou, nejvíce se používá čokoládová.
Forma na bábovku
Bábovky se nejčastěji pečou ve speciálních formách na bábovku, které pečivu dávají typický tvar s otvorem uprostřed. Boční části forem a pečiva mohou být hladké nebo různě profilované. V zahraničí se používají formy s rovnými boky, u nás jsou boky formy většinou různě vlněné a bábovka pak vypadá dekorativněji. Formy se v současnosti vyrábí z různých druhů materiálů a jsou také k dostání v mnoha velikostech. Nejvíce se používají formy s nepřilnavým povrchem, k dostání ale jsou i osvědčené litinové smaltované formy a nejmodernější možností jsou velmi praktické formy silikonové.
V bábovkové formě je možné péct i jiné druhy pečiva,ale ideální je především pro hustá těžší těsta a také těsta piškotová, která je nutné upéct poměrně rychle. Tvar formy s komínkem uprostřed je totiž perfektní pro rozvádění tepla i do vnitřní části těsta, a protože vnější strany zahřívají okraje, je pečené dokonale rovnoměrné. Stejná těsta by v klasické dortové formě byla uvnitř mazlavější i nedopečená, okraje by už ale byly upečené.
Formy je vždy potřeba podle jejich druhu případně důkladně vymazat nebo vysypat.
Vyklopení bábovky z formy a krájení
Poměrně důležité je i vyklopení upečené bábovky. Forma s bábovkou se obrátí dnem vzhůru a na mřížce se nechá vychladnout. Před samotným vyklopením je ještě možné celou bábovku vhodným nožem opatrně oddělit od okrajů tak, aby se neporušil zlatavý povrch.
Na krájení bábovky je nejlepší zubatýnůž na pečivo, obyčejný nůž by bábovku promáčkl a drolila by se.
Základní druhy bábovky
Typická česká bábovka
V českých zemích se bábovka nejčastěji peče dvoubarevná, v některých oblastech se do těsta přidávají před pečením rozinky, kandované ovoce, kokos nebo i kousky rozlámané čokolády.
Třená bábovka
Těsto na třenou bábovku se skládá z mouky, vajíček a mléka. Našlehané bílky tvoří základ pro světlou část, tmavá se připravuje přimícháním kakaa. V jiné variantě se místo mléka používá olej a voda.
Kynutá bábovka
Příprava kynuté bábovky trvá delší dobu, protože těsto se musí důkladně propracovat a vykynout. Těsto se míchá z mouky, vajíček a mléka, navíc se používá máslo a droždí.
Bílková bábovka
Bílková bábovka se připravuje poměrně snadno a rychle, nepoužívají se vaječné žloutky a tuky, je lehká a nadýchaná. Podle gastronomických historiků má původ v 19 století u Holanďanů, žijících v Pensylvánii.
Těsto se skládá z pouze mouky, sněhu z bílků a mléka. Důležité jsou především bílky – musí mít pokojovou teplotu a nesmí se přešlehat – nejdříve se šlehají zvolna, aby se v sněhu vytvořil dostatek vzduchových bublin a teprve na konci se mohou šlehat už poměrně rychle.
Správně upečená bílková bábovka má zlatohnědou barvu, do těsta zapíchnutá špejle je po vytažení čistá a suchá, a pokud na povrch lehce zatlačíte prsty, mělo by mírně pružit.
Německá mramorovaná bábovka
Na bábovková těsta vždy používejte pouze kvalitní suroviny a nikdy nezapomeňte důkladně vymazat nebo vysypat formu.