Druhy těsta
Těsta jsou nutným základem všech pekařských výrobků, ale i mnoha dalších potravin - například knedlíků nebo různých druhů těstovin. Těsta jsou slaná i sladká, kynutá, třená, linecká, listová..., ale také piškotová, tuková, tvarohová, bramborová a mnoho dalších. Všechna mají své specifické složení, a každé se připravuje poněkud jiným způsobem.
Kuchařská škola
Těsto se vyrábí smícháním několika surovin, nejčastěji mouky, vody a dalších přísad. Těsta se hnětou rukama, případně v elektrickém hnětači, v některých případech se tzv. rozvalují válečkem. Většina těst se tepelně upravuje pečením.
Základní druhy těsta:
- bramborové
- křehké
- kynuté polotuhé, tuhé, slané, bramborové
- linecké
- listové
- lité kynuté
- medové
- odpalované
- piškotové
- plundrové kynuté
- třené
- třené linecké
- tvarohové
- tukové
- vaflové
Bramborové těsto se používá na výrobu knedlíků, placek, noků, šišek nebo taštiček. Základní suroviny jsou uvařené brambory, mouka a vejce, z kterých se smíchá tvárné vláčné těsto.
Křehké těsto se připravuje z hladké mouky, másla, cukru a vajec, po jejich smíchání se před další úpravou nechá tzv. odpočinout. Používá se především na pečení cukroví a moučníků.
Kynuté těsto je z kuchařského pohledu asi nejvíce náročné, a existuje ho dokonce i několik druhů. Základem všech kynutých těst je kvásek a po vypracování jejich kynutí.
- Polotuhé kynuté těsto je vhodné na bábovky, buchty, vdolky, rohlíky a různé koláče.
- Tuhé kynuté těsto se používá na pečení vánoček, bochánků, housek, tyček nebo briošků.
- Lité kynuté těsto je vhodné na bábovky nebo lité buchty a koláče, při přípravě nesmí tzv. „překynout“.
- Překládané kynuté těsto - plundrové - je ideální pro přípravu hřebenů, závinů, preclíků nebo šátečků.
- Slané kynuté těsto je nejvhodnější na rohlíky a housky, dalamánky, slané tyčinky a podobné pečivo.
- Kynuté těsto bramborové je svým způsobem zvláštní, ale buchty, koláče, vánočky nebo bábovky z něj jsou velmi chutné.
Linecké těsto je jednoduché a velmi oblíbené především pro přípravu vánočního cukroví. Jeho základ tvoří máslo, vaječný žloutek, cukr a hladká mouka.
Listové těsto je lehké, křehké kynuté těsto, které obsahuje několik vrstev tuku. Jeho příprava je složitější, dá se ale koupit již hotové v zmrazeném stavu.
Medové těsto má velmi specifickou chuť i konzistenci. Pečou se z něho různé plněné i neplněné perníky a perníčky, ale také zvláštní dekorační zdobené cukroví.
Odpalované těsto se při pečení se „nafukuje“ a uvnitř zůstane duté. Je velmi křehké, pečou se z něho různé druhy pečiva, které se i plní sladkou nebo slanou náplní.
Piškotové těsto se připravuje poměrně jednoduše z vajec, mouky a cukru. Je nadýchané, využívá se především k pečení dortů, koláčů a rolád.
Třené těsto v kombinaci s ovocemje ideální na tzv. bublaninu, pečou se z něho i bábovky. Jeho příprava je rychlá, a také opravdu velmi jednoduchá.
Třené linecké těsto jeoblíbené pro svoji jednoduchou přípravu. Peče se z něho hlavně vánoční cukroví, možnosti jeho využití jsou ale mnohem větší.
Tvarohové těsto je těžší a používá se především na pečení bábovek. Připravit ho je už trochu složitější a je nutné přesně dodržovat vyzkoušené recepty.
Tukové těsto patří mezi těžší a náročnější, má i vyšší kalorickou hodnotu. Můžou se z něho péct slané i sladké druhy pečiva různých tvarů.
Vaflové těsto připravíme velmi jednoduše a rychle z několika základních surovin. Používá se - jak je zřejmé z jeho pojmenování - na pečení vaflí.
Těsto na jedinečný dortový korpus
Každý druh těsta se připravuje z jiného poměru různých surovin, které se ve většině případů přidávají k základním ingrediencím, kterými jsou mouka a voda. Některá těsta se mohou dále zpracovat ihned po jejich vytvoření, jiná se nechávají nějakou dobu odpočinout nebo kynout. Každý druh těsta je tak vzhledem k svému složení a přípravě vhodný jen pro určité pekařské produkty, a když se tedy rozhodujeme, co budeme péct, musíme zvolit správné těsto.
Receptury na přípravu těst jsou osvědčené a v praxi vyzkoušené. Měnit množství surovin nebo postupy přípravy nemá žádný význam.