Mazanec, beránek
Mazanec – bochánek se peče nejvíce na Velikonoce. Používá se na něj sladké kynuté těsto, z kterého se peče i vánočka.Tradičním velikonočním pečivem je také beránek, který se peče nejčastěji s piškotového těsta.
Kuchařská škola
Mazanec – bochánek
Mazanec, kterému se také říká bochánek, se peče nejvíce na Velikonoce. Používá se na něj sladké kynuté těsto, z kterého se peče i vánočka.
Velikonoční mazanec – bochánek - se tradičně pekl na Bílou sobotu. Podle toho, pro koho byl určen, se v minulosti lišilo jeho složení – pro čeledíny se pekl z obyčejného těsta, pro návštěvy se do těsta přidávaly rozinky a povrch se zdobil mandlemi.
V současné době se mimo rozinek a mandlí do těsta přidává například i kandované ovoce. Na horní části se před pečením těsto nakrojí do kříže a posype se nasekanými mandlemi.
Nejstarší recepty na mazance a bochánky jsou z 15. století. V té době se do těsta nepřidával tehdy velmi drahý cukr, ale jen sladká smetana. V majetnějších rodinách se přimíchával i sladký tvaroh a koření, nejčastěji šafrán a hřebíček.
Videorecept na mazanec
Velikonoční beránek
Velikonoční beránek je tradičním velikonočním sladkým pečivem. Velikonoční beránek se peče ze sladkého těsta, většinou piškotového, do kterého se přidávají rozinky, kousky sladké želatiny nebo i kandované ovoce.
Upečený beránek se často povrchově upravuje čokoládovoupolevou. K pečení se využívá forma na velikonočního beránka. V současnosti se formy vyrábí v různých velikostech z mnoha materiálů.
Beránek se začal péct jako symbol Velikonoc a skopového masa, které se v minulosti velmi často konzumovalo po skončení půstu, protože i v Bibli je pečeně z beránka jako obřadní jídlo před odchodem Židů z Egypta. Sladký beránek se v minulých dobách pekl nejdříve v chudších rodinách jako připomínka skopové pečeně, později se zvyk rozšířil vzhledem k nedostatku skopového masa.
Videorecept na beránka