České klasické teplé krajové a národní omáčky
Kuchařská škola
Typické české omáčky se připravují podle mnoha dnes už klasických vyzkoušených receptur, ale přesto se v praxi poměrně často setkáváme s různými změnami a obměnami, které se týkají hlavně používaných přísad a poměrů surovin.
Podávají se k vařeným masům i zeleninovým jídlům, nejčastější přílohou jsou knedlíky, rýže i těstoviny, nebo noky.
Pro přípravu je důležitým základem barva jíšky a vývar, který je nejčastěji hovězí, ale může se použít i drůbeží nebo zeleninový, případně i houbový.
Názvy omáček vycházejí ze surovin, použitých k ochucení. Typické omáčky české kuchyně jsou
- Koprová - světlá jíška se zalije vývarem s mlékem, dobře rozšlehá a přibližně 1 hodinu vaří. Omáčka se procedí, přidáme jemně nasekaný kopr, dochutíme solí, octem a cukrem. Zjemňuje se máslem nebo smetanou.
- Rajská - nakrájenou kořenovou zeleninu a cibuli osmahneme na tuku, zaprášíme hladkou moukou a upravíme na světlou jíšku. Přilijeme rajčatový protlak nebo protlak z čerstvých rajčat, přidáme bobkový list, nové koření, celý pepř a prochladlý vývar, důkladně promícháme a přibližně 1 hodinu necháme vařit. Omáčku nakonec prolisujeme a dochutíme octem, cukrem a solí.
- Houbová - připravíme si tmavší základní omáčku z vývaru a jíšky, přidáme nakrájené podušené houby, omáčku provaříme, dochutíme solí a mletým pepřem. Čerstvé houby samozřejmě předem očistíme, sušené namočíme.
- Křenová smetanová - světlou jíšku zalijeme vývarem, důkladně omáčku provaříme, pak ji zředíme mlékem, přimícháme smetanu a nastrouhaný křen. Dochucujeme solí, cukrem a muškátovým květem, zjemňujeme máslem.
- Okurková - připravuje se ze světlé cibulové jíšky, kterou zalijeme prochladlým vývarem a mlékem. Vše prošleháme a přibližně hodinu vaříme. Procezenou omáčku dochutíme solí, cukrem a octem, pak přidáme nadrobno nakrájené a na másle krátce podušené sterilované okurky, vše ještě krátce provaříme a zjemníme smetanou.
- Cibulová - Na tuku zpěníme najemno nakrájenou cibuli, přisypeme hladkou mouku a za stálého míchání připravíme středně světlou jíšku. Přimícháme vlažný vývar a mletý pepř, rozšleháme a 1 hodinu vaříme. Omáčku nakonec přecedíme, dochutíme solí a ještě krátce provaříme.
Typicky české omáčky se připravují poměrně rychle a jednoduše. Základem je vždy jíška a vývar, do kterých se pak přidávají podle typu omáčky další suroviny.
Podle surovin přidávaných třeba i podle vlastní fantazie je možné připravovat různé další druhy omáček. Ne všechny ingredience jsou ale vhodné, a tak je lepší omáčky připravovat podle ověřených receptur.