Kynuté těsto na smažení
Kynuté těsto se většinou používá na pečení různých plněných buchet, vánoček nebo bochánků. Z jiného druhu kynutého těsta se smaží koblihy, vdolky, langoše a další druhy pečiva.
Kuchařská škola
Kynuté těsto na smažení se připravuje jednodušeji než klasické kynuté těsto na pečení, a kynutí trvá kratší dobu. Kynuté těsto na smažení není možné použít na žádný jiný způsob tepelné úpravy - například pečení nebo vaření.
Postup při přípravě kynutého těsta na smažení
Základní kynuté těsto na smažení
Suroviny
- 500 gramů hladké mouky
- 2 vejce
- 60 gramů droždí
- 1 lžíce krupicového cukru
- 2,5 decilitru mléka
- špetka soli
Můžeme přidat i trochu rumu.
Zpracování těsta
Do velké mísy prosejeme mouku, přidáme k ní sůl, vejce a droždí. Vše zalijeme vlažným mlékem a vypracujeme hladké těsto, které přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě přibližně 30 minut vykynout.
Dobře vykynuté těsto je lesklé, hladké a pružné. Pokud do něj uděláme důlek, ihned se vyrovná.
Smažení kynutého těsta
Z vykynutého těsta připravíme požadované tvary - koblihy, vdolky, pletýnky, bochánky, placky…, které vkládáme do rozpáleného oleje v hlubší pánve a smažíme do zlatova. Připravené pečivo musí při smažení v oleji plavat.
Pokud se na smažení používá fritéza, je ideální teplota 140 až 150°C. Při vyšších teplotách se těsto na povrchu připaluje a uvnitř jsou koblihy nebo vdolky syrové.
Rady pro přípravu a pečení kynutého těsta
Těsto musí opravdu důkladně vykynout.
Při smažení koblih a vdolků z jedné strany je vhodné pánev přikrýt poklicí, aby pára těsto nafoukla. Při otočení smažíme z druhé strany již bez pokličky.
Videorecept na klasické smažené koblihy
Kynuté těsto na smažení připravíme jednodušeji a rychleji, než kynuté těsto, určené na pečení nebo vaření. V žádném případě není tento druh těsta možné tepelně upravovat jinak, než právě smažením!