Mořské plody - nákup, uchování a příprava

Mořské plody jsou nedílnou součástí moderní gastronomie. Nejrůznější větší i menší druhy mořských živočichů s vápenatými schránkami i bez nich jsou dnes populární i v zemích a oblastech dál od moře.

Kuchařská škola

Mořské plody se v české kuchyni zatím objevují většinou jako slavnostnější pokrm nebo mimořádná pochoutka.

Plody moře se rozdělují na

  • korýše -  kreveta, langusta, krab, humr… s článkovaným tělem, které pokrývá tvrdý krunýř
  • měkkýše  s lasturami - ústřice, slávky, hřebenatky…s dvěma vápennými schránkami - lasturami
  • měkkýše s ulitou - tzv. mušle s jednou schránkou - ulitou
  • hlavonožce -  oliheň (calamari), sépie, chobotnice. Nemají schránky ani ulity, jsou větší

V přímořských oblastech se plody moře prodávají živé, prodej na vzdálenějších místech je časově a i ekonomicky náročný. Přepravují se podchlazení, často jen s malými známkami života.

Obrázek  

Nákup kvalitních mořských plodů

Nabídka živých mořských plodů v našich podmínkách je poněkud omezená, a tak je kupujeme především neživé zmrazené nebo podchlazené. Prodávají se buď se schránkami, nebo už kuchyňsky upravené, tedy vyloupané, očištěné, případně i nakrájené. K některým je možné dostat i prázdné schránky použitelné pro servírování.

Další možností je nákup předvařených mořských plodů. Ty jsou v nabídce jako samostatné druhy, i jako různé směsi.

Nákup živých mořských plodů není v podstatě nijak složitý. U měkkýšů s dvěma lasturami zjistíme, zda jsou pevně zavřené. Když se ani po mírném klepnutí na schránku neuzavřou, nejsou vhodné pro konzumaci. V případě měkkýše s jednou schránkou se musí živočich po klepnutí stáhnout do ulity. Živý humr nebo langusta by měli mít ocas stočený dolů pod tělo. Když jim ho narovnáme, měl by se rychle stáhnout zpět. Pokud se tak nestane, nejsou živí. Krevety by měly mít křehký, suchý ale ne ztvrdlý krunýř. Ústřice mají kluzký slizký povrch, musí být uzavřené a po zakápnutí citronem se lehce zachvějí.

V případě nákupu neživých podchlazených nebo zmrazených plodů moře jsou důležité především údaje o zemi původu a data výroby a spotřeby.

Zakoupit mořské plody je možné v supermarketech, nebo v specializovaných rybích prodejnách, případně v některých lahůdkářstvích. Z hlediska ceny jsou nejlevnější ve velkých obchodech, kvalitní a nejčerstvější v prodejnách s rybami.

Největší zájem je o krevety a ústřice.

Krevety

Krevety se prodávají ve třech velikostech - malé, střední a velké, tzv. tygří, které měří až 20 cm.  K dostání jsou čerstvé, chlazené i mražené. Základem pro výběr kvalitní krevety je nejen místo jejího původu a datum spotřeby, ale i její barva. Čerstvá kreveta je mírně našedivělá. Chlazená nebo mražená kreveta, pokud má oranžovou barvu, je již předvařená.

Obrázek

Čerstvé krevety je možné snadno rozeznat od rozmražených i tak, že jedině čerstvé mají zachovalá tykadla - mraženým se samy odlomí.

Mražené krevety v obchodech se označují anglickými zkratkami

zkratka

význam anglicky

význam česky

B/F

block frozen

mražené v bloku

IQF

Individually quick frozen

mražené jednotlivě

IPW

Individually poly wrapt

Jednotlivě balené do fólie

H/O

head on

s hlavou

H/L

headless

bez hlavy

PD

peeled, deveined

loupané, zbavené střívka

PUD

peeled undeveined

loupané, se střívkem

T/O

tail on

loupané, s ocasní ploutví

B/K

broken

v kouscích

Ústřice

Ústřice mají různou velikost i odstíny dohněda zbarvených lastur, které jsou zvrásněné. Čerstvé kvalitní ústřice mají slizký kluzký povrch a musí být uzavřené - otevřené nelze konzumovat, po zakápnutí citronem se lehce zachvějí. Ústřice se mají spotřebovat téměř ihned po nákupu.

Obrázek

Ústřice se do prodeje dostávají tříděné podle velikosti

velikost

váha ústřice

00

75 gramů

000

85 gramů

0000

95 gramů

00000

105 gramů

000000

115 gramů a více

Americké ústřice jsou větší než evropské, ale chuťově jsou evropské lepší. Americké se také poněkud liší od evropských tvarem - jsou více protáhlé do špičky.

Při nákupu mořských plodů je nejdůležitější, aby byly čerstvé. Jsou sice většinou dražší, ale kvalita a chuť je v tomto případě neocenitelná.   

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.