Zelenina - nákup, zpracování a příprava, skladování
Kuchařská škola
Zeleninu nakupujeme především s ohledem na kvalitu, ale také na potřebné množství. Pokud je to jen trochu možné, neměla by cena být hlavním kritériem.
Zeleninu je možné v současnosti koupit na mnoha různých místech. Nejčerstvější je samozřejmě přímo u pěstitelů nebo na trhu, je ale také dražší. Ve velkých obchodech s největší pravděpodobností dostaneme zeleninu z dovozu, která už tak čerstvá ani vzhledem k dopravě být nemůže.
Kvalitní zelenina má svoji přirozenou barvu i vůni, není omačkaná, ovadlá nebo vyschlá. Nesmí být nahnilá, ani na ní nesmí být plíseň.
Brambory
Brambor je k dostání mnoho odrůd různých velikostí, chutí i barev. Podle období se rozdělují na rané, polorané a pozdní. Rané se vaří nejlépe ve slupce, kaše z nich ale nemá správnou chuť ani konzistenci. .
Pro kuchyňské úpravy je ale více důležité, zda jsou lojovité nebo moučnaté. Základní rozdíl mezi nimi je v obsahu škrobu. Lojovité brambory mají škrobu méně a vody více než moučnaté, dužnina je pevná a zbarvená dožluta. Nerozváření se, jsou vhodné na saláty, placky, nákypy nebo hranolky. Moučnaté brambory mají suchou dužninu s vysokým obsahem škrobu, při vaření se rozpadají a jsou vhodné spíš na kaši, do těsta na knedlíky, do polévek, na noky nebo k pečení. Jestli je brambora lojovitá nebo moučnatá je možné poznat tak, když se dvě části rozkrojené brambory k sobě přitisknou a třou. Pokud pustí trochu vody, je méně škrobovitá - lojovitá, když se k sobě rozkrojené poloviny lepí, je moučnatá.
Kvalita především hmatem - brambora musí být pevná a na povrchu nepoškozená. Ideální je kupovat brambory stejné velikosti, pro strouhání jsou výhodnější větší.
Nikdy nekupujeme zelené brambory! Obsahují jedovatý solanin a ke konzumaci se tedy v žádném případě nehodí.
Cibule
Cibule můžeme rozdělit na bílé a červené. Pro běžné vaření se používají především bílé odrůdy. Tzv. jarní cibulky, které jsou malé a používají se i s natí, jsou vhodné například do salátů. Kvalitní cibule je pevná a má typické aroma, větší kusy obsahují více vody.
Česnek
Česnek od domácích pěstitelů je chuťově i aromaticky výraznější než česnek dovážený, je ale také dražší. Česneku je pro přípravu jídel není potřeba mnoho a tak se vyšší finanční výdaj vzhledem k výsledné chuti vyplatí. Kvalitní česnek je tvrdý a aromatický.
Mrkev - celer - petržel
Kvalitní kořenová zelenina- především mrkev, celer a petržel je pevná a pružná, zelené stonky ani spodní konce zeleniny nejsou oschlé. Plísně nebo hniloby jsou nepřijatelné. Pro snadnější přípravu, zpracování i vaření je vhodné kupovat zeleninu střední velikosti.
Papriky
Žlutá, červená nebo oranžová paprika je další v kuchyni velmi používanou zeleninou. Kvalitní papriky jsou pevné, pružné a typicky voňavé. Na povrchu nesmí být omačkaná, suchá nebo svraštělá místa, stopka by měla být zelená. Pro přípravu pokrmů je potřeba zvolit vhodný druh papriky - a to především s ohledem na jejich pálivost.
Květák - brokolice
Čerstvost květáku nebo brokolice se pozná především podle jejich barvy. Pokud jsou růžice nějakým způsobem povrchově narušené, nebo na nich případně jsou viditelné známky ořezu, jde většinou už o starší zboží, které nekupujeme.
Okurka - cuketa
Čerstvé salátové okurky i okurky nakládačky a cukety mají svěží přirozenou barvu, jsou pevné a pružné. Případné vysychání je znatelné především na koncích. Okurky kupujeme i podle toho, na co je chceme v kuchyni použít. Některé druhy jsou vhodné na saláty, jiné například na omáčky nebo oblohu. Speciální druh je na nakládání.
Rajská jablka
Rajčata jsou jednou z mála zeleninových plodin, která dozrává, a tak je možné kupovat i nedozrálé plody. V případě nákupu zralých rajčat musí být přirozeně červená, ne příliš měkká ani tvrdá, zárukou čerstvosti je zelená neoschlá stopka. Nekupujeme rajčata omačkaná a samozřejmě ani nahnilá. I rajských jablíček je několik odrůd. Pro běžné vaření se hodí větší plody, na saláty a ozdobu menší, tzv. cherry rajčata.
Saláty
Salátů je v současné době je k dostání velké množství druhů, mnohé se ale dováží. Kvalitní salát a má svěží barvu, není oschlý a listy jsou křehké. Pokud jsou u nabízeného zboží okrájené listy, je většinou už starší. Saláty se často prodávají zabalené ve fólii, která brání jejich vysychání. U takových salátů zboží je dobré ze štítku zjistit, odkud pochází a kdy byl sklizen.
Chřest
Kvalitní chřest má přirozenou barvu a vůni, ale poznáme ho také tak, že při tření dvou výhonků o sebe uslyšíme vrzání. Chřest nesmí být měkký, oschlý a samozřejmě ani nahnilý. Hniloba se nejvíce projevuje na horní části, pokud jsou tedy výhonky ořezané, byly pravděpodobně již nahnilé a chřest není čerstvý. Podívejte se i na další informace o chřestu
Zelí
Čerstvé bílé i červené zelí má lesklé hladké listy. Zásadně nekupujeme zelí s listy oschlými, nebo dokonce třeba i nahnilými. Zelí má být křupavé, nejlepší jsou hlávky střední velikosti. Malé nebo příliš velké se navíc špatně krájí.
Kedluben, ředkvičky, ředkev
Pokud jsou plody popraskané a listy jsou seschlé a nažloutlé, budou dřevnaté a v podstatě pro přímou konzumaci i kuchyňské zpracování nepoužitelné. Kvalitní kedlubny, ředkvičky i ředkve jsou na povrchu hladké.
Hrách
Lusky zralého hrachu mají svěží zelenou barvu. Pokud jsou nažloutlé nebo nahnědlé, bude jeho kvalita podstatně horší. Při nákupu je dobré několik lusků rozlomit. Mělo by to jít snadno.
Lilek
Čerstvé plody lilku mají jasně zelenou stopku. Zásadně nekupujeme lilek, který je příliš měkký, omačkaný nebo nějak povrchově poškozený.
Nakupovaná zelenina by měla být především čerstvá. Nejen že v ní je nejvíce vitamínů a dalších důležitých látek, ale samozřejmě i úplně jinak chutná. Cena čerstvé zeleniny je občas sice mírně vyšší, ale v tomto případě by opravdu neměla být hlavním kritériem nákupu.