Ovoce - nákup, zpracování, uskladnění
Ovoce obsahuje mnoho různých vitamínů a minerálních i jiných důležitých látek, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Různé ovoce je dnes k dostání celý rok, a protože nejkvalitnější ovoce je jedině ovoce čerstvé, nekupujeme ho tzv. do zásoby. Výjimkou jsou některé druhy ovoce - například jablka nebo hrušky, které je možné vhodným způsobem skladovat. Přezrálé nebo nedozrálé, a samozřejmě nahnilé nebo plesnivé ovoce do kuchyně a na stůl nepatří.
Mnoho důležitých informací o ovoci - jeho druhy, obsah vitamínů a dalších hodnotných látek, možnosti zpracování atd. - najdete v našem přehledu ovoce.
Kuchařská škola
Ovoce kupujeme především kvalitní a v množství, které jsme schopni zkonzumovat do doby, než se začne kazit. Cena by - pokud je to alespoň trochu možné - neměla být při nákupu hlavním kritériem.
Většinu druhů ovoce je možné v současné době koupit na mnoha různých místech po celý rok. Nejčerstvější je samozřejmě přímo u pěstitelů nebo na trhu, je ale také dražší. Běžné levnější ovoce většinou z dovozu nabízejí velké obchody, v různých specializovaných obchodech dostaneme i ovoce exotické. V těchto případech je nutné se zaměřit na místo, odkud ovoce pochází, a také na datum sklizně.
Kvalitní ovoce má svoji přirozenou barvu i vůni, není omačkané, ovadlé nebo vyschlé. Nesmí být nahnilé, ani vykazovat známky plísní.
Jablka
Jablka, která kupujeme, by především měla být na dotek pevná, voňavá, neotlučená, bez hnědých skvrn a bez znaků hniloby. Velké plody bývají občas přezrálé.
Jablka můžeme vybírat nejen podle vzhledu, barvy a odrůdy, ale třeba i podle údaje o místo pěstování a datu sklizně. Odrůdy z chladnějších oblastí obsahují např. víc vitamínu C než ty z oblastí teplejších, plody s červenou slupkou nebo dužinou jsou zdravotně hodnotnější, než plody s jinou barvou.
V sezoně sklizně, která trvá od konce léta do podzimu, je výhodnější kupovat jablka z domácí produkce, i když jsou občas dražší než dovážená. Tuzemská jablka mají ve většině případů mnohem lepší chuť, vůni i strukturu, a také větší množství prospěšných látek. Zcela nejlepší jsou na podzim.
Mimo sezonu kupujeme většinou jablka dovážená, případně domácí, skladovaná v chladu a v prostředí se sníženou hladinou kyslíku. Tento způsob skladování zabraňuje přirozenému dozrávání plodů a jablka vydrží i několik měsíců tvrdá a zároveň neztrácejí svoji vitamínovou hodnotu.
Mnoho pěstitelů prodává svoji úrodu nebo její část přímo v sadech nebo na tržištích. Zde je možné koupit odrůdy, které jsou velmi chutné a zdravé, ale vzhledem k jejich menšímu množství je v obchodech nenajdeme. V těchto případech není problém jablko před nákupem ochutnat - a to je také nejlepší způsob, jak si jablko vybrat.
Hrušky
Hrušek je mnoho různých odrůd, které se rozlišují nejen podle doby zrání, ale také podle použití na stolní, moštové a kuchyňské.
Při nákupu hrušek je nejpodstatnější jejich kvalita. Dobré hrušky jsou pevné, nepoškozené, mají šťavnatou a křehkou dužinu. Dobrým údajem při výběru je nejen místo, odkud pocházejí, ale i datum sklizně. Letní odrůdy sklízené v srpnu a v září nejsou vhodné ke skladování. Zimní hrušky sklízené v říjnu až prosinci jsou většinou vhodné ke konzumaci až v lednu a únoru.
Do prodeje se plody hrušek, které jsou velmi citlivé na otlačení, dostávají ještě před svojí úplnou zralostí. Odrůdy určené k uskladnění se sklízejí tvrdé a před distribucí se skladují v chladírnách při teplotě 15 až 18, někdy až 21 stupňů Celsia. Pokud se ale proces chlazení přeruší, velmi rychle dozrávají. Měkké plody s hnědými skvrnami jsou už přezrálé a rychle se kazí.
Sušené nebo kandované hrušky vybíráme především podle data výroby. Zásadně také nekupujeme zboží, které má porušený obal nebo prošlou dobu konzumace.
Broskve
Při nákupu broskví můžeme jejich kvalitu poznat nejen podle vzhledu, ale i podle vůně. Poměrně důležitá je i země jejich původu - čím menší je vzdálenost, tím kvalitnější jsou plody, protože nemusely být kvůli přepravě nějak výrazně chemicky upravovány. Nikdy nekupujeme broskve nahnilé, omačkané a příliš měkké, ale ani broskve velmi tvrdé, zelené a nezralé.
Tvrdost plodu je závislá na jeho zralosti. Málo zralé plody jsou tvrdší, zralejší naopak měkčí a také sladší.
Meruňky
Při nákupu meruněk poznáme jejich kvalitu nejen podle barvy a tvrdosti, ale také podle vůně. Nekupujeme nahnilé, omačkané nebo příliš měkké, ale ani tvrdé a nezralé plody.
Na trhu se meruňky objevují již od května, a pocházejí z Maroka a Španělska, v zimním období mají původ v Jihoafrické republice. Nejkvalitnější plody jsou z produkce v červenci a srpnu a také v tomto období je nejlepší meruňky kupovat a konzumovat. Plody které jsou k dostání mimo hlavní sezonu pochází ze skleníků, případně byly sklizené nezralé a pak dlouho skladované. Nejsou tak chutné, aromatické a ani zdravé jako plody čerstvé v letním sklizňovém období.
Citrony - limetky
Kupovat bychom měli zralé a maximálně čerstvé plody - starší plody některých odrůd mají tuhou vyschlou dužninu. Zralé citrony jsou svěže žluté,limetky zelené nebo žlutozelené. Pokud jsou plody větší, musí mít i přiměřenou váhu.
Vždy je dobré se zaměřit nejen na období pěstování i sklizně, ale i místo původu. Nejkvalitnější citrony jsou ze Španělska, Itálie, Řecka a Argentiny, nejlepší limetky z Mexika a Brazílie V žádném případě samozřejmě nekupujeme plody příliš měkké, omačkané nebo nahnilé.
Pomeranče
Zralost pomeranče se podle vzhledu a barvy u celého plodu v podstatě nedá stoprocentně poznat. Plody by měly mít stejně zbarvené na celém povrchu, případná barevná odchylka by neměla být větší než čtvrtinová. Případná malá zelená místa nevadí, i pomeranče podobně jako jiné ovoce postupně dozrávají. Šťavnaté a sladké pomeranče by měly mít váhu, odpovídající jejich velikosti.
Pomeranče jsou citlivé na otlačení, plody s porušenou kůrou se rychle kazí. V žádném případě tedy nekupujeme pomeranče viditelně poškozené, otlačené, nahnilé, scvrklé nebo suché.
Při nákupu pomerančů se stejně jako u ostatních citrusových plodů nerozhodujeme jen podle vzhledu nebo hmatu, ale i podle aroma. Kvalitní plody mají i svoji přirozenou a typicky pomerančovou vůni. Důležité jsou i údaje o období sklizně, distribuce i o zemi původu. Vždy bychom měli kupovat jen maximálně čerstvé a zralé plody - starší plody některých odrůd mají tuhou a vyschlou dužninu.
Grepy
Při koupi grapefruitů jsou důležitými informacemi místo původu a datum sklizně. Nejsladší plody pocházejí z teplých jižních oblastí a mají červenou dužinu.
V žádném případě nekupujeme plody příliš měkké, omačkané nebo nahnilé.
Pokud chceme koupit grapefruit, který nemá typickou nahořklou chuť, pak je zde vyšlechtěná nová odrůda sweet, u které je právě hořkost potlačena na minimum.
Švestky
Švestky dozrávají od začátku července do září. Plody by měly na stromech zrát co nejdéle. Pokud se sklidí nedozrálé, jsou jejich chuťové vlastnosti podstatně horší.
Zralé švestky jsou pevné a mají jednotnou barvu. Vždy bychom měli kupovat jen čerstvé a zralé plody, které nejsou omačkané nebo jinak na povrchu viditelně poškozené. Čerstvě sklizené švestky mají ojíněný jemně bělavý povrch. Tento voskovitý stíratelný povlak, který zabraňuje vysychání, si plody vytváří samy. Pokud ho švestky mají, je to znak určité kvality, protože plody neprošly mnoha rukama.
Jahody
Plody by měly být pevné, červené a lesklé s typickou jahodovou vůní. Kalištní lístky by měly mít sytě zelenou barvu a neměly by být povadlé. Zelené nebo bledě červené jahody jsou nedozrálé, příliš tmavě červené a měkké jsou přezrálé. Jahody velmi rychle podléhají plísním a hnilobám, proto si je musíme při nákupu vždy dobře prohlédnout. Na povrchu by neměly být pomačkané nebo nějak jinak poškozené, protože právě na takových místech se téměř okamžitě začínají kazit.
Jahody jsou především letní ovoce. Hlavní sklizeň začíná v červnu, některé odrůdy plodí podruhé v červenci až srpnu. Existují i druhy jahod, které plodí poprvé už koncem května a pak ještě jednou v druhé polovině srpna. Jahody v těchto měsících pocházejí z plantáží a mají tak svoji typickou chuť i vůni.
V obchodech je v současné době možné koupit jahody i mimo hlavní sezonu, ale jsou to jahody skleníkové, kterých chuť i vůně je nevýrazná.
Ve velkých obchodech většinou koupíme jahody z dovozu. Na jaře je prvním hlavním vývozcem Španělsko, později se na trh dostávají jahody z Francie, Itálie, Belgie, Německa a Nizozemsko. Tyto jahody jsou vzhledově většinou vynikající, ale chuťově se nevyrovnají čerstvým jahodám z tuzemské produkce, protože jsou různě upravené, aby vydržely transport.
Nejlepší je si jahody nasbírat a zaplatit přímo na plantážích, případně je koupit přímo od pěstitelů, na trhu nebo v menších prodejnách s ovocem. Pokud se rozhodneme jahody sklízet sami, je to nejlepší v dopoledních hodinách, kdy jsou plody už suché, ale stále ještě chladné.
Hroznové víno
Čerstvé červené i bílé hroznové víno vybíráme především podle vzhledu. Bobule na hroznu by měly být tvrdé a mít přibližně stejnou barvu. Neměly by z hroznu odpadávat, být omačkané nebo vykazovat příznaky hniloby.
Rozinky a sultánky vybíráme podle data výroby a kupujeme takové, které nejsou úplně vysušené.
Banány
Zralý banán je žlutý, nejsou na něm žádná zelená místa a na slupce jsou malé tmavě hnědé skvrny. Přezrálé nebo omačkané banány nemá význam kupovat. Zelené nezralé banány v pokojové teplotě dozrají do žluté typické barvy.
Melouny
Obecně při nákupu všech druhů melounů platí, že nekupujeme plody ovadlé, povrchově nějak poškozené a vzhledem k velikosti velmi lehké. Nejkvalitnější plody střední velikosti mají váhu od 2 do 2,5 kilogramů.
Existuje několik možností, jak při nakupování celých vodních melounů poznat, zda jsou zralé - žádná z nich ale nezaručuje stoprocentní úspěch. Při poklepání na meloun by se měl ozvat dutý zvuk, a při stisku v dlaních by měl vydávat zvuk vrzavý. Pokud zní při poklepání intenzivně dutě, je plod nejspíš přezrálý.
Jistotu zralého melounu máme jedině při koupi rozkrojeného plodu, ale ten je nutné nejpozději druhý den zkonzumovat, protože pak začne kvasit.
Při nákupu cukrových melounů je situace poněkud jednodušší. Plod by měl mít typickou sladkou vůni, slupka v místě květního lůžka mírně poddajná. Na aroma se ale nemůžeme spolehnout u melounů medových.
Ananas
Jen ideálně zralý ananas má svoji jedinečnou a vynikající chuť. Zralý ananas se pozná především podle intenzivní a typické vůni na stonku, a také že malé středové listy na horní části lze snadno vytrhnout. Zralé plody mají na povrchu více než 20 % žluté barvy, ale spolehnout se jen na barvu není možné. Slupka kvalitního ananase je lesklá. Pokud má plod měkká místa, nekupujeme ho.
Ananasy, které jsou tzv. nazrálé, mají nazlátlé, oranžovožluté nebo červenohnědé zbarvení.
Ananas obsahuje mnoho vody, a tak by měl být přiměřeně těžký vzhledem k jeho velikosti.
Třešně
Čerstvé třešně z domácí české produkce jsou v prodeji podle počasí většinou od začátku června do poloviny srpna a jsou ve většině případů chutnější, než plody dovážené. Sběr třešní je poměrně náročný, protože se sklízejí ručně. Třešně se mají česat i se stopkou. Utržením stopky dochází k porušení plodu a ten se pak velmi rychle kazí. Pokud se třešně sklízí bez stopky, využívají se pak většinou na další průmyslové a potravinářské zpracování nebo výrobu destilátů.
Kupujeme plody pevné a šťavnaté se zelenou stopkou. Nemá žádný význam kupovat třešně přezrálé, otlačené nebo popraskané.
Rybíz
Rybíz zraje a sklízí se od poloviny června téměř do konce srpna. Zralé plody mají jednotnou barvu a jsou pevné. Bobule jsou velmi náchylné na otlačení a pro potřeby přímého prodeje se hrozny sklízí ručně, když jdou snadno oddělit od větviček. Ukládají se většinou přímo do krabiček, v kterých se pak prodávají. Čerstvý rybíz je nejlepší kupovat na trhu nebo přímo u zahrádkářů. Rybíz ve velkých přepravkách nebo třeba jen bobule otrhané ze stopek nekupujeme. Tyto plody jsou většinou značně otlačené nebo povrchově poškozené a rychle se kazí.
Angrešt
Zralé plody angreštu poznáme především hmatem, protože jsou měkké. Přezrálé plody jsou vodnaté.
Angrešt se do prodeje dostává v období od června do srpna. Není určený pro dlouhodobé skladování a vzhledem k poměrně vysokému obsahu vody se nedoporučuje se ani jeho zmražení. Kupujeme ho tedy pouze v množství, které spotřebujeme.
Kokosový ořech
Kokosový ořech má uvnitř pitnou kokosovou vodu, která se postupně mění na vnitřní bílou dužinu. Když veškerá tekutina ztuhne, je ořech nepoživatelný a má mýdlovou příchuť. Kupují se tedy pouze ořechy s tekutinou - zda uvnitř tekutina je se pozná potřepáním.
Avokádo
Čerstvé avokádo je dnes na trhu již vlastně celý rok. Kupovat bychom měli pouze plody, které nejsou otlačené, nemají měkká místa, nejsou na nich žádné tmavé skvrny nebo náznaky plísně.
Zralé avokádo je měkké, ale ne příliš a už vůbec ne kašovité. Velmi tvrdé plody jsou nezralé, ale v pokojové teplotě dozrají.
Mango
Zralá manga se transportují pouze letecky, a to se odráží na jejich vyšší ceně. Proto se manga sklízejí i v polozralém stavu, a to i za cenu snížení kvality a chuti. V Evropě jsou proto k dostání nejčastěji plody polozralé a tak i málo šťavnaté. Cenově dražší mango v plné zralosti není ani příliš měkké, ani příliš tvrdé, je velmi šťavnaté a příjemně typicky mangově aromatické.
Želatinová dužnina kolem pecky je znakem přezrálého plodu, ale nemusí vždy znamenat, že je chuťově špatný. Dohněda zbarvená dužnina znamená, že plody byly nesprávně skladovány, většinou ve větším chladu, než snesou.
Kiwi
Kiwi je ovoce, které se v současné době prodává celoročně. Sklízí se a distribuuje nezralé, dozrává postupně.
Opravdu kvalitní plody pocházejí z Itálie a Nového Zélandu, proto je dobré se odívat na zemi původu, ale také datum sklizně a distribuce. Plod bychom měli při výběru jen lehce ohmatat. Příliš tvrdé kiwi je nezralé, má méně šťávy, je kyselejší a slupka je tuhá. Pokud takové kiwi koupíme, musíme ho nechat ještě dozrát. Nekupujeme ani plody omačkané nebo jinak povrchově poškozené.
Měkké kiwi nemá význam kupovat, pokud ho chceme k přímé konzumaci, je ale vhodné pro výrobu marmelády.
Ovoce obsahuje mnoho vitamínů a dalších důležitých látek. Nejvíce je jich ale samozřejmě v ovoci, které je čerstvé. Koupit ho můžeme v podstatě nepřetržitě, a tak nemá význam pořizovat nějaké větší zásoby.