Jaroslav Sapík

Recepty šéfkuchaře Jaroslava Sapíka, kterého znáte i z mnoha televizních pořadů, jsou v této části – vařte jako profesionálové!

Pokud chcete, aby vámi připravené jídlo mělo maximálně podobnou chuť, aroma i konzistenci jako když vaří Jaroslav Sapík, používejte kvalitní potraviny i ostatní ingredience a také vhodné kuchyňské vybavení a potřeby.

Kotlety telecí podávané s humrem

Osolíme a opepříme telecí kotlety, přidáme k nim snítku tymiánu. Na pánvi si rozpálíme olej a kotlety na něm prudce opečeme. Přichystáme si pekáč, do něhož vložíme bylinky a vlijeme olej. Z pánve přeložíme maso na pekáč a přilijeme k němu i výpek z pánve. Předehřejeme si troubu na 175°C. Pekáč s masem vložíme do trouby a pečeme 3 hodiny. V době pečení masa si nachystáme zeleninu. Oškrábeme mrkve a nastrouháme je na nudličky. Na pánvi si rozehřejeme olej a vhodíme na ni nudličky mrkve, osolíme, pocukrujeme a zakapeme šťávou z 1/2 citronu. Mrkev restujeme a čekáme, dokud nezačne pouštět karoten. Neměla by ale změknout, měla by zůstat křupavá. Nakonec k ní přihodíme ještě fazolky a zahřejeme je. Nachystáme si ragú z artyčoků. Na pánev vlijeme olej, přidáme máslo a zahřejeme. Vsypeme nadrobno posekanou šalotku. Na hrubší kousky pokrájíme artyčoky a vložíme na pánev. Zasypeme kari kořením, zarestujeme a vložíme ještě pokrájené humří maso. Mírně restujeme, zasypeme lehce moukou a vložíme 1 lžíci protlaku. Promícháme a zalijeme smetanou. Dochutíme majonézou. Brambory si uvaříme doměkka. Na polovinu si přeložíme pečící papír a vystřihneme z něho souměrný ovál. Rozklepneme si vejce a žloutek si dáme stranou, použijeme pouze bílek. Na obvodě vystřižený ovál lehce potřeme vaječným bílkem. Na 1/2 oválu naskládáme zeleninu a přepůlené brambory a na ně položíme upečenou jehněčí kotletu. Zalijeme ragú z artyčoků. Papír překlopíme na sebe a okraje potřené bílkem stiskneme dohromady, čímž vytvoříme kapsu. Tu přesuneme na plech. Troubu si předehřejeme na 180°C. Plech vložíme do trouby a necháme 7 minut zapéct. Jakmile se papír zbarví do zlatova, vyndáme plech z trouby a kapsu ihned přesuneme na talíř. Roztrhneme ji a pokrm podáváme zdobený bylinkami.
Zobrazit recept

Šneci plnění nádivkou

Kuřecí srdíčka očistíme a odblaníme. Vložíme do vody, do které přidáme bobkový list, nové koření a celý pepř. Mrkev, petržel a celer oškrábeme a přidáme do vody. Do vody přisypeme i nasekaný medvědí česnek a petrželovou nať. Srdíčka vaříme, dokud nejsou úplně měkká, tedy asi 30 minut. V době, kdy se vaří srdíčka, si přichystáme česnekové máslo. Česnek utřeme se změklým máslem. Přidáme špetku soli a jemně nasekanou šalotku. Zasypeme špetkou polévkového koření a opepříme. Připravíme nádivku. Rohlíky pokrájíme na kostičky, posypeme polévkovým kořením, muškátovým květem a nasekaným medvědím česnekem. Posolíme a přidáme jemně posekanou petrželovou nať. Rozklepneme si vejce a oddělíme žloutky a bílky. Žloutky přidáme do směsi k rohlíkům, bílky zatím odložíme stranou. Vlijeme bílé víno. Dobře promícháme. Z bílků ušleháme sníh a vmícháme ho do nádivky. Nakonec k nádivce přidáme ještě smetanu a znovu promícháme. Počkáme, až z uvařených kuřecích srdíček okape voda. Připravíme si omyté šnečí ulity a naplníme je. Pokud nemáme ulity, můžeme použít maličké misky na gratinování. Do každé dáme kousek česnekového másla, potom vařené kuřecí srdíčko, opět česnekové máslo a ulitu uzavřeme nádivkou. Pekáč vysypeme solí a klademe na něj ulity tak, aby všechny uzavřené otvory směřovaly nahoru. Máslo z nich tak nevyteče a naopak se dobře zapečou. Troubu si předehřejeme na 150 °C. Pekáč s ulitami pečeme 15 minut. Mezitím si v toustovači opečeme toastový chléb. Šneky servírujeme s toastem na lůžku ze salátu.
Zobrazit recept

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.