Vlašské a lískové ořechy

Vlašské a lískové ořechy patří v studené i teplé kuchyni k nejvíce používaným druhů ořechů. Při správném uskladnění poměrně dlouho vydrží.

Kuchařská škola

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou různé druhy ořechů ze stromu ořešák královský a patří k nejčastěji konzumovaných a v kuchyni používaným ořechům.

Obrázek

Použití v kuchyni

  • Jádra se používají k ochucení sladkých i slaných druhů pečiva – chléb, koláče, müsli, sušenky, do různých dezertů, zmrzlin
  • Olej je vynikající do salátových dresinků i do pečiva

Loupání

Jádra se snadno zbaví skořápky, pokud se ořechy zalijí vařící vodou a nechají 15 až 20 minut pod pokličkou. Půlky skořápky se pak od sebe snadno oddělí hrotem nože a jádra se z nich vyndají celá a neporušená. Na odstranění skořápky se používají i tzv. louskáčky.

Jádra se dají oloupat ze slupky jen čerstvá po vyloupnutí ze skořápky.

Skladování

Vlašské ořechy se mohou skladovat suché celé ve skořápce nebo vyloupané.

Jádra obsahují poměrně mnoho tuku a rychle i snadno žluknou. Vyloupaná jádra se skladují nejlépe zmrazená, mohou se také naložit do medu.

Uchovávat by se měla zásadně v temnu, ideálně uzavřená v plastové krabičce nebo mikroténovém sáčku v ledničce nebo mrazáku. Zmrazená vydrží až jeden rok.

Sušení celých ořechů ve skořápce probíhá ideálně při teplotě kolem 25° Celsia, při teplotě nad 35° Celsia se výrazně zhoršuje chuť plodů. Před sušením je potřeba odstranit zelenou slupku. Slupka se odstraňuje nejlépe v gumových rukavicích, protože ořechy velmi intenzivně barví a barva se těžko umývá. Vláknité zbytky slupky se z povrchu odstraní kartáčem - ořechy se neomývají.

Očištěné ořechy ve skořápce nejlépe proschnou zavěšené v síťovém pytli, sušení trvá přibližně 6 týdnů. Pak se mohou přendat do bedýnek, vyložených papírem a umístit na suché  tmavé místo, nejlépe s teplotou do 20° Celsia.

Odstranění skvrn

Slupka ořechů poměrně výrazně barví a skvrny se těžko odstraňují. Ořechy je tedy potřeba zbavovat slupky a čistit v ochranných gumových rukavicích.

Z rukou se případné skvrny se nejlépe odstraňují pomocí citrónové šťávy, která se vetře do kůže. Použít se může jak šťáva z čerstvého citronu, tak kupovaná koncentrovaná citrónová šťáva.

Z látky je skvrny nutné odstranit co nejrychleji. Může se použít ocet – v takovém případě se znečištěná část nejdříve namočí ho horké vody, pak se propere v silnějším octovém roztoku, vymáchá v čisté vodě a nechá osušit. Vhodná je i kyselina citrónová, účinky se zvyšují při jejím smícháním s malým množstvím lihu. Oděv se v roztoku nechá chvíli namočený, pak se přepere v horké vodě, vymáhá a usuší. Podobně funguje i 10 až 20 % roztok kyseliny vinné, po jeho aplikaci je ale nutné šaty důkladně vyprat v pracím prostředku.

Lískové oříšky

Lískové ořechy jsou jako všechny ostatní ořechy velmi zdravé a patří k poměrně často využívaným druhům ořechů v kuchyni.

Obrázek

Použití v kuchyni

  • Jádra se používají při výrobě různých sladkostí – nugátu, pralinek a různých tyčinek. Velké množství světové produkce se spotřebuje na výrobu čokoládovo-oříškových pomazánek, jako je např. Nutela. Využívají se i při přípravě pečiva, sušenek, moučníků a dortů i ochucených káv. Jádra s medem jsou velmi vhodná jako posilující prostředek při rekonvalescenci a pro zvýšení výkonnosti například u sportovců.
  • Olej je vhodnou přísadou do dresinků i do pečiva.

Loupání

Lískové ořechy se většinou skladují ve skořápce, vyloupaná jádra se nakládají do medu.

Odstranění skořápky se nejlépe provádí tak, že se celé ořechy vloží do síťky, položí se na prkénko, překryjí mikroténovou fólii a pak se mírnými údery boční strany paličky na maso rozlousknou. 

Slupky se jader odstraňují podobně jako u mandlí pomocí vyšší suché teploty. Jádra se rozloží na plech a pak vloží do trouby, předehřáté na 200° Celsia, kde se nechají 5 až 10 minut. Po vyjmutí z trouby se nechají vychladnout , pak se nasypou do čisté látkové utěrky a jemným třením o sebe se z nich snadno odstraní slupka. 

Skladování

Celé lískové ořechy je možné uskladnit podobně jako ořechy vlašské na suchém a tmavém místě.

Jádra se po vyloupání nejlépe uskladňují v dobře uzavřené sklenici na chladném a suchém místě. Mohou se zmrazit, takto uskladněné vydrží až jeden rok.  Další možností dlouhodobého uskladnění je zavaření.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.