Sušení
Sušení je jedním z nejstarších způsobů konzervace, založený na jednoduchém principu, kdy se potraviny zbaví vody. Tato levná možnost už díky moderním sušičkám na některé druhy potravin není tak časově náročná. Výsledkem jsou vždy chemicky neošetřené kvalitní chutné potraviny.
Kuchařská škola
Sušené potraviny si zachovávají svoji chuť i aroma, a neztratí téměř žádné důležité látky, snad jen s výjimkou určitého úbytku vitamínu C. Téměř všechny lze sušit na sítu, některé se navlékají na pevnou nit nebo tenký provázek. Ideální teplota pro sušení je od 30 do 70° Celsia, vlhkost vzduchu by měla být co nejnižší. Vyšší teploty nebo sušení na přímém slunci sice proces sušení urychlují, ale dochází k ztrátě mnoha důležitých živin, které potraviny obsahují.
Sušit můžeme různé druhy ovoce a zeleniny, houby, bylinky, ale i maso nebo ryby. Používáme jen kvalitní potraviny. Usušené se skladují ve vzduchotěsných obalech.
Potraviny je možné sušit
- volně na vzduchu
- v pečicí troubě
- v sušičce potravin
Sušení volně na vzduchu
Tento způsob je asi nejjednodušší a nejlevnější, určitou nevýhodou je časová náročnost. Volně na vzduchu sušíme plody s nízkým obsahem vody, bylinky nebo houby. Ovoce a zeleninu s vyšším obsahem vody před sušením nakrájíme. Nejlepší pro sušení je teplé místo bez přímého slunce, zcela nevhodné je prašné prostředí. V průběhu sušení, které trvá u některých druhů ovoce a zeleniny několik dní, musíme dávat pozor na případné zvýšení vlhkosti. Poměrně rychle ale usušíme bylinky a houby.
Potraviny sušíme například na bavlněné utěrce nebo jiné prodyšné látce, na pergamenovém papíru, na sítu, případně navlečené na nit nebo provázek. Bylinky můžeme sušit pověšené za stonky a po usušení je rozdrobit.
K uskladnění usušených potravin velmi dobře poslouží plátěné sáčky, ale i vzduchotěsné sklenice nebo dózy.
Sušení v pečící troubě
Ovoce a zeleninu s větším obsahem vody můžeme velmi dobře usušit v klasické pečící troubě. Teplota by měla být 60 až 70° C, při použití klasické trouby musíme nechat pootevřená dvířka, aby odpařená voda v podobě páry mohla unikat. U horkovzdušné trouby můžou dvířka zůstat zavřená. Doba sušení záleží na druhu ovoce nebo zeleniny a může být až 24 hodin. Nastavením vyšší teploty se dá zkrátit, ale potraviny přijdou o mnoho vitamínů a dalších látek.
K sušení používáme rošty nebo mřížky, které jsou běžnou výbavou trouby. Nevýhodou tohoto způsobu je spotřeba energií a dočasná nepoužitelnost trouby, sušení ale není ovlivněno změnami vlhkosti vzduchu. Potraviny jsou vysušené skutečně dokonale a mají velmi dlouhou trvanlivost.
Sušení v sušičce
Sušiček na potraviny je na trhu mnoho druhů a při výběru je důležité vycházet především z předpokládaného množství potravin, které chceme sušit. Sušičky mají regulaci teploty většinou v rozmezí od 30 do 120° C, kontrolní teploměr a mnoho dalších funkcí, jako je třeba i časový spínač. V dolní části je zdroj tepla, nad ním ventilátor a pak několik pater s mřížkami nebo rošty, na které se pokládají potraviny, určené k sušení. Ve víku jsou otvory pro odvod vlhkosti.
Při sušení je v horní části teplota nižší, a proto se do ní dávají potraviny s menším množstvím vody, případně se využívá k tzv. předsušení. Při nižších teplotách zde sušíme třeba bylinky, listovou zeleninu, cibuli, houby… Střední část a střední teploty jsou vhodné pro sušení polévkové zeleniny Spodní rošty a vyšší teploty využíváme hlavně při sušení ovoce, které obsahuje mnoho vody - například jablka, hrušky, nebo citrusové plody.
Sušení v sušičce potravin netrvá díky vnitřnímu uspořádání příliš dlouho, můžeme sušit i větší množství potravin najednou a ani spotřeba elektrické energie není velká. Výrobci často uvádí, že různé druhy ovoce a zeleniny je možné sušit současně. Především u aromatických potravin to ale nelze doporučit, protože může snadno dojít k přenosu vůní i chutí.
Příprava potravin na sušení
K sušení by se měly vždy používat potraviny kvalitní, zralé a čerstvé. U nezralého ovoce i zeleniny nikdy při sušení nedosáhneme dobré barvy; přezrálé ovoce a zelenina budou zase příliš měkké a kašovité. Plody by se měly začít sušit v co nejkratší době po sběru, před sušením se musí důkladně umýt a odstranit z nich všechny poškozené části.
Dobu sušení je možné výrazně zkrátit rozkrájením potravin na menší kousky nebo plátky – např. jablka, houby, rajčata, případně rozpůlením a vyndáním pecky - třešně, švestky.
Před sušením je ještě může potraviny předehřát – tím si lépe zachovají původní barvu i chuť a vlastní sušení se urychlí. Ovoce se silnější slupkou se může předehřát ve vodě, kde slupka většinou praskne a voda se pak při sušení rychleji odpařuje.
Dalším možným způsobem přípravy potravin před sušením je jejich namáčení. Z potravin by se pak před vlastním sušením měla tekutina z jejich povrchu utřít čistým ubrouskem nebo utěrkou.
- Citrónová nebo ananasová šťáva brání nežádoucímu zčernání potravin; může se k ní přidat i med, pomerančová šťáva nebo nastrouhaný kokos
- Roztok kyseliny citrónové nebo kyseliny askorbové zabraňuje ztrátě vitamínu C a pomáhá zachovat světlou barvu
Různými způsoby sušené potraviny mají při správném uskladnění poměrně dlouhou životnost, ale v každém případě je musíme průběžně kontrolovat.