Trouba

Trouba je základním vybavením každé domácnosti a pokud chcete péct, tak se bez ní pochopitelně neobejdete. V současné době se používají především trouby elektrické, které umožňují mnohem přesnější nastavení teploty.

Kuchařská škola

Pečící trouby se v současné době vyrábí už jen elektrické - a to i u kuchyňských sporáků s plynovým ohřevem. Moderní elektrické trouby mají poměrně přesné nastavení teploty a jsou často vybavené i mnoha dalšími praktickými funkcemi, jako je například časovač nebo zvuková signalizace.

Pečící trouba

Trouba na pečení má na konečný vzhled i chuť pekařských výrobků velký vliv a nezáleží jen na tom, jaký typ trouby používáte, ale i jak s troubou zacházíte. V současnosti si můžete vybírat troubu se základním druhem ohřevu na plyn nebo elektřinu, případně troubu kombinovanou, podle umístění pak zabudovanou přímo ve sporáku, vestavnou nebo samostatnou volně stojící. Vzhledem k regulaci teploty a mnoha dalším funkcím jsou výhodnější trouby na elektřinu.

Při pečení v klasické troubě teplo působí shora, zdola nebo z obou stran. Při pečení v horkovzdušném ventilátor rozhání vzduch uvnitř trouby a teplota je tak všude stejná – je tak možné péct například několik plechů cukroví najednou a tím se ušetří čas i finance.   

Obrázek

Vestavné a samostatně stojící trouby

Pečící trouby, které jsou součástí sporáku, mohou být plynové nebo elektrické. U většiny moderních sporáků jsou v současnosti elektrické a mají všechny základní a mnoho doplňkových funkcí. Trouby, které se samostatně umísťují do kuchyňské linky nebo trouby volně stojící jsou také elektrické.

Horkovzdušné trouby

Při pečení v horkovzdušné troubě je potřeba postupně vyzkoušet, jak proudící horký vzduch ovlivňuje pečení – u některých receptů může dojít k vysoušení. Při pečení v horkovzdušné troubě je potřeba udržovat teplotu přibližně o 10 % nižší než v troubě klasické – pokud tedy recept uvádí pečení při teplotě 200° Celsia, u horkovzdušné nastavíte 180° Celsia a není potřeba ji předehřívat.

Elektrická trouba

Pečící trouby na elektřinu jsou v současnosti nejvíce používané, protože umožňují lepší a plynulejší regulaci teploty i její udržování, u většiny typů je mnoho dalších výhodných funkcí, které šetří čas i finance. Základním vybavením elektrické trouby je spodní a horní vyhřívací těleso, v zadní stěně ventilátor pro proudění vzduchu uvnitř trouby a tím rychlejší a rovnoměrnější pečení. Teplotní rozsah se pohybuje od 35 do 300° Celsia podle typu.

Spotřeba energie je v současnosti poměrně důležitá a tak si pořiďte pouze troubu třídy A, případně B, v ostatních energetických třídách se vám pečení prodraží. Trouby jsou dnes běžně vybavené osvětlením, které má spotřebu minimální, v některých je i zabudovaný gril.

Ovládací panel elektrické trouby je většinou umístěn na její horní části, podle typu trouby si můžete vybrat mezi ovládáním mechanickým a elektronickým. Moderní typy mají tzv. samočisticí povrch.

Plynová trouba

Plynové trouby jsou vybaveny hořákem, regulátorem teploty a také pojistkou, která automaticky vypne přívod plynu, pokud hořák zhasne. Teplotu je možné regulovat od 150 do 260° Celsia. Nastavení a regulace teploty není tak dokonalá jako u elektrické trouby, ale proti tomu nedochází při pečení k vysušování.

Obrázek

Funkce pečící trouby

Trouby na pečení mají v současnosti poměrně hodně základních a doplňkových funkcí

  • spodní a horní ohřev – klasický způsob přípravy většiny receptů. Vhodné pro pečení chleba
  • spodní ohřev – samostatný ohřev vhodný např. pro pečení vlhkých koláčů a pizzy
  • horký vzduch – ventilátor teplo z horního a spodního ohřevu rovnoměrně rozděluje po celém vnitřním prostoru trouby
  • rychlé předehřívání – umožňuje rychlé vyhřátí trouby, šetří se tak čas i energie
  • zbytkové teplo – ukazatel oznamuje aktuální teplotu uvnitř trouby a bez další energie je možné dopéct potraviny v troubě nebo je utužovat teplé
  • automatika pečení – trouba si automaticky po zadání programu zvolí hmotnost, teplotu a čas pečení i využití zbytkového tepla
  • memory – funkce, která je ideální, pokud některé potraviny připravujete častěji - druh ohřevu, teplota a doba pečení se ukládá do paměti
  • elektronické hodiny – zapínají a vypínají všechny funkce, ukazují dobu pečení a samozřejmě i běžný čas
  • bezpečnostní vypnutí – automatika po určité době, kdy je trouba příliš dlouho horká, vypne všechny funkce
  • dětská pojistka – blokuje všechny funkce trouby, aby s ní nemohly manipulovat děti
  • ukazatele – ovládací panel informuje o druhu ohřevu, nastavené i aktuální teplotě v troubě a dalších funkcích, které se programují

Ve velké většině typů pečící trouby je zabudován i regulovatelný gril a možnost infrapečení, případně i rozmrazování.

Kde co v troubě péct

Formu, plech, pečící mísu nebo pekáč je nutné podle druhu těsta a pečiva do trouby i správně umístit.

Obrázek

Střední část trouby je ideální na pečení nízkých a středně vysokých moučníků, jako jsou například ovocné koláče, dortové placky, koláče na plechu, rohlíčky, kynuté rohlíky, housky nebo moučníky pečené v chlebíčkové nebo jiné nižší a středně vysoké formě

Spodní část trouby se používá na pečení vysokých moučníků – bábovek, dortů a podobných 

Při každém používání a manipulaci s troubou je potřeba dodržovat bezpečnostní zásady a používat ochranné prostředky – rukavice, chňapky apod.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.